Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Агенція регіонального розвитку вивчала досвід польських колег з підтримки розвитку стартапів Роздрукувати

Минулий тиждень Агенція регіонального розвитку Вінницької області присвятила ознайомленню з роботою бізнес-інкубаторів та акселераторів у Республіці Польща. 12 представників  АРР з різних регіонів України протягом чотирьох днів вивчали польський досвід в рамках начальної програми «Створення, розвиток та управління інституціями, що підтримують розвиток стартапів – інкубатори та акселератори». Відповідає за цей напрям в країні Польська агенція з розвитку підприємництва (РARP).

Оскільки ця тема є актуальною для багатьох регіонів України, польські колеги з РARP поділилися більш як 10-річним досвідом залучення різних джерел фінансування і ключових партнерів для створення бізнес-інкубаторів та акселераторів, розповіли про акселераційні програми PARP,  надали можливість ознайомитися з роботою декількох бізнес-інкубаторів та акселераторів у Варшаві та Гданську.

У створенні таких установ важливу роль відіграє держава, забезпечуючи 80% установчого фонду, і лише 20% дофінансовуються із приватних джерел. У Польщі інкубатори і акселератори формують цілісну екосистему, направлену на розвиток стартапів і результатом такої роботи є створення  конкурентоздатних приватних компаній  з готовим і життєздатним ринковим продуктом. Інкубатори займаються пошуком стартапів з цікавими ідеями і допомагають опрацювати їх до створення прототипу продукту, готового вийти на ринок. Задача акселераторів – сприяти розвитку уже існуючих компаній (стартапів) з цікавим продуктом, його доопрацювання і просування на ринку завдяки активній співпраці з інвесторами.

Під час відвідування інкубатора Starter у Гданську, його генеральний директор Томаш Шимчак розповів про програми підтримки стартапів від зародження ідеї до створення прототипу виробу. Гданськ – другий за величиною в Польші ІТ-кластер. Від заснування у 2015 році, інкубатор  налічує 15 тисяч учасників стартап спільноти. Кожен стартап має свого ментора (наставника). Інкубатор надає фінансову підтримку на розвиток стартапу в межах 200 000 злотих і 50 000 злотих на навчальну складову, а також надає офісні приміщення на пільгових умовах. Важливою перевагою таких інкубаторів є можливість спілкування стартапів між собою і з інвесторами – представниками крупних компаній, зацікавленими у втіленні нових ідей у своїх компаніях.

Неабияку зацікавленість викликав Польський академічний інкубатор (АІР), який за словами головного директора Дерека Жука є найбільш ефективною установою у Східній Європі і на сьогодні  є самоокупним.  АІР працює у чотирьох напрямах: преінкубація або «Практична школа підприємництва» для студентської молоді, де з 2004 по 2016 роки створено 3028 нових фірм, а це 1% від всіх фірм заснованих у Польщі за цей період; Bisiness link – 12 000м2 коворкінгу, де 1500 фірм мають офіси для роботи, зустрічей з інвесторами і колегами; SIDLY – фонд розвитку стартапів на ранній стадії (107 стартапів отримали підтримку на суму 15 млн злотих); Valve – венчурний фонд, який надає інвестиції на розвиток стартапів від 2 до 20 млн злотих. Такий підхід дозволяє реалізовувати різні програми підтримки як польських так і закордонних стартапів.

Досвід підтримки стартапів у Республіці Польща є актуальним для України, оскільки в кожній організації зустрічали українських стартапів.

Захід відбувся в рамках Проекту «Підвищення конкурентоспроможності регіонів України та розвиток польсько-української економічної співпраці» за підтримки Міністерства інвестицій та розвитку Республіки Польща.

 

 

Повернутись Створено: 24 вересня 2019 року, 15:03 Переглядів: 456

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація