9 липня о 10.00 у режимі відеоконференції відбудеться засідання постійної комісії обласної Ради з питань бюджету, фінансів та обласних програм

Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Культурологічний центр «Щедрик» відкриють у селі Марківка на Вінниччині Роздрукувати

Культурологічний центр «Щедрик», присвячений відомому подолянину – автору популярного «Щедрика» («Carol of the Balls» - «Різдвяні дзвіночки») Миколі Леонтовичу, відкриють на Вінниччині у селі Марківка Теплицького району. Музей та реконструйовану могилу композитора туристи зможуть відвідати вже у серпні, решта ідей проекту втілюватиметься по мірі надходження коштів.

Із подробицями проекту журналісти ознайомились під час візиту до села голови Вінницької обласної Ради Анатолія Олійника.

- Розпочати роботи по облаштуванню Центру вдалося завдяки небайдужості депутата облради – Євгена Власюка, який опікується цим округом, - розповів Анатолій Олійник. - Поки що акумульовано бюджетні кошти  на проведення ремонтних робіт по облаштуванню музею видатного вінничанина – Миколи Леонтовича. На черзі – вирішення питання благоустрою території, реконструкції клубу та облаштування могили митця, що входить до спадщини ЮНЕСКО. Це має бути об’єкт світового значення, бренд Вінниччини – територіальна близькість уманського парку «Софіївка» дозволяє продовжити туристичний маршрут у відоме село, де від рук агента Вінницького ЧК трагічно загинув  композитор.

Фактично, втілення цього проекту впродовж десяти років добивався начальник відділу культури і туризму Теплицької райдержадміністрації Віктор Прокопенко. Але у владних кабінетах відкладали питання створення музею «у довгий ящик».

За задумом ініціатора проекту, до складу Центру увійде музей, для якого вже зібрано близько 500 експонатів, в тому числі і піаніно, на якому виконав свою останню музичну композицію Леонтович. Окрім того, планується об’єднати у цілісний комплекс місцевий клуб і прилеглу територію, де облаштувати Співоче поле для проведення мистецьких фестивалів.

- Початковий кошторис проекту – понад 1,5 млн гривень, поділився Віктор Прокопенко. - На Співочому полі планується експозиція робіт художників, скульпторів, народних майстрів - інтерпретація музичних творів Леонтовича, втілених у природніх матеріалах. А сільський клуб стане місцем проведення музичних конкурсів, сподіваємось, що й міжнародного рівня.

Цьогоріч «Щедрик», який здобув всесвітню славу як «Carol of the Bells» («Різдвяні дзвіночки»), і не раз звучав у голлівудських стрічках, святкуватиме 100-річний ювілей. Вінничани сподіваються, що європейським туристам буде цікаво відвідати місцеву «родзинку», яку, за сталого фінансування, обіцяють перетворити на знаний у всьому світі туристичний об’єкт.

 

Довідка. Микола Дмитрович Леонтович – видатний український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог i громадський діяч, глибокий знавець народної творчості, він вписав яскраву сторінку в історію української музики. Його життя – це приклад самовідданого служіння Україні, справі відродження української культури, зокрема, українського хорового мистецтва.

Микола Леонтович народився 13 грудня (1 грудня за старим стилем) 1877 р. в с. Селевинці поблизу с. Монастирок Брацлавського повіту на Поділлі (тепер Немирівський район на Вінниччині) в родині сільського священика. Дитячі роки майбутнього композитора пройшли у с. Шершні, нині Тиврівського району. 1887 р. М. Д. Леонтович був зарахований до початкового класу Немирівської гімназії, а у наступному році – до Шаргородського духовного училища.

Після закінчення Кам'янець-Подільської духовної семінарії у 1899 р. Микола Леонтович відмовився від духовної кар'єри та працював вчителем, зокрема у Чуківській школі нині Немирівського району (1899-1901), Тиврівському духовному училищі (1901-1902), викладачем музики Вінницької церковно-учительської школи (1902-1904).

За роки вчителювання Микола Дмитрович організовує низку хорів та оркестрів зі своїми вихованцями, записує народні пісні, укладає «Першу збірку пісень з Поділля» та видає друком «Другу збірку пісень з Поділля», присвячену М. Лисенкові.

З 1908 р. викладає співи у Тульчинському жіночому єпархіальному училищі. У 1914 р. був написаний легендарний «Щедрик», який вперше виконаний у 1916 р. в Києві хоровим колективом під керівництвом О. Кошиця. 5 жовтня 1921 року «Щедрик» був уперше виконаний на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку і відтоді цей твір став поширюватися по всьому світу.

Життя Миколи Леонтовича трагічно обірвалось 23 січня 1921 року в будинку його батька у с. Марківка, нині Теплицького району від кулі агента Вінницького ЧК Афанасія Гріщенка, який приїхав того вечора у село і напросився переночувати.

Радянська влада довгий час приховувала обставини загибелі Леонтовича. Лише наприкінці ХХ століття стало можливим відкрити завісу пропагандистської машини радянських каральних структур.

У 1977 р. до 100-ліття з дня народження композитора в Марківці відкрито музей. В тому ж році встановлено погруддя та впорядковано його могилу.

 

Основні твори Миколи ЛЕОНТОВИЧА:

опера «На Русалчин Великдень» (за казкою Б.Грінченка, 1919, незакінчена);
хори – «Льодолом», «Літні тони» (обидва на сл. Г. Чупринки), «Моя пісня» (сл. І. Білиловського), «Легенда» (сл. М. Вороного); 
духовна музика – Літургія св. Івана Златоустого, Молебен, частини Всенощної; 
хорові обробки українських народних пісень (понад 150) – «Щедрик», «Дударик», «Пряля», «Козака несуть», «Мала мати одну дочку», «Зашуміла ліщинонька», «Ой з-за гори кам’яної», «Із-за гори сніжок летить», «За городом качки пливуть», «Піють півні», «Коза», «Гра в зайчика» та ін.

Повернутись Створено: 19 травня 2016 року, 16:06 Переглядів: 1172

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація