9 липня о 10.00 у режимі відеоконференції відбудеться засідання постійної комісії обласної Ради з питань бюджету, фінансів та обласних програм

Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

На тему українського села Роздрукувати

Виступ голови обласної Ради Татусяка С.П. на розширеній нараді за участю Міністра аграрної політики та продовольства України Присяжнюка М.В.
18 липня 2012 року

Шановний Миколо Володимировичу!
Шановні учасники наради!

З моменту здобуття Україною незалежності на усіх рівнях неодмінно й повсякчасно підкреслювалася пріоритетність розвитку українського села. Проте добрі концепції, як правило, не ставали програмами, а перспективні законопроекти - законами.

Тому обласна Рада поставила перед собою завдання змінити світогляд громад, навчити жителів села самоорганізації і відповідальності у вирішенні питань власного розвитку. Не потрібно чекати, коли проблеми територій почнуть вирішувати «згори», а брати ініціативу у свої руки.

Сьогодні в усіх територіальних громадах області проводиться активна робота з підготовки програмного документа соціально-економічного життя області - Стратегії регіонального розвитку Вінницької області на період до 2020 року

Вперше в історії Вінниччини влада формує стратегічний план за новими, перспективними принципами та підходами. До цього всі рішення приймалися згори вниз. Зараз же ми діємо «дзеркально» – починаємо з громади.

Ще 7 грудня позаминулого року представники органів місцевого самоврядування області всіх рівнів вийшли із зверненням до Президента, парламенту й уряду стосовно децентралізації влади та забезпечення фінансовим ресурсом безпосередньо територіальних громад, де й має залишатись левова частина грошей. Це – головне питання і воно лягло в основу нашої Стратегії.

Важливим кроком до наповнення Стратегії стала масштабна просвітницька робота у районах у вигляді круглих столів, розширених засідань виконкомів сільських і селищних рад, семінарів, під час яких презентувалися кращі вітчизняні і зарубіжні практики стратегічного планування. З такою місією ми побували практично у всіх районах. Сьогодні ми намагаємося дійти до кожної територіальної громади

Основний принцип роботи - маємо почути кожного подолянина.

Для напрацювання Стратегії вперше залучили учнівське, студентське самоврядування, молодіжні організації через їхню участь у конкурсі на кращу творчу роботу щодо стратегії розвитку територіальної громади. Днями буде підведений підсумок другого етапу конкурсу.

Свою частку в розробку цієї програми вносить і новостворена студентська Координаційно-консультативна рада органів студентського самоврядування при голові обласної Ради. Активно включилась в цю роботу Вінницька обласна асоціація органів місцевого самоврядування, яка представляє інтереси всіх територіальних громад області.

14 лютого цього року сесія затвердила рішення „Про розроблення стратегій розвитку територіальних громад Вінницької області на період до 2020 року”. Для всіх органів місцевого самоврядування області це рішення стало «дорожньою картою».

Головне - впровадження дієвих механізмів формування та реалізації стратегії. Вже сьогодні в області ми маємо позитивний досвід співпраці територіальних громад з громадськими організаціями та соціально-відповідальним бізнесом.

Наприклад, активно та успішно працює в цьому напрямку благодійний фонд «Батьківська земля», який очолює Оксана Калетнік. Фонд надає юридичну, методологічну та консультативну допомогу територіальним громадам, пропонуючи механізми вирішення існуючих проблем та напрями збалансованого розвитку.

Восени чекаємо на готові проекти стратегій розвитку сільських територіальних громад. До речі окремі сільські і селищні ради на сесіях вже їх затвердили. Далі розпочнеться робота над стратегіями районів. А 2013-й рік стане роком формування стратегії розвитку Вінницької області до 2020 року.

Стратегічний підхід передбачає залучення інвестицій в розвиток громад через міжнародні, вітчизняні та обласні фонди. Ця робота ведеться активно, зокрема:

• впроваджуються Проекти ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» за підтримки Європейського союзу та швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Ними охоплено 51 територіальну громаду в 17 районах області. Загальна вартість мікропроектів громад, що були впровадженні в області, становила майже 7 млн. грн.

• Сільські, селищні та міські ради беруть участь у Всеукраїнському конкурсі проектів розвитку територіальних громад. Протягом останніх років на реалізацію проектів-переможців в область з Державного бюджету надійшло близько 5 млн. грн.

• Вінницька область перша в державі започаткувала Конкурс на кращу програму розвитку територіальних громад. Щорічно на неї з обласного бюджету виділяється більше 2 млн. грн.

• У листопаді минулого року Вінниччина стала повноправним членом Асамблеї європейських регіонів, що дає можливість територіальним громадам області наочно вивчати та впроваджувати передовий європейський досвід реформ регіональної влади та розвитку територій.

• 2 лютого цього року ми офіційно закріпили членство Вінницької області у Єврорегіоні «Дністер», куди ввійшла Вінниччина і 6 районів Молдови. 8-11 жовтня поточного року у місті Брюссель Королівства Бельгія відбудеться презентація Єврорегіону «Дністер» європейському співтовариству.

• Широко розвивається співпраця Вінниччини з регіонами ЄС щодо створення в області сприятливого для інвесторів клімату, входження в європейський освітній простір. Вже зараз територіальні громади Вінниччини мають понад 200 угод про співпрацю з територіальними громадами країн Європи. Найбільше – у Польщі.

Нещодавно ми повернулися із регіону Бретань Республіки Франція. Результатом поїздки стало відкриття регіону Бретань у якості потенційного партнера для Вінниччини, а також нові ідеї щодо співпраці з французами.

Шановний пане Міністре!

Стратегія розвитку області до 2020 року та Стратегія розвитку сільських територій «Рідне село» взаємодоповнюють одна одну, оскільки мають спільну мету – забезпечення збалансованого розвитку сільських громад. Ми переконані - якщо програма матиме фінансову підтримку, то в перспективі позитивні зрушення гарантовано будуть.

Разом з тим не можу не висловити окремі застереження.

Найголовніше, на нашу думку - не забалакати цю важливу для виживання сучасного села справу. Село опинилося на узбіччі розвитку через те, що значна частка його продукції не має прямого виходу на ринок, а реалізується через посередників на дискримінаційних умовах. Як наслідок проблеми із заробітною платою, сплатою податків та наповненням сільських бюджетів.

Інше питання полягає в тому, чи будуть українські та іноземні компанії кредитувати сільські кооперативи. Поки банки не фінансуватимуть дрібні господарства – шансів вижити у них дуже мало

Було б доцільно також до стратегії «Рідне село» додати пункт про податок на соціальну сферу села з 1 га землі, яку обробляють великі товарні господарства. Адже сьогодні 70-80% сільських і селищних рад дотаційні, і цю проблему потрібно вирішувати на всіх владних рівнях.

В рамках напрацювання Стратегії регіонального розвитку Вінницької області - 2020 виникли труднощі в підписанні угод про соціальне партнерство між громадами і великими товарними господарствами. Адже правом укладання договорів на оренду землі за межами села володіють лише районні адміністрації, а не сільські голови. При законодавчому врегулюванні цього питання сільські голови не були б у ролі прохачів коштів на розвиток соціальної сфери.

Я сподіваюся на те, що ініціатива Міністерства аграрної політики та продовольства щодо стратегії «Рідне село» дійсно стане дієвою для країни, для сільських територій та нарешті буде реалізована повністю.

В чому дозвольте побажати нам усім успіху.

Створено: 18 червня 2013 року, 11:10 Переглядів: 1098

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація