Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Міжнародний круглий стіл “Децентралізація в Україні: партнерство влади та громадськості” зібрав у Вінниці українських самоврядців та іноземних колег Роздрукувати

15 травня у Вінницькому національному технічному університеті під головуванням очільника Вінницької обласної Ради Сергія Свитка відбувся Міжнародний круглий стіл “Децентралізація в Україні: партнерство влади та громадськості”. На засідання, що було присвячене Дню Європи в Україні, завітали самоврядці з України і усієї області, експерти та керівники органів місцевого самоврядування з Польщі, Швейцарії, Швеції, Молдови.

Зокрема, у засіданні круглого столу взяли участь: перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко, заступник голови обласної Ради Наталія Солейко, голова Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, депутат обласної Ради Сергій Татусяк, Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні Корнел Іонеску, голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Микола Фурсенко, депутати Вінницької обласної Ради, керівники районних, міських, сільських та селищних рад області, очільники громадських організацій та експерти Вінниччини.  

Іноземних гостей круглого столу представляли: секретар Сьвєнтокшиського воєводства Республіки Польща Бернард Антос, вуйт гміни Сухи Ляс Познанського повіту Великопольського воєводства Республіки Польща Гжегож Войтера, директор департаменту міжнародного співробітництва Фолкуніверситету з міста Упсала Королівство Швеція Алі Рашиді, експерт Швейцарського корпусу експертів “SISW GONTANT” Франц Сталдер, начальник фінансового управління Окницької районної ради Республіки Молдова Костянтин Гудима.

Організаторами круглого столу виступили: Вінницька обласна Рада, Вінницька облдержадміністрація, Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування, обласний осередок Міжнародної громадської організації “Україна-Польща-Німеччина”, Єврорегіон “Дністер”, Представицтво Ради Європи в Україні.

Голова Вінницької обласної Ради Сергій Свитко відкрив засідання Міжнародного круглого столу, представив іноземних гостей, привітав їх з візитом на Вінниччину, а також побажав плідної праці учасникам засідання.

- Сьогоднішній круглий стіл – це черговий крок до здійснення реформ в українській державі, зокрема, в частині децентралізації влади. Це ще один крок до інтеграції української держави в Європу, до побудови омріяної України: європейської, демократичної, правової, соціальної держави, - зазначив Сергій Свитко.

З вітальним словом до учасників звернулися також ректор Вінницького національного технічного університету Володимир Грабко, перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко та голова обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Сергій Татусяк.

В ході засідання було обговорено тему децентралізації влади в Україні і області зокрема, об’єднання територіальних громад, впровадження позитивного зарубіжного досвіду з реформування органів місцевого самоврядування в нашій країні, активне залучення до цього процесу громадянського суспільства, важливість врахування в процесі реформ думки жителів територіальних громад, першочергові завдання органів влади і місцевого самоврядування, тощо.

Так, Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні Корнел Іонеску зазначив, що про будь-які реформи необхідно не тільки говорити, але втілювати їх в життя. Він зокрема, підкреслив посилаючись на досвід реформування в Румунії, що в центрі реформ має бути громадянин і його інтереси, покращення якості життя та надання доступних послуг. “Для цього потрібен партнерський діалог на рівні суспільства, зокрема, з усіма верствами населення. Діалог між керівництвом держави, органами місцевого самоврядування і громадянським суспільством”, - сказав Корнел Іонеску.

Голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Микола Фурсенко, який виступив із презентацією напрацювань Білоцерківського району Київської області щодо добровільного об’єднання територіальних громад, під час засідання наголосив, що центральна влада має врахувати думку громад на місцях, а об’єднання громад має відбуватися виключно на добровільній основі. Так, в Білоцерківському районі мешканці і керівництво органів влади виявили бажання створити 10 об’єднаних територіальних громад.  Він вказав на неприпустимість використання адміністративного тиску в процесі об’єднання громад, що нівелює саму суть реформи з децентралізації влади, окреслив загрозу від впровадження в Україні ринку землі у цей складний для держави час.  

Секретар Сьвєнтокшиського воєводства Республіки Польща Бернард Антос розповів про досвід Польщі в проведенні децентралізації влади і позитивні наслідки від цього процесу для польського народу. Вуйт гміни Сухи Ляс Познанського повіту Великопольського воєводства Республіки Польща Гжегож Войтера на прикладі гміни продемонстрував значні успіхи його територіальної громади. Зокрема, гміна, що складається з 10-ти населених пунктів, входить до десяти найкращих територіальних громад Польщі. Бюджет гміни складає 35 млн. доларів при населенні в 15 тис. осіб. Гміна має потужну інфраструктуру, розвинене мале і середнє підприємництво, на її території зареєстровано 54 неурядові громадські організації різних напрямів діяльності, на функціонування яких виділяється близько 5,5 млн. у гривнях. Близько 25 % населення гміни є членами зазначених громадських організацій.

Директор департаменту міжнародного співробітництва Фолкуніверситету з міста Упсала Королівства Швеція Алі Рашиді охарактеризував роль професійної освіти в регіональному розвитку на прикладі Швеції. Він зазначив, що Швеція зацікавлена у вкладенні фінансових інвестицій в реформування освіти в Україні на регіональному рівні та висловив сподівання, що такий пілотний проект можна було б розпочати на Вінниччині.

Експерт Швейцарського корпусу експертів “SISW GONTANT” Франц Сталдер поділився з учасниками круглого столу досвідом прямого народовладдя швейцарського народу. Зокрема, він наголосив на тому, що у Швейцарії надається перевага національному законодавству над міжнародним, а жителі країни мають право на волевиявлення і законодавчу ініціативу шляхом національного референдуму. Для проведення референдуму необхідно зібрати 100 тис. підписів громадян. Жителі цієї держави регулярно використовують гарантований законодавством такий засіб прямого народовладдя, як місцевий референдум. Франц Сталдер навів приклад, що швейцарці таким чином, відмовили вимогам ЄС щодо легалізації і працевлаштування додаткової кількості іноземних мігрантів. До речі, у Швейцарії нараховується близько 28-30% іноземців. На прикладі своєї територіальної громади Франц Сталдер показав, що на 3 тис. населення є 50 громадських організацій і клубів, що свідчить про високий рівень розвитку громадянського суспільства в Швейцарії.

Крім того, на засіданні виступили керівники органів місцевого самоврядування Вінницької області із критичними зауваженнями щодо впровадження реформи з децентралізації влади, зокрема, щодо об’єднання територіальних громад, необхідності виключно добровільного підходу до цього питання.

Наприкінці засідання було підбито підсумки та ухвалено резолюцію Міжнародного круглого столу “Децентралізація в Україні: партнерство влади та громадськості” до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України із пропозиціями і рекомендаціями.

Повернутись Створено: 15 травня 2015 року, 20:22 Переглядів: 1330

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація