Про це заявив голова Вінницької обласної Ради Сергій Свитко 24 березня на засіданні Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної Ради, що відбулась у приміщенні обласної Ради.
Тема засідання: “Про ключові напрями реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади в Україні” жваво обговорювалась членами Координаційної ради – керівниками районних, селищних та сільських рад Вінницької області, представниками виконавчої влади. Голова обласної Ради поінформував учасників засідання про чинні зміни в українському законодавстві у цьому напрямі.
- Формування в Україні сучасної європейської держави неможливе без встановлення справжнього народовладдя та розвитку ефективної системи місцевого самоврядування. Адже загальновідомо, що сильна держава – це в першу чергу, - сильні громади. Україна сьогодні перебуває у пошуку власної моделі ефективного державного управління та місцевого самоврядування, яка б враховувала найкращий світовий досвід, національну специфіку, регіональні особливості, історичну спадщину та менталітет українського народу. Ми можемо констатувати, що сьогодні є політична воля керівництва держави - Президента України, Уряду, Верховної Ради для здійснення децентралізації влади в Україні, - сказав Сергій Свитко.
Очільник обласної Ради окреслив першочергові завдання, які, на його думку, необхідно виконати на шляху до впровадження зазначених реформ.
- Реформа місцевого самоврядування та децентралізації влади в державі повинні мати комплексний характер. Обов’язковим є дотримання принципу послідовності та поетапності у здійсненні реформ. На першому етапі необхідно сформувати належне правове поле для впровадження реформ і тільки після цього, на другому етапі, проводити вибори до органів місцевого самоврядування. Лише зробивши ці кроки, можна здійснювати реорганізацію органів місцевої влади, - підкреслив Сергій Свитко.
Разом з тим, голова обласної Ради Сергій Свитко вказав на існуючі ризики та недоліки реформування, зокрема, в питанні бюджетної децентралізації, проблемності наповнення бюджетів місцевих рад. Він навів приклади, що окремі сільські ради мають проблеми з наповненням власних бюджетів. Так, серед 701 сільської, селищної та міст районного значення рад Вінниччини – 41 не може забезпечити власними коштами утримання апаратів місцевих рад. Це у свою чергу, зобов’язує владу провести зважені і послідовні кроки щодо об’єднання територіальних громад та забезпечення їхньої економічної спроможності.