Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Наталія Солейко взяла участь у відкритті меморіальної дошки українському кінодраматургу, політв’язню Аркадію Добровольському Роздрукувати

19 травня на подвір’ї Клекотинської СЗШ І-ІІІ ст Шаргородського району відбулись урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки репресованому кіносценаристу, письменнику Аркадію Добровольському,  уродженцю села Клекотина (1911-1969), автору сценарію культового радянського фільму  «Трактористи», перекладачеві з англійської, французької, польської мов. Урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки були приурочені до Дня вшанування жертв політичних репресій в Україні.

В зібранні взяли участь: заступник голови обласної Ради Наталія Солейко, голова Шаргородської районної ради Володимир Павельський, представники Спілки письменників України, зокрема, Олександр Горобець; Вінниччини -Микола Рябий, Вадим Вітковський; письменники та поети Шаргородшини; представники педколективів та громадських організацій  району;  керівництво, жителі та учні села Клекотина.

Меморіальна дошка виготовлена за кошти приватного підприємця Оксани Боярської (доньки Шаргородської поетеси Ганни Боярської), за ініціативи директора місцевої школи Світлани Томчук та письменників Олександра Горобця і Миколи Рябого.

Програма фестивалю включала цілу низку  заходів  - 2 хори (хлопчиків та дівчаток) з числа учнів Клекотинської школи та  ансамблю вчителів цієї ж школи виконували  патріотичні пісні, звучали авторські пісні поетеси Ганни Боярської у її ж виконанні, вражаючим для гостей був  Флеш-моб «Україна понад усе!», окрасою свята були три тематичних банери з елементами української національної символіки.

Всім бажаючим гостям заходу була надана можливість для виступу. Зокрема, Наталія Солейко зазначила, що  постать Аркадія Добровольського, перекладача, поета, кіносценариста, автора сценарію культового радянського фільму «Трактористи», сподвижника представників «розстріляного Відродження» Григорія Косинки, Бориса Антоненка-Давидовича - надзвичайно патріотична. Він сповна спізнав не лише тюрми і каторги, а й керованого з Москви творчого забуття. Це громадянин, який усе своє полум’яне життя боровся за незалежність і свободу рідної України. А тепер, через дев’яносто літ, після завершення сільської семирічки, повертається в рідні краї. Заступник голови обласної Ради відмітила також, важливу роль у справі вороття імені Аркадія Добровольського завдяки подвижництву педколективу школи та її директора, зазначила, що  на прикладі таких видатних постатей вчаться патріотизму та побажала всім миру і добробуту.

Довідка. Добровольський Аркадій Захарович народився 14 листопада 1911 року в с. Клекотина нинішнього Шаргородського району Вінницької області в сім'ї хлібороба. Після закінчення семирічки 1925 року вступив на механічне відділення Барської індустріально-технічної профшколи, яку 1927 року змушений був покинути через матеріальну скруту. Працював слюсарем на Юзефо-Миколаївському цукровому заводі, а згодом - на ваговому заводі імені Дзержинського в Києві. У цей час почав писати вірші, які друкував у журналах «Молодий більшовик», «Життя й революція», «Глобус». 1930 року вступив до творчого об'єднання комсомольських письменників «Молодняк».

 Восени 1931 року А. Добровольський став студентом літературно-лінгвістичного факультету Київського інституту народної освіти, де провчився лише одну зиму. Деякий час завідував Будинком літераторів у Києві, опісля працював з великими перервами на Київській кіностудії художніх фільмів: редактором-консультантом, штатним сценаристом. 1936 року вступив до Всесоюзного інституту кінематографії. 
  У цей період Добровольський написав кілька сценаріїв. Зокрема, написаний у співавторстві з Помєщиковим сценарій «Полюшко-поле» став основою відомого фільму «Трактористи» (1936). Підготував до друку збірки поезій «Квітнуть жита» і оповідань «Подільські аргонавти», проте видати не встиг, оскільки 15 січня 1937 року був заарештований. Його звинувачували у контрреволюційній націоналістичній та терористичній діяльності. На допитах, які вів слідчий Давидов, тільки під впливом «фізичних методів» визнав вину.

Військовий трибунал Київського військового округу на судовому засіданні 10 квітня 1937 року виніс вирок: 7 років ув'язнення і 5 років поразки в політичних правах. Вирок вступив у силу 16 квітня 1937 року. Покарання відбував на «Дальбуді». Після відбуття строку військовий трибунал військ НКВС знову засудив його на 10 років позбавлення волі з наступною п'ятирічною поразкою в правах. Підставою став вірш «Мудрий кролик», в якому вбачали натяк на культ вождя.

Після закінчення строку ув'язнення залишився на Колимі як вільнонайманий. У селищі Ягідне 8 червня 1957 року його знову заарештували. Звільнили 2 вересня 1958 року, коли прокуратура Магаданської області закрила його справу.

Військова колегія Верховного суду СРСР 7 вересня 1957 року скасувала вирок 1937 року щодо А. Добровольського, а військовий трибунал Далекосхідного військового округу 4 грудня 1957 року анулював вирок 1944 року. 

  На Україну А. Добровольський повернувся в 1959 році. Працював у сценарній майстерні Київської кіностудії імені О. П. Довженка. У співавторстві з Ліною Костенко написав кіносценарій «Перевірте свої годинники», відзначений премією на республіканському конкурсі. Перекладав художні твори з англійської (Д. Голсуорсі, А. Сілітоу), французької (Жорж Гові) для журналу «Всесвіт», редагував переклади з польської для видавництва «Радянський письменник».

Помер 10 червня 1969 року.

Повернутись Створено: 20 травня 2015 року, 17:11 Переглядів: 2277

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація