Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

На Вінниччині відзначили 25-річчя заснування Народного Руху України Роздрукувати

11 вересня в приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. Тімірязєва відбувся урочистий вечір-зустріч “Народний Рух України: місце в історії і політиці”, присвячений 25-ій річниці від створення цієї громадсько-політичної організації. Участь в зібранні взяв голова обласної Ради Сергій Свитко, який прийшов привітати побратимів-рухівців із ювілейною датою. На зустріч завітали ветерани-рухівці, активісти і прихильники організації, молодь, представники громадськості.

- Найкраще про роль Народного Руху України в історії сказав його лідер В’ячеслав Чорновіл: “Рух - це та велика політична сила, яка найбільше зробила для того, щоб Україна стала незалежною державою”. Рух об’єднав українських патріотів в боротьбі за відновлення української держави наприкінці ХХ століття. Під проводом Руху український народ здобув незалежність, яку ми отримали без жодної краплі крові. Однак ми розуміємо, що на вівтарі цієї перемоги – сотні тисяч життів українських героїв, які боролися за українську державу в лавах Січових Стрільців, вояків УНР, підпільників ОУН і бійців армії нескорених -УПА. На жаль, першим Президентом України у 1991 році був обраний Леонід Кравчук – ставленик комуністичної партії, а не лідер Народного Руху України В’ячеслав Чорновіл. Переконаний, якби президентом був обраний Чорновіл, ми би сьогодні мали зовсім іншу за рівнем розвитку державу. Влада знаходилася в руках неукраїнських сил, і в зв’язку з тим, що українські патріоти не були при владі, ми так і не збудували української України. Сьогодні трагічний час в нашій історії, розгортається боротьба за незалежність України. Ми повинні всі згуртуватися навколо однієї мети  - збереження української держави і розбудови такого суспільства, за яке поклали і кладуть голови кращі сини і доньки нашого народу, яким пишатимуться наші нащадки, - зазначив Сергій Свитко у своєму виступі.

Учасники зібрання змогли переглянути документальний фільм про створення Народного Руху України. На зустрічі виступили засновники і члени, екс-керівники і активісти крайової організації Руху: Олександр Нижник, Володимир Уманець, Валерій Палій, Федір Сохацький, Олена Яворська, голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини, поет Василь Кобець та інші. Вони ділилися спогадами про історію Руху, на Вінниччині зокрема, про непростий час боротьби за незалежну Україну наприкінці 80-х на початку 90-х років, читали вірші і наголошували на визначній ролі Народного Руху України у здобутті державності.

На зустрічі обговорювалися питання проведення перших демократичних виборів в Україні, про жорсткий тиск кадебістських і комуністично-партійних структур на активістів українського національного відродження. Згадали і про заснування Народного Фронту у Вінниці на чолі із Володимиром Мулявою і про політичне голодування у 1990 році на площі перед міськвиконкомом, про перші несанкціоновані мітинги і пікети, політичні переслідування вінницьких патріотів, акції на честь відзначення ювілею утворення Козацтва та ланцюга Злуки 21 січня 1990 року, врешті проголошення Акту незалежності України та проведення грудневого референдуму у 1991 році.

Очільник обласної Ради після завершення зустрічі подарував обласній бібліотеці серію книг історичного і національно-патріотичного спрямування. Усі присутні мали змогу також оглянути виставку книг і документів “Народний Рух України – за ідею державотворення”.

Детальніше у відеосюжеті:

Довідка: Народний Рух України зароджувався спочатку як Народний Фронт, який виник на Вінниччині у 1988 році. 8-10 вересня у Києві відбувся Установчий З’їзд "Народного Руху України за перебудову". У 1990 році на своєму ІІ З’їзді Народний Рух України проголосив курс на здобуття незалежності України та повалення тоталітарного комуністичного режиму СРСР. У 1993 році НРУ перетворився на політичну партію національно-демократичного спрямування на чолі із легендарним лідером, дисидентом і політв'язнем В’ячеславом Чорноволом.

 

Повернутись Створено: 12 вересня 2014 року, 12:10 Переглядів: 1771

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація