Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

На Вінниччині вперше на офіційному рівні вшанували підполковника УПА Йосипа Позичанюка Роздрукувати

Минулого тижня в смт. Дашів Іллінецького району вперше на офіційному рівні вшановали пам’ять видатного уродженця Дашева, діяча ОУН(Б), підполковника-політвиховника УПА, члена УГВР, Лицаря Срібного Хреста Йосипа Позичанюка. На його честь було встановлено меморіальну дошку-барельєф та проведено просвітницьку зустріч з місцевою молоддю. Заходи присвячено 75-ій річниці створення Української Повстанської Армії.

Участь в урочистих зборах взяв депутат обласної Ради, член постійної комісії з питань освіти, культури, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини Володимир Барцьось, який  виступив також ініціатором і організатором встановлення меморіальної дошки-барельєфа Йосипу Позичанюку.

Автором став скульптор, член Національної спілки художників України, Конгресу української інтелігенції Вінниччини Анатолій Бурдейний. Встановлення дошки і проведення заходів відбулось за підтримки Дашівської селищної ради, громадської організації «Лелеки», Благодійного Фонду «Волонтерський тил», Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації. Спонсорами проекту стали директор ПП «Січ» Олексій Синільник (м. Вінниця) та генеральний директор ТОВ «Люстдорф» (м. Іллінці) Олександр Самохвалов.

– Будівля, на якій встановлено дошку, – історична, бо саме у цьому будинку по вул. Центральна, 3 в редакції місцевої газети працював і проходив практику у другій половині 30-х років ХХ століття Йосип Позичанюк, – розповів Володимир Барцьось. – Сьогодні це приміщення комунального закладу «Станція юних техніків», в якому також знаходиться місцевий музей та бібліотека. На дошці відображено портрет Йосипа Позичанюка, перо і зброя символізують його життєпис як письменника, публіциста, воїна, боротьбу за волю України словом і чином, а емблема ОУН – приналежність до організації, яка здійснювала керівництво визвольною боротьбою за Українську Самостійну Соборну Державу.

На урочистий мітинг, присвячений вшануванню Йосипа Позичанюка, зібралися представники місцевої і районної влади, громадські та молодіжні організації, учнівство та студенти, жителі селища. Почесну місію відкриття дошки виконали депутат обласної Ради Володимир Барцьось та Дашівський селищний голова Сергій Тітаренко. Усі присутні вшанували пам’ять Йосипа Позичанюка та інших Героїв ОУН-УПА хвилиною мовчання та поклали квіти до щойно відкритого барельєфу.  

Вокальний ансамбль «Оберіг» Донецького національного університету імені Василя Стуса виконав славень Організації Українських Націоналістів «Зродились ми великої години…», а бандурист, студент Вінницького музичного училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича Дмитро Голіздра виконав героїчну пісню.

З вітальним словом виступили Дашівський селищний голова Сергій Тітаренко, заступник голови Іллінецької районної ради Віктор Нечипоренко, заступник голови Іллінецької райдержадміністрації Валентина Поїзд, автор дошки-барельєфа Анатолій Бурдейний, завідувач Дашівського музею партизанської слави Наталя Головченко.   

«Здобудеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за неї» – cаме під цим гаслом з Декалогу ОУН повстанці виборювали Українську Самостійну Соборну Державу під час Другої світової війни.

– Сьогодні важливий день відновлення історичної і національної справедливості на обласному і районному рівні, день повернення із забуття імені нашого славетного земляка, уродженця цього краю, національного героя, підполковника УПА Йосипа Позичанюка, – зауважив депутат обласної Ради Володимир Барцьось. – Він був з когорти кращих лицарів ОУН і УПА, титанів духу і чину, які обороняли наш народ більше десяти років перед потужними ворогами – нацистською гітлерівською Німеччиною і комуністичною сталінською московською державою - СРСР. І єдиною опорою УПА у цій нерівній боротьбі був український народ. Президент Франції Шарль де Голль у свій час зазначив: «Якби в мене була така армія, як УПА, німецький чобіт ніколи не топтав би землю Франції». Кожна нація пишалась би таким героєм як Йосип Позичанюк. Наш обов'язок не тільки пам'ятати борців за незалежну Україну, а, насамперед, виховувати на їхньому героїчному чині молоде покоління українців. Не забуваючи при цьому, що боротьба за нашу незалежність продовжується і сьогодні з російським агресором на Сході України.

Також депутат від імені голови Координаційної ради з вшанування пам'яті нагороджених Лицарів ОУН і УПА при облдержадміністрації Миколи Посівнича вручив нагороду і посвідку до неї, призначені для Йосипа Позичанюка, завідувачу місцевого музею Наталі Головченко. Це Срібний Хрест Заслуги, яким був нагороджений Йосип Позичанюк посмертно за великі заслуги в створенні УПА та вихованні її кадрів, згідно із Наказом Головного Військового Штабу УПА від 1952 року. Нагорода передається в музей для зберігання і створення повноцінного відділу, присвяченого українському Руху Опору – ОУН і УПА під час Другої світової війни, на Вінниччині, зокрема. Від себе особисто Володимир Барцьось подарував музею прижиттєвий портрет Йосипа Позичанюка та червоно-чорний прапор УПА.

Заходи з вшанування Йосипа Позичанюка одразу після відкриття меморіальної дошки-барельєфа продовжилися в місцевому Будинку культури історично-просвітницькою і культурно-мистецькою зустріччю зі школярами, молоддю та жителями селища. Розповідали про життєпис героя та визвольний рух під проводом ОУН-УПА в Іллінецькому районі в роки Другої світової війни. Для присутніх було показано відео-презентацію про Йосипа Позичанюка. На зустрічі виступили Володимир Барцьось, директор Дашівської ЗОШ І-ІІ ст. Олександр Мазур, місцеві краєзнавці Ольга Рудник та Олександр Роговий з Липовця, лідер учнівського самоврядування Діана Коломієць, заступник Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Вінницькій облдержадміністрації Андрій Мельничук та директор БФ «Волонтерський тил» Ніна Бегас.

Культурно-мистецьку частину заходу забезпечили вокальний ансамбль «Фермата», чоловічий дует «Отамани» Дашівського Будинку культури, вокальний ансамбль «Росинка» Дашівської ЗОШ І-ІІ ступенів, вокальний ансамбль «Оберіг» Донецького національного університету імені Василя Стуса з героїчними піснями, а вірш «Пам’яті Січових Стрільців» прочитала учениця 6 класу Діана Змієвець. Завершилась зустріч колективним виконанням Державного гімну України.

Повернутись Створено: 23 жовтня 2017 року, 14:55 Переглядів: 1001

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація