Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

На Тиврівщині вшановано українського козацького полководця Данила Нечая Роздрукувати

У селах Черемошне і Красне Тиврівського району за участі влади і громадськості відбулись заходи з вшанування брацлавського полковника, героя національно-визвольної війни проти Речі Посполитої, соратника Богдана Хмельницького Данила Нечая і козаків його полку, які у лютому 1651 року героїчно загинули, обороняючи Вінниччину від загарбників.

Представники громадських організацій, молодіжних і козацьких осередків з Гнівані, Тиврова, Літина, Вінниці, шкіл і навчальних закладів області, депутат обласної Ради Володимир Барцьось завітали на місце поховання Данила Нечая – могилу біля с. Черемошне, щоб віддати шану славетному полководцю. На місці нагадали про його життєвий і бойовий шлях, вшанували Данила Нечая і брацлавських козаків хвилиною мовчання, поклали квіти і вінки до пам’ятного знака, козаки Школи козацького гарту імені Данила Нечая продемонстрували свої бойові навички, згодом усі присутні спільно виконали державний гімн “Ще не вмерла Україна”. У наданні транспорту для перевезення учасників сприяв обласний комунальний заклад – Вінницький обласний центр туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій і Тиврівський відділ освіти райдержадміністрації.

Варто зазначити, що з ініціативи депутата Володимира Барцьося на засіданні постійних комісій обласної Ради, в межах консультацій із районною владою, розглядалося питання будівництва дороги-під’їзду до курган-могили Данила Нечая. Ця пам’ятка є унікальним і єдиним в області та одним із небагатьох в Україні місцем поховання українського полководця доби національно-визвольної війни української нації у XVII ст. під проводом Б.Хмельницького. Вона занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України і має статус пам’ятки історії національного значення. Цей проект був підтриманий облдержадміністрацією і обласною Радою, у 2017 році було виділено 1 млн грн. на будівництво дороги, з метою збереження і краєзнавчо-туристичного розвитку цієї пам’ятки, пожвавлення роботи у напрямі національно-патріотичного виховання дітей і молоді. Крім того, ведуться організаційні підготовчі заходи,з метою заміни на пам’ятнику надпису, нанесеного ще за радянських  часів, що потребує погодження з Міністерством культури України та подальшого благоустрою місця поховання.

Заходи продовжилися у с. Красному, де за участі жителів місцевої громади і влади, школярів, гостей з області відбулося урочисте вшанування біля пам’ятного знака у центрі села, встановленого на честь оборонців с. Красне і їхнього провідника Данила Нечая. Традиційно полеглих вшанували хвилиною мовчання, поклали квіти і вінки до пам’ятного знака. З промовами виступили депутат обласної Ради Володимир Барцьось, голова Тиврівської районної ради Ярослав Красовський, сільський голова Новоміської сільської ради Володимир Максименко, голова ГО “Молода Подільська Січ” Валентина Шпак-Мельник, отаман Вінницького козацького полку імені Івана Богуна Володимир Воловодюк, керівник ГО “Красне-Нове Місто” Юлія Ткачук, директор БФ “Волонтерський тил” Ніна Бегас, краєзнавці Олександр Коваль та Анатолій Тамтура.

– Вінниччина – це край козацької слави, оповитої подвигами таким наших лицарів, як Данило Нечай, Іван Богун, Іван Сірко, Іван Гонта та багатьох інших. І ми гордимося цим, – зазначив Володимир Барцьось. – Приємно бачити кілька років поспіль однодумців на таких заходах, з якими спільно не один рік робимо державницьку справу для збереження пам'яті про нашу героїчну історію, виховання дітей і молоді на козацьких традиціях. Сьогодні в час, коли Україна бореться з російськими окупантами на Сході нашої держави, долає складні внутрішні виклики, важливо плекати в собі козацькі чесноти, своїми словами і вчинками примножувати добро і славу української нації і держави.

Були присутні козачата і наставники куренів імені Івана Богуна вінницької школи №27,  "Подоляни" Хижинецької ЗОШ, імені Якова Гальчевського с. Селище Літинського району Вінницького транспортного коледжу м. Вінниці, учасники бойових дій, представники козацьких осередків з усієї області, школярі Краснянської ЗОШ. Учасники Школи козацького гарту імені Данила Нечая демонстрували бойові мистецтва, було виконано кілька патріотичних пісень. А на завершення заходу усі гуртом заспівали пісню “Ой у лузі червона калина похилилася”. Після урочистої частини усі охочі мали нагоду скуштувати козацький куліш і юшку та ознайомитися із створеною кімнатою-музеєм у місцевому Будинку культури.

На території Новоміської територіальної громади у с. Красне Тиврівського району реалізується проект  “Історико-патріотичне містечко ім. Данила Нечая”, в межах якого було створено місцевою владою і ГО “Красне-Нове місто” музей-кімнату, планується формування єдиного краєзнавчо-туристичного маршруту між селами Красне і Черемошне, встановлення інформаційно-просвітницьких табличок і стендів, та активізації на Тиврівщині національно-патріотичного виховання дітей і молоді.

Саме під стінами Краснянської фортеці відбулась битва у 1651 році із польськими військами, в якій героїчно загинув Брацлавський полковник Данило Нечай. Про Данила Нечая зберігається пам'ять в багатьох історичних джерелах, усній народній творчості – думах, піснях – "Пісня про Нечая", легендах, переказах, в яких народний улюбленець і герой оспіваний і вкритий невмирущою славою. Михайло Грушевський зауважував, що за своїм впливом на козацтво він не поступався самому Богданові Хмельницькому. Cучасники шанобливо визнавали також його "надзвичайну відвагу і розум". Вірний соратник Івана Богуна і Максима Кривоноса. Визначний французький дослідник Проспер Меріме у своєму нарисі "Богдан Хмельницький" сказав про нього так: "Полковник Нечай, подвиги якого ще дотепер оспівують думи Південної України, в очах своїх сучасників уособлював шляхетні риси козацького ватажка".

 

 

Повернутись Створено: 26 лютого 2018 року, 14:59 Переглядів: 1919

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація