Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Робоча група при обласній Раді розглянула питання „Про заборону використання генетично модифікованих організмів на території Вінницької області” Роздрукувати

5 лютого в приміщенні обласної Ради відбулося засідання робочої групи для підготовки проведення спільного засідання постійних комісій обласної Ради з розгляду питання „Про заборону  використання генетично модифікованих організмів на території   Вінницької області”. Розгляд зазначеного питання ініціював голова обласної Ради Сергій Свитко.

Участь у засіданні взяли голова обласної Ради Сергій Свитко, заступник голови обласної Ради Наталія Солейко, директор Департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації  Тетяна Бабій, головний санітарний лікар Головного управління Держсанепідслужби у Вінницькій області Олександр Сорочан, представники “Вінницького  науково-виробничого центру стандартизації,  метрології та сертифікації”, екологічних організацій області, науковці вищих навчальних закладів, які є спеціалістами у галузі екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища.

Заступник голови обласної Ради Наталія Солейко поінформувала присутніх про мету зібрання – обговорити основні проблеми, що стосується використання генетично модифікованих організмів на території   Вінницької області, підготувати пропозиції до їх вирішення та запропонувати на розгляд спільного засідання постійних комісій обласної Ради план заходів з недопущення використання генетично модифікованих організмів на Вінниччині. На рівні держави відсутня нормативно-правова база і належний контроль за ввезенням в Україну ГМО продуктів харчування і використання ГМО насіння, не ведеться належна інформаційно-роз’яснювальна робота серед громадян держави про ризики від використання ГМО.  

Голова Вінницького обласного осередку екологічної ліги, завідувач кафедри екології Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Олександр Мудрак, який підготував відповідне звернення на ім’я голови обласної Ради Сергія Свитка для розгляду, розповів про ризики і небезпеки для людини, тварин і навколишнього середовища використання ГМО.

На засіданні йшлося про конкретні біологічні, екологічні і медичні загрози використання ГМО в продуктах харчування, кормових добавках, сільському господарстві. Так, завідувач кафедри технології переробки м’яса, молока та мікробіології Вінницького національного аграрного університету, доктор наук, професор Володимир Власенко зазначив про шкідливість використання кормових добавок для свійських тварин, у складі яких є ГМО. Завідувач кафедрою загальної гігієни та екології Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова, доктор медичних наук, професор Ігор Сергета навів конкретні приклади негативних наслідків для людини, які були спричинені через вживання продуктів харчування із вмістом ГМО, зокрема, появу онкологічних захворювань, цукрового діабету, алергічних реакцій, погіршення репродуктивного здоров’я, навіть стерильності у подальших поколіннях.

Про шкідливість ГМО для рослин і навколишнього природного середовища поінформували також завідувач кафедри генетики, ботаніки та фізіології рослин Вінницького національного аграрного університету, кандидат біологічних наук, професор Василь Мамалига, доцент кафедри екології та охорони навколишнього середовища Вінницького національного аграрного університету, кандидат біологічних наук Едуард Кавун. Більшість присутніх були згідні із тим, що використання продуктів із вмістом ГМО і відповідного насіння, як це показують дослідження вчених у світі і відмови багатьох країн від їх використання, становлять загрозу для людства і живої природи в цілому. Учасники робочої групи погодились із важливістю цієї проблеми  та потребою знаходження механізмів її законодавчого врегулювання і вирішення.

- У науковому світі немає однозначності щодо впливу генетично модифікованих організмів на біосферу. Проте, більшість присутніх на цьому засіданні науковців, наскільки я знаю, є противниками використання ГМО. Офіційно ГМО не використовується у нашій державі, а де-факто, піратським шляхом ввозиться ГМО насіння на територію України. Тому у нас, в країні, вирощуються генетично модифіковані сільськогосподарські культури, які потрапляють у їжу свійських тварин, людей. Ряд європейських країн уже відмовилися від виробництва та використання ГМО. Необхідно і нам зробити належний контроль на рівні держави та не допустити використання ГМО в кормах для тварин, продуктах харчування для людей, тоді ми зможемо зупинити зростання різноманітних небезпечних захворювань серед наших громадян. Проблеми ГМО - це не тільки всеукраїнські виклики, а й глобальні - всесвітнього масштабу, - зазначив голова обласної Ради Сергій Свитко. 

Очільник обласної Ради також сказав: “Зрозуміло, що в межах однієї області ми не можемо змінити законодавство. Треба звертатися до інституцій, що мають право законодавчої ініціативи - до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України з проханням врегулювати цю проблему. Що стосується заходів, які ми можемо вжити на обласному рівні - це посилення контролю за якістю продуктів харчування. Тому потрібно запровадити необхідний контроль, який має здійснюватися відповідно до чинного законодавства, зокрема, за вмістом ГМО в продуктах харчування на території Вінниччини. І це треба робити вже сьогодні. Дуже важливий наш приклад: якщо Вінниччина зробить крок до того, щоб бути вільною від ГМО, то це буде позитивним сигналом для усієї України”.

За результатами засідання робоча група підготує проект рішення для розгляду на запланованому засіданні 6-ти постійних комісій обласної Ради, з подальшим його внесенням на розгляд сесії обласної Ради.

Повернутись Створено: 5 лютого 2015 року, 20:05 Переглядів: 1941

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація