Фото без опису

Голова Вінницької обласної Ради

Соколовий Вячеслав Петрович

  • Військовим розвідувального батальйону передали безпілотники

    13 березня голова обласної Ради Вячеслав Соколовий та заступник начальника обласної військової адміністрації Сергій Здітовецький передали бійцям 131-го окремого розвідувального батальйону ім. Євгена Коновальця fpv-дрони. Техніка була закуплена відповідно до Комплексної оборонно-правоохоронної програми Вінницької області на 2021-2025 роки. Голова ....

  • Відбулося розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування

    12 березня голова обласної Ради Вячеслав Соколовий провів розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування. Участь у засіданні взяли перший заступник голови обласної Ради Володимир Кістіон, заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк, голови районних рад; сільські, селищні, міські голови, заступник Вінницького міського голов ....

  • Вячеслав Соколовий: «Вінницька обласна Рада буде відстоювати інтереси людей і громад – збережемо Бушу»

    Вінницька обласна Рада 31 січня ухвалила рішення, яким Гора Лисківка оголошується ландшафтним заказником і набуває статусу об’єкта природно-заповідного фонду місцевого значення. Заказник, нагадаємо, має площу 67,0010 га і розташований у Ямпільській міській територіальній громаді поряд із селом Буша, на території якого діє державний історик ....

Національна історико-археологічна спадщина на Вінниччині потребує комплексного захисту Роздрукувати

З відповідною заявою на пленарному засіданні позачергової 34 сесії обласної Ради виступив керівник міжфракційного депутатського об'єднання «Національна пам'ять», депутат обласної Ради Володимир Барцьось.

Вінниччина є лідером серед інших регіонів України за кількістю пам’яток історії та культури. За інформацією Головного управління статистики у Вінницькій області, станом на 2014 рік на державному обліку перебувало 4307 пам’яток. Серед них: 1739 – археології, 1893 – історії, 526 – містобудування та архітектури, 48 садово-паркового та ландшафтного мистецтва, 137 – об'єкти національного значення, 101 – монументального мистецтва.

Однак протягом кількох останніх років на Вінниччині спостерігається загрозлива тенденція масового руйнування могил-курганів скіфсько-сарматського періоду, стародавніх поселень трипільської та черняхівської культур, городищ, які є пам’ятками національного та місцевого значення. Є пам’ятки, які не мають жодного статусу та не охороняються взагалі. Руйнування і пограбування безцінних пам’яток відбувається внаслідок злочинної пошукової роботи “чорних археологів” та внаслідок незаконної сільськогосподарської діяльності в межах усієї Вінницької області.

Археологічні об’єкти є важливою часткою історико-культурної спадщини нашого краю. Найбільш поширеними пам’ятками археології на Вінниччині є могили-кургани, поселення черняхівської і трипільської культур. Серед пам’яток археології 389 з них входить до складу комплексів, тобто таких пам’яток, що складаються з двох та більше одиниць (наприклад, це група могил-курганів), багато з яких мають вік до нашої ери.
Депутат обласної Ради Володимир Барцьось розповів депутатському корпусу про останні відомі факти з цієї проблеми і показав світлини руйнування і пограбування кількох таких об’єктів. В Іллінецькому рaйоні нa північний зaхід від селa Кaльник нещодaвно було виявлено, що одну із стародавніх могил скіфського чaсу було вщент розгрaбовaно невідомими особами. Про це повідомив Інститут aрхеології НAН Укрaїни.

– Привертaє увaгу «методикa» грaбіжників: основний шурф пробив центр нaсипу і центрaльну поховaльну кaмеру. Двa менших шурфи були викопaні у південно-східній половині кургaну, де, мaбуть, були зруйновaні бічні поховaння. І, врешті, південно-зaхідний схил нaсипу був перекопaний, вочевидь, у пошукaх тризни aбо бічного кінського поховaння. Це вкaзує, що грaбіжники діяли ґрунтовно і зі знaнням своєї спрaви. Судячи зі слідів, погрaбувaння було здійснено зовсім нещодaвно. Особливо прикро те, що мaродери не приховувaли своїх дій і не побоювaлись зa можливі нaслідки, адже кургaн добре видно і з селa, і з трaси Дaшів-Іллінці, – йдеться у повідомленні.

У лісі поблизу с. Уладівка Літинського району було розкопано цитадель стародавнього городища скіфського і давньослов’янського часу. Депутат Володимир Барцьось особисто відвідав цю пам’ятку і пересвідчився у злочинній діяльності “чорних археологів”. Уся територія валів і городища була всіяна ямами, залишеними шукачами артефактів і скарбів. За повідомленнями ЗМІ, у Гайсинському районі біля села Ладижинські Хутори місцеві орендатори сільгоспугідь знищують скіфські кургани. Древні поховання VI-IV століття до нашої ери  розорюють та засівають сільгоспкультурами, хоча, законодавство України забороняє будь-яке господарювання на пам’ятках історії чи впритул до них.

– 2018 рік у Європі оголошено роком культурної спадщини. Вінниччина – багатий на історію та пам’ятки край. Проте, до пам’яток національної спадщини  нікому з боку відповідних структур не має діла. Як місцеві органи влади, так і правоохоронні структури бездіють. Розмах безкарного руйнування давніх могил, поселень і городищ нагадує стихійне лихо. Якщо обласна і місцева влада у співпраці з пам’ятко-охоронними і правоохоронними органами не здійснять комплексних заходів зі збереження пам’яток, їх захисту та притягнення до відповідальності руйнівників, то ми ризикуємо повністю втратити велику кількості пам’яток, які безцінні для нашої нації. Тому вкрай необхідне комплексне вирішення цієї проблеми за участі усіх дотичних до цього сторін, – наголосив Володимир Барцьось.

Депутат запропонував звернутись з протокольним дорученням від депутатського корпусу обласної Ради до голови облдержадміністрації Валерія Коровія з пропозицією створити робочу групу з метою вивчення проблеми руйнування пам’яток на Вінниччині, підготувати відповідні пропозиції щодо покращення пам’ятко-охоронної діяльності на регіональному рівні, здійснення належного обліку усіх пам’яток археології та історії – розташованих на території області: поселень, могил-курганів, городищ, проведення їхньої паспортизації, археологічного дослідження, охорони та невідворотності покарання за їхнє руйнування. Залучити до цього процесу усі відповідні служби та органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, правоохоронні органи області.

– Наша національна спадщина – це велике надбання, яке ми можемо перетворити на культурний, туристичний та економічний потенціал з перспективою розвитку, наприклад, як в країнах ЄС, який може бути використано з користю для інтересів усієї територіальної громади, пропагування історичної значимості Вінниччини. Тому маємо спільно подбати: органи виконавчої влади, депутатський корпус, місцеві самоврядці, небайдужі громадські організації про те, щоб 2018 та наступний роки стали не роками руйнування, а можливостями для початку необхідних кроків, з метою збереження й розвитку історико-культурних пам’яток нашого краю, – підсумував Володимир Барцьось.

Повернутись Створено: 20 липня 2018 року, 10:30

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація