Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

  • До завершення карантину обмежується допуск до приміщень обласної Ради та переноситься проведення чергової сесії

    Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з урахуванням рішення Обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуац ....

  • Уряд продовжив на всій території України дію адаптивного карантину до 22 червня

    З 22 травня в Україні стартує другий етап виходу з карантину. Обмежувальні заходи будуть скасовуватися за принципом адаптивності (тобто у кожному регіоні окремо), в залежності від ситуації на місці. Це дозволить тримати ситуацію з розповсюдженням вірусу під контролем. Про це Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив на щоденному бри ....

  • Карантин в Україні продовжено до 22 травня

    Кабінет Міністрів України продовжив карантин в Україні до 22 травня, але вже 11 травня буде скасована частина обмежувальних заходів. У кожному регіоні відбудуться різні послаблення, в залежності від епідеміологічної ситуації. Відповідне рішення було прийняте сьогодні 4 травня на позачерговому засіданні Уряду. – Пом’якшення, які ми за ....

Інтерв’ю голови обласної Ради журналу «Депутатський корпус» Роздрукувати

СЕРГІЙ ТАТУСЯК: «ДІЯЛЬНІСТЬ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ НАПРАВЛЕНА НА САМОДОСТАТНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД»

– Шановний Сергію Пилиповичу, протягом майже двадцяти років Ви обиралися депутатом органів місцевого самоврядування усіх рівнів, а також депутатом Верховної Ради України 4-го скликання. Мабуть, після обрання головою Вінницької обласної Ради це допомогло Вам одразу ж, без очікування вказівок "зверху", почати втілення в області найкращого досвіду територіальних громад Європи у царині реформування місцевого самоврядування. Після дворічної копіткої роботи вже можна говорити про певні досягнення. А їх помітно не тільки на Вінниччині, в Україні, а й за її межами. У результаті моніторингу представників Ради Європи було зроблено висновок: єдина область України, яка більш-менш готова до проведення адміністративно-територіальної реформи, - Вінницька. Прошу поділитися напрацюваннями депутатського корпусу у цьому напрямку?

– Протягом двох останніх років, завдяки ініціативі Президента України Віктора Януковича, питання реформування місцевого самоврядування поступово виходить на рівень національного пріоритету. Та й життя довело, що децентралізація влади в поєднанні з посиленням повноважень регіонів, територіальних громад - це найбільш ефективна модель управління. Тому у сучасній ситуації країна має унікальну можливість здійснити реформу регіонального управління, адже ми маємо політичну волю гаранта Конституції України - Президента. 
Але, на жаль, за двадцять років незалежності, протягом яких питання децентралізації влади серйозно не піднімалося, в українському самоврядуванні нагромадилась критична маса проблем. Зокрема, закони, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування, залишаються далекими від досконалості. Донині в Україні не виконується низка вимог і принципів Європейської хартії місцевого самоврядування. Є проблеми в чинній Конституції України, яка закріплює високий статус місцевого самоврядування, наділяє самоврядні органи низкою прав, але на практиці вони не мають можливості їх реалізовувати. В результаті територіальні громади залишаються віч-на-віч з власними проблемами.
До сьогодні не вдається децентралізувати бюджетну систему та реалізувати задекларований у Бюджетному кодексі України принцип формування бюджетів "знизу догори". Дотаційність місцевих бюджетів становить понад 70%. Право громади управляти комунальною власністю, на жаль, залишається законодавчо незабезпеченим - відповідного закону немає. 
До того ж, на превеликий жаль, за останні два роки ще було прийнято понад два десятки законів, які істотно обмежують права органів місцевого самоврядування, суперечать державному курсу на децентралізацію управління. Ще більше їх зареєстровано у вигляді законопроектів та активно лобіюються окремими посадовими особами. 
Так не може продовжуватися. Тому діяльність обласної Ради направлена на прискорення реформування місцевого самоврядування в Україні, на створення умов для самодостатнього розвитку територіальних громад Вінниччини. 
Ще в січні 2011 року на сесії обласної Ради було затверджено регіональний план дій – "Концепцію реформування місцевого самоврядування", яка була обговорена та підтримана в територіальних громадах, на міжнародних науково-практичних конференціях і форумах, а також пройшла оцінку міжнародних експертів. Її основні положення знайшли своє втілення в проекті Концепції реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні, розробленому фахівцями Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства спільно з експертами Ради Європи та Адміністрації Президента України. Цей проект було презентовано та підтримано під час проведення круглого столу "Шляхи реформування місцевого самоврядування в Україні", який відбувся в серпні минулого року у місті Севастополі за участі представників Ради Європи, Адміністрації Президента України, Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування. 
В усіх владних кабінетах, на громадських зібраннях я говорю одне: Вінниччина може стати пілотним регіоном в реалізації реформи регіональної влади, тобто взяти участь в експерименті щодо удосконалення моделі місцевого самоврядування. Адже ми як регіон за невеликий проміжок часу зробили для реформи те, до чого йшли впродовж усіх років незалежності. 
По-перше, ми здійснюємо широку просвітницьку та організаційну роботу в рамках Концепції реформування місцевого самоврядування на рівні адміністративно-територіальних одиниць із залученням до цього громадських організацій, експертів-науковців і практиків. 
По-друге, з метою забезпечення комплексного та збалансованого розвитку територіальних громад проводимо загальнообласну кампанію зі створення програмного документа - Стратегії розвитку Вінницької області на період до 2020 року. 
Третє. Створено Вінницьку обласну асоціацію органів місцевого самоврядування, яка сприятиме узгодженню дій органів самоврядування регіону у здійсненні своїх повноважень, захисті прав та інтересів територіальних громад, місцевому та регіональному розвитку загалом. 
Хочу відзначити, що асоціацію створено в рамках реалізації спільного грантового проекту з МЗС Республіки Польща "Польська допомога -2012". Сума фінансової підтримки склала 800 тисяч гривень.

– Отже, паралельно ви встигаєте активно займатися налагодженням міжнародних зв'язків та розвитком міжрегіонального співробітництва?

– Так. 2012 рік пройшов для Вінниччини під знаком європейської інтеграції та розвитку міжрегіонального співробітництва, метою якого є надбання кадрового і фінансового капіталу, напрацювання перспективних ідей та пошук ресурсу на їхню реалізацію. 
Торік у лютому Вінниччина та 6 районів Республіки Молдова офіційно закріпили домовленість про створення Єврорегіону "Дністер", а у вересні відкрили в Брюсселі представництво Вінницької області та Єврорегіону "Дністер", що стало знаковою подією в міжнародній діяльності області. 
В рамках розвитку міжнародного та міжрегіонального співробітництва обласною Радою підписано низку угод про співпрацю:
• між Вінницькою областю та Мазовецьким воєводством Республіки Польща про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво;
• між обласною Радою та Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, з Дніпропетровською обласною радою, із Законодавчими зборами Свердловської області Російської Федерації щодо сприяння місцевому самоврядуванню та розвитку соціальної інфраструктури територіальних громад;
• між Вінницькою обласною Радою, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Українським фондом соціальних інвестицій щодо впровадження в області проекту "Сприяння розвитку соціальної інфраструктури".
Іншими словами, завдяки міжнародним зв'язкам та міжрегіональній співпраці, ми покращуємо інвестиційну привабливість Вінниччини. Адже, як показує європейський досвід, на хорошу ідею завжди знайдуться ресурси.

– Плідна співпраця вінницьких депутатів усіх рівнів дала можливість області стрімко рухатись в усіх напрямках соціально-економічного розвитку. Так, другий рік поспіль область збирає одні з найбільших урожаїв хліба в Україні, у 2012-му посіла перше місце серед областей України в рейтингу енергоефективності, а за темпами промислового виробництва займає третє місце. Помітні результати у соціальній сфері та питаннях захисту населення, відкриваються амбулаторії, дитячі садочки, будується житло, дороги, водогони, інші соціальні об'єкти. Як це вдається вінничанам?

– Це щоденна системна конструктивна співпраця органів виконавчої влади та місцевого самоврядування як обласного рівня, так і на місцях. 
Частина повноважень обласної Ради у соціально-економічному розвитку регіону - це затвердження і виконання обласних програм. Саме через їх виконання влада забезпечувала керованість процесами, утримувала динаміку економічних зрушень і загалом застабілізувала позитивні тенденції у господарському секторі Вінниччини. 
У 2012 році Вінницькою обласною Радою було ухвалено 8 нових програм та внесені зміни до 9 діючих. На сьогодні в області діє 71 галузева програма. Плановий річний обсяг їх фінансування становить 127 млн. 133,2 тис. грн. Наразі постійними комісіями готується на розгляд чергової сесії "Програма економічного і соціального розвитку Вінницької області на 2013 рік".

– Стратегія-2020 - це новація саме обласної Ради 6-го скликання. Як сприйняли її депутати і загалом вінничани?

– На моє переконання, розуміння громадами своїх внутрішніх проблем, вміння виділяти з них пріоритетні та адекватна оцінка наявних ресурсів для їхнього рішення - відіграють сьогодні вирішальну роль у забезпеченні комплексного та збалансованого розвитку територій. 
У зв'язку з цим на сесіях обласної Ради ми двічі розглядали питання щодо стратегічного планування. Спочатку депутати схвалили звернення до органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, осередків політичних партій та громадських організацій, до всіх жителів Вінницької області із закликом активно долучатися до розробки плану регіонального розвитку Вінницької області до 2020 року. Далі було рішення сесії і відповідно рекомендації, як саме необхідно працювати над стратегією села, міста, району. Адже до цього всі рішення готовими доносилися зверху вниз. Зараз же ми перевернули піраміду у прийнятті рішень та кардинально змінили підхід до планування соціально-економічного розвитку Вінниччини, розпочавши формування стратегії знизу - від села, селища, міста до області. 
Це відповідає принципу нашої роботи - "почути кожного подолянина". Вперше в історії Вінниччини стратегічний план формує не влада, а жителі територіальних громад. Вперше ідеї та шляхи їх втілення народжуються не у чиновницьких кабінетах, а в громадах за участі представників громадських організацій, трудових колективів, інтелігенції! До напрацювання Стратегії залучене учнівське, студентське самоврядування, молодіжні організації (Студентський парламент Вінниччини, Координаційно-консультативна рада органів студентського самоврядування при голові обласної Ради). Ми провели 2 етапи конкурсу серед учнівської та студентської молоді на кращу творчу роботу щодо розвитку територіальної громади на теми "Яким я бачу своє рідне село" і "Якби я був сільським головою". 
Крім того обласною Радою була розгорнута масштабна навчально-просвітницька робота у вигляді семінарів, круглих столів, засідань виконкомів сільських і селищних рад, презентацій кращих планів розвитку територіальних громад Вінницької області, України та зарубіжних країн. Такі зустрічі були проведені у кожному районі області.
Сьогодні на стадії завершення проекти стратегій розвитку сільських територіальних громад, продовжується робота над стратегіями районів (вже 16 районів їх ухвалили). До кінця 2013 року ми маємо сформувати остаточну Стратегією розвитку регіону - наш дороговказ на наступні 7 років.

– Минулого року головною подією для Вінниччини, і не менш важливою для України в цілому, стало створення Єврорегіону "Дністер" і відкриття його офіційного Представництва у Брюсселі. За рік роботи - це суттєвий прорив. Якщо взята така планка, то що буде далі?

– Буде робота, буде й результат. Ми створювали єврорегіон не задля престижу чи піару. В основі нашої діяльності - конкретна мета, яку ми реалізовуємо саме завдяки долученню через єврорегіон "Дністер" до євроспільноти. 
І вже маємо перші результати. На сьогодні в рамках Єврорегіону "Дністер" реалізовується два проекти (просвітницький і транскордонний) коштом європейських фондів. Ще близько двох десятків проектів знаходяться у роботі. Серед них такі масштабні інфраструктурні напрями, як спорудження автомобільно-залізничного мосту "Ямпіль-Косоуци" (вартість - 8 млн. євро), очисні споруди у населених пунктах на березі Дністра (5 млн. євро), під'їзні шляхи до пропускного пункту "Бронниця-Унгурь" (3 млн. євро), розвиток аеропорту "Вінниця". Крім того постійно реалізовуються мікропроекти у сферах культури, спорту, освіти, медицини.
Офіс у Брюсселі дає можливість Єврорегіону, і Вінницькій області зокрема, популяризувати наш економічний, культурний, туристичний потенціал без посередників, а напряму - у дипломатичних представництвах, бізнес-структурах, громадських організаціях. Цим самим ми залучаємо інвестиції у регіон, реалізовуючи спільні проекти, в тому числі за кошти країн Євросоюзу.
Наприклад, торік співпраця громадських організацій Вінниччини з міжнародними фондами-донорами принесла регіону 4,2 мільйони гривень, з них - 1,2 мільйони гривень надійшли через Єврорегіон "Дністер", який працює лише один рік.

– Хто у парламенті є Вашими однодумцями, до кого найчастіше звертаєтеся за допомогою, сприянням у вирішенні питань Вінниччини та її жителів?

– У попередньому і у нинішньому скликанні парламенту суттєву підтримку ми завжди мали від Григорія Калетніка, Олега Зарубінського. Валерій Бевз у минулому скликанні також представляв інтереси Вінниччини. 
Зараз у Верховну Раду 7 скликання пройшло 13 депутатів-вінничан. Я щиро сподіваюся на їхнє сприяння у вирішенні нагальних для області питань.
Також маю надію, що вони стануть активними лобістами питання реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади. Адже у минулому більшість з них - депутати місцевих рад і не за чутками знають, наскільки ради на місцях потребують самостійних повноважень.

– А що би Ви хотіли побажати читачам журналу та депутатському корпусу у 2013 році?

– Насамперед хочу звернутися до народних депутатів України. Колеги, давайте разом активно працювати над прискоренням реформи регіональної влади та сприяти внесенню до законодавства змін, які дозволять передати повноваження органам місцевого самоврядування і забезпечать самодостатній розвиток територіальних громад. 
Бажаю землякам-вінничанам і українцям загалом зберегти усі успішні надбання минулого року і примножити їх у 2013-му році. Бажаю активності у житті своїх територіальних громад, розуміння спільних проблем і ефективного їх вирішення. 
Зичу всім щастя і благополуччя, миру і достатку, здоров'я і витримки, а головне - впевненості у тому, що завтрашній день буде кращим!

Створено: 18 червня 2013 року, 11:01 Переглядів: 1306

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація