19 липня відбулася зустріч голови Національної служби здоров'я України Наталії Гусак з головами територіальних громад, власниками закладів спеціалізованої медичної допомоги та надавачами спеціалізованої медичної допомоги Вінницької області. Участь у зустрічі взяли заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк, перша заступниця начальника обласної військової адміністрації Наталя Заболотна, заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович, директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Алла Горбатюк і старший юридичний радник проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров'я» Максим Бурлака.
Це вже друга хвиля моніторингових візитів НСЗУ в регіони України. Партнер у проведенні заходів – проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
На зустрічі презентували результати планових моніторингових заходів у закладах охорони здоров'я Вінниччини, які надають медичну допомогу при гострому мозковому інсульті, гострому інфаркті міокарда, пологах та медичну допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках, у межах Програми медичних гарантій.
– Минулого року регіональні поїздки ми почали з Вінниччини. Дякую за такий успішний старт та спільну роботу. Ми чуємо один одного, знаємо проблеми один одного та спільно працюємо над викликами, які ми маємо. Минулого року у фокусі уваги були «Доступні ліки». Наша робота з головами громад і місцевою владою має чіткі результати – 16 тисяч жителів Вінниччини вперше від початку 2024 року приєдналися до програми «Доступні ліки». Минулого року ми говорили про територіальну доступність ліків в сільській місцевості, і ось результат – на 5% більше стало аптечних пунктів на Вінниччині, – сказала голова НСЗУ Наталія Гусак. – Сьогодні ж говоритимемо про виконання договорів з НСЗУ. Близько 3 млрд грн цьогоріч відправили на рахунки медичних закладів в рамках цих угод. Для нас важливо, щоб ці кошти були відчутні і щоб це справді була безоплатна якісна допомога.
У НСЗУ пояснюють, що є два види моніторингу – автоматичний та фактичний. До документального моніторингу у першому півріччі 2024 року потрапили два заклади охорони здоровʼя Вінницької області – Немирівська і Барська міські лікарні.
Заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк зазначив, що для обласної Ради як засновника обласних комунальних закладів медицина – у пріоритеті.
– Для нас важлива ефективність роботи закладів охорони здоров’я, адже пацієнти мають отримувати якісні медичні послуги, а медичний персонал мати можливість для розвитку, вдосконалення і руху вперед. Як засновник, обласна рада усебічно опікується кожним закладом, – наголосив Ігор Івасюк. – Наші медзаклади активно співпрацюють з різними структурами. Так, у рамах реалізації проєкту «Recovery» багато зроблено для того, щоб наші українські воїни отримували якісні реабілітаційні послуги. І позитивні приклади роботи можна навести по багатьох медичних закладах області. Такі зустрічі як сьогоднішня – корисні. Вони дають можливість, крім стратегічного руху, бачити й тактичні дії на найближчий час.
За словами першої заступниці начальника обласної військової адміністрації Наталі Заболотної, у 2024 році заклади охорони здоров'я Вінницької області мають отримати 6,7 млрд грн від НСЗУ у рамках Програми медичних гарантій.
– Моніторинг НСЗУ спрямований на своєчасне визначення проблем і вжиття необхідних заходів. Важливо, щоб власники мали змогу зрозуміти, де є прогалини, що потрібно доопрацювати, де, ймовірно, кадрові рішення були здійснені неправильно, – сказала Наталя Заболотна. – Безплатність медичних послуг – це лише один з критеріїв моніторингу. Ми будемо говорити й про якість, яка має забезпечуватися багатьма чинниками в медичному закладі.
Заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович зауважила, що під час таких заходів можна знаходити конструктивні рішення.
– Вони потрібні всім, і, перш за все, жителям Вінниччини – одержувачам медичної послуги. Основне – знаходити шляхи та можливості для вирішення проблем, – додала вона.
На зустрічі також обговорили позитивні кейси й порушення у діяльності закладів охорони здоров'я Вінниччини, виклики, з якими стикаються медзаклади, підстави для розірвання договорів з НСЗУ та створення наглядових рад у закладах охорони здоров’я як важливого компоненту моніторингу зобовʼязань за договором з НСЗУ.