Голова Вінницької обласної Ради

Соколовий Вячеслав Петрович

Місце переможної для українців битви під Батогом увіковічать створенням історико-культурного заповідника Роздрукувати

4 грудня у с. Четвертинівці Тростянецького району відбулось виїзне засідання оргкомітету з вивчення питання щодо створення історико-культурного заповідника “Батіг” у зазначеному селі. Учасники засідання вирішили - історико-культурному заповіднику “Батіг” бути. Розпочато підготовку усіх необхідних заходів і документів для ухвалення відповідного рішення Вінницькою обласною Радою.

Участь у засіданні взяли члени оргкомітету та представники громадськості району і села: голова оргкомітету, заступник голови обласної Ради Наталія Солейко, голова постійної комісії обласної Ради з питань культури, духовності та історичної спадщини Михайло Вдовцов, голова Тростянецької районної ради Леонід Лобань, Четвертинівський сільський голова Олександр Макух, директор обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, координатор громадського оргкомітету зі створення історико-культурного заповідника “Батіг” (м. Ладижин), голова літературно-мистецького об’єднання “Стожари” Андрій Скакодуб, голова обласної екологічної асоціації “Зелений світ” Олена Яворська,  місцеві підприємці, посадовці обласної Ради та облдержадміністрації, представники громадських організацій району, козацтва, місцеві краєзнавці і дослідники.

Нагадаємо, що саме з ініціативи громадських патріотичних організацій Тростянеччини, міста Ладижин і села Четвертинівка було піднято питання створення на місці битви козаків і поляків історико-культурного заповідника, який би увіковічив цю героїчну сторінку в історії українського народу.

Гостей села урочисто із хлібом-сіллю зустріли Четвертинівський сільський голова Олександр Макух та завідувачка Четвертинівського народного музею Людмила Яременко. Насамперед, члени оргкомітету ознайомилися із історичними об’єктами пам’ятки місцевого значення “Поле Батозької битви” у селі Четвертинівка, зокрема, відвідали місцевий народний музей, Кривавий яр, у якому знаходиться Богданова криниця, гору Батіг, пам’ятники на честь козацької перемоги у цій битві, тощо. Усі вищезазначені пам’ятки потребують охорони, благоустрою і термінових заходів щодо їхнього збереження.

Згодом у місцевому будинку культури відбулося засідання оргкомітету, на якому було розглянуто питання організаційних заходів щодо створення у селі Четвертинівці історико-культурного заповідника “Батіг”. Голова оргкомітету, заступник голови обласної Ради Наталія Солейко закликала членів оргкомітету до плідної праці і зазначила, що “ми не маємо права не зберегти це історико-культурне надбання, ми зобов’язані увіковічити цю героїчну в історії українського народу сторінку”. Голова Тростянецької районної ради Леонід Лобань і Четвертинівський сільський голова Олександр Макух одностайно підтримали ініціативу і підкреслили, що максимально сприятимуть реалізації зазначеного проекту.

Голова постійної комісії обласної Ради з питань культури, духовності та історичної спадщини Михайло Вдовцов запропонував розпочати підготовку документів для оформлення юридичного статусу заповідника, почати з того, щоб створити історико-культурний заповідник обласного значення, передбачити кілька штатних одиниць для організації роботи у цьому напрямку, підготувати документальну базу. Він вказав на позитивний досвід діяльності історико-культурного заповідника “Буша” у цьому напрямі.

Завідувач сектору охорони культурної спадщини управління культури і туризму облдержадміністрації Михайло Потупчик зазначив, що в межах заповідника необхідно обов’язково провести археологічні дослідження з метою вивчення місця битви, на що передбачити відповідні кошти, адже до цього часу місце битви належним чином не було вивчено і досліджено.

Директор обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька підкреслила важливість створення заповідника і сказала, що місцевий народний музей варто підвищити у статусі і оновити його експозицію, в чому вона надасть необхідну методичну і організаційну допомогу. Голова Вінницької обласної екологічної асоціації “Зелений світ” Олена Яворська у своєму виступі підкреслила унікальність цього місця і з природоохоронної точки зору, зокрема, вона сказала, що поблизу Четвертинівки було проведено сучасні ботанічні дослідження і виявлено унікальні рідкісні види рослин, які потребують захисту. Структура, яку вона представляє, у свою чергу готуватиме клопотання про надання статусу ботанічного заказника території, що знаходиться по обидва береги річки Південний Буг поблизу села Четвертинівка. До речі, поблизу села біля річки Буг і Батіжок, готується створення ландшафтного заказника “Берізки”, куди ввійде і частина Кривавого яру. Це стане гармонійним доповненням до проекту заповідника.

Було також озвучено пропозицію провести у наступному році науково-краєзнавчу конференцію на базі Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, присвячену вивченню битви під Батогом, активізації краєзнавчих досліджень у цьому напрямі, популяризації цього місця і формування відповідного іміджу Четвертинівки, як місця Козацької Слави на Вінниччині.

Присутні дійшли спільної думки, що в основі концепції створення заповідника має бути комплекс наявних історико-культурних пам’яток із наданням їм відповідного державного статусу і подальшим творчим наповненням, залученням до цієї роботи краєзнавців, дослідників, майстрів, громадськість області і району. Кінцевою ж стратегічною метою влади і громадськості області буде створення у перспективі національного заповідника на місці битви, який би став осередком плекання національної пам’яті, об’єктом приваблення туристів і гостей із усієї України та іноземних держав. Члени оргкомітету одноголосно проголосували за створення історико-культурного заповідника і затвердили план дій із реалізації цього задуму, щоб якнайшвидше підготувати усі необхідні документи на розгляд сесії обласної Ради.

Як повідомлялось раніше, 22 липня 2014 року постійна комісія Вінницької обласної Ради з питань культури, духовності та історичної спадщини одноголосно ухвалила рішення про підтримку ініціативи громадськості щодо створення історико-культурного заповідника “Батіг” у селі Четвертинівка Вінницької області. Крім того, голова обласної Ради Сергій Свитко підписав розпорядження про затвердження складу оргкомітету з вивчення питання щодо створення історико-культурного заповідника “Батіг.

Довідка: Переможна битва під “Батогом” поблизу с. Четвертинівка Тростянецького району Вінницької області між військами української козацької держави під проводом Богдана Хмельницького та Речі Посполитої під командуванням польського коронного гетьмана М. Калиновського відбулась 1-2 червня 1652 року. Батізька битва була однією із найважливіших перемог української нації у ході національно-визвольної війни проти польських загарбників у середині ХVІІ ст. На місці історичної події знаходиться пам'ятка місцевого значення „Поле Батозької битви” до складу якої входять унікальні історичні і природні місця, що потребують захисту, охорони і благоустрою із боку держави, як об’єкти історичної, культурної і природної спадщини. 

Повернутись Створено: 5 грудня 2014 року, 12:55

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація