Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Людмила Головашич: «Кошти від екологічного податку могли б вирішити проблему викидів ТЕС» Роздрукувати

Депутат обласної Ради, секретар постійної комісії з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки та раціонального використання надр Людмила Головашич 20 жовтня взяла участь у засіданні круглого столу на тему: «Впровадження Закону України «Про ратифікацію Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів» та про використання екологічного податку», що провів Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

– Під час зібрання йшлося про величезні ресурси. Для прикладу, тільки ДТЕК (найбільша приватна вертикально-інтегрована енергетична компанія України) за 2016 рік заплатила більше 2 млрд грн цього податку. За останні 5 років – більше 6 млрд грн. Це той ресурс, який зміг би вирішити багато екологічних проблем в Україні, – прокоментувала Людмила Володимирівна. – Сьогодні потенціал цього ресурсу не використовується. Причин багато. Звичайно, є й об'єктивні – це дефіцит коштів в усіх напрямах в країні. Але є і суб'єктивні – не завжди ефективне використання цих грошей. Так, 20% податку йдуть до держбюджету і там просто розчиняються. 80% направляються в спеціальні екологічні фонди місцевих бюджетів. Здається, на місцях чітко знають причини проблем з екологією і, маючи такі гроші, могли б їх вирішувати. Але, зазвичай, направляють їх на усунення наслідків – медицину, зелені насадження та інші. А часто ці гроші й зовсім не можуть витратити, і вони залишаються лежати в бюджеті без діла. Зараз є ініціатива, щоб ці 80% екоподатку йшли не в спецфонди, а до загальних фондів місцевих бюджетів. Тоді їх зможуть витрачати не тільки на екологічні потреби, а куди завгодно. І це буде означати ще більшу розпорошеність коштів. Для прикладу, в Данії до 70% екоподатку з бюджетів цільовим чином спрямовується на проекти десульфуризації та денітрифікації викидів. Таким чином, вони борються з причиною.

За словами Людмили Головашич, якщо перенести це на реалії України, кошти від екологічного податку могли б всього за кілька років, раз і назавжди, вирішити проблему викидів ТЕС.

– Потрібно встановити все необхідне обладнання для зменшення впливу на навколишнє середовище, яке станції самі поставити не в змозі через відсутність у них таких величезних коштів, – зазначила депутат. – Один з подібних кейсів вже є і в нашій практиці – в цьому році Вінницька область виділила зі спецфонду бюджету 20 млн грн. ДТЕК виділив ще 60 млн грн – і зараз на ці загальні гроші йде установка фільтрів на один з енергоблоків. Таке використання коштів могло б бути дійсно одним з відповідей на екологічні питання.

 

Повернутись Створено: 23 жовтня 2017 року, 12:23 Переглядів: 843

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація