Фото без опису

Голова Вінницької обласної Ради

Соколовий Вячеслав Петрович

  • Вінницька обласна Рада суттєво збільшить допомогу військовим

    До Обласної цільової програми підтримки учасників бойових дій внесуть зміни, мета яких підтримати військових з Вінниччини та дітей загиблих військових. Голова обласної Ради Вячеслав Соколовий дав доручення підготувати відповідні документи. 27 вересня на черговій сесії обласної Ради депутати заслухали інформацію про хід виконання Обласної цільово ....

  • На підтримку сил безпеки та оборони з обласного бюджету спрямували понад 23 млн грн

    На засіданні 57-ї черговій сесії обласної Ради депутати розглянули проєкт рішення «Про надання допомоги силам оборони та силам безпеки». Підтримка Збройних Сил України, допомога захисникам залишається пріоритетом №1 у діяльності обласної Ради. Сесія проголосувала за безоплатну передачу кільком військовим частинам матеріально-технічни ....

  • Депутати Вінницької обласної Ради ухвалили принципи і пріоритети формування обласного бюджету на 2025 рік

    27 вересня депутати розглянули та ухвалили рішення з 22 питань чергової 57 сесії. Під час розгляду першого питання обговорили принципи та пріоритети формування обласного бюджету на 2025 рік та його виконання, визначення завдань бюджетної політики, підвищення рівня прозорості та раціональності бюджетного процесу, зміцнення фінансової спроможності ре ....

На Вінниччині проходять Дні пам’яті Михайла Коцюбинського до 150-річчя від дня народження письменника Роздрукувати

Цьогоріч Вінниччина відзначає величний ювілей – 150 років від дня народження нашого земляка, письменника, новеліста, перекладача, громадського діяча, класика української літератури і патріота рідного краю – Михайла Михайловича Коцюбинського.

Фото без опису

Урочисті заходи із вшанування пам’яті Михайла Коцюбинського розпочалися з літературно-творчого вечора на честь письменника, який відбувся 15 вересня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К. Тімірязєва. Участь у заході взяли: голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Михайло Каменюк, радник голови обласної Ради, головний редактор літературно-мистецького журналу Поділля “Вінницький край” Вадим Вітковський, директор ВОУНБ ім. К.Тімірязєва Наталія Морозова, письменник, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. М.М. Коцюбинського Анатолій Подолинний, представники управління культури і туризму облдержадміністрації, інтелігенція, науковці, журналісти, громадські діячі і студентська молодь. 

Видатні письменники області розповіли про життєвий шлях і творчість Великого Сонцелюба, як називали Михайла Коцюбинського за любов до життя, природи і людей, читали вірші, студенти навчальних закладів міста Вінниці зачитували уривки з творів визначного корифея української літератури. Присутні мали нагоду переглянути презентаційний кінофільм, подивитися книжкову виставку “Коцюбинський і бібліотека: Співець гуманізму і краси” та ювілейну виставку “Духовна спадщина української класики”, “Духовний європеєць”.

Крім того, 17 вересня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського відбулося  мистецьке свято “Великий Сонцелюб – навіки в нашім серці”.  В приміщенні музею відбулося спецпогашення поштового конверту з портретом письменника та марки «Михайло Коцюбинський. 1864-1913».

Також заплановано проведення ряду інших заходів в області з метою відзначення 150-річчя Михайлові Коцюбинському. Відповідно до Постанови Верховної Ради України № 573-18 від 17 вересня 2013 року ухвалено рішення відзначити на державному рівні 150-річчя з дня народження Михайла Коцюбинського, “враховуючи вагомий внесок Михайла Коцюбинського у розвиток національної літератури”, - йдеться у Постанові.

Фото без опису

Довідка: Михайло Коцюбинський – народився 17 вересня 1864 року у місті Вінниці в родині дрібного службовця. Дитинство і юність майбутнього письменника минули на подільській землі. Освіту здобув у Барській початковій школі (1875-1876 рр.) і Шаргородському духовному училищі (1876-1880 рр.). Працює вчителем, надає приватні уроки у Вінниці (1886-1889 рр.). У 1890 році їде до Львова, де знайомиться із Іваном Франком і публікується у місцевих газетах і журналах. Складає іспит на народного вчителя (1891 р.) у Вінницькому реальному училищі.

У 1891 році спільно із іншими однодумцями і українськими патріотами стає засновником і членом першої української політичної організації - “Братство-Тарасівців”, яке ставило за мету здобуття політичної самостійності і соборності для України. Зазнав переслідувань і обшуків від московського царського уряду за свої українські і революційні погляди. Михайло Коцюбинський в своїй творчості стає на захист українського народу і його прав, виступає проти національного гноблення і соціального визиску земляків. З-під його пера виходять оповідання для дітей «Харитя», «Ялинка», «Маленький грішник», повість «На віру», віршована казка «Завидющий брат», перекладає твори Гейне, Чехова, Міцкевича, Ожешко, Достоєвського. Деякий час перебуває на службі в Бессарабії, Молдові і Криму. У 1896 році одружується із Вірою Устимівною Дейшею, яка стає вірним другом і помічником письменника. З 1897 року працює у Чернігові і Житомирі, зокрема, в редакції газети “Волинь”, де друкує свої статті. З 1898 року переїздить до Чернігова, де отримує місце постійної роботи в місцевому земстві і стає одним із організаторів і керівників товариства “Просвіта”. Михайло Коцюбинський дружив і співпрацював із Іваном Франком, Лесею Українкою, Миколою Лисенком, Михайлом Старицьким, Оленою Пчілкою, Василем Стефаником та іншими видатними українськими діячами того часу. 25 квітня 1913 року письменник помер. Поховано Коцюбинського в Чернігові на Болдиній горі.

До найбільш відомих творів Михайла Коцюбинського можна віднести такі: «Дорогою ціною», «Відьма», «На крилах пісні», «Intermezzo», «Сон»,  «Fata Morgana»,  «Коні не винні», «Тіні забутих предків» та інші. Він мав глибокі знання з історії, фольклору, природничих наук, знав дев’ять мов: українську, російську, польську, італійську, французьку, румунську, татарську, турецьку і циганську, його твори перекладені багатьма мовами світу. Згадує його донька Ірина Коцюбинська: “Він був вигадливим. Завжди по-дитячому захоплювався красою природи, людьми, кращими проявами людських почуттів, здобутками людського розуму. Він був людяним, не втрачав цієї риси на протязі всього життя, любив добро, вірив у його переможну силу…”. “Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мій народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це”, - стверджував Михайло Коцюбинський.

Повернутись Створено: 17 вересня 2014 року, 18:14

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація