Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Розвиток самоврядування Роздрукувати

Шістдесят українських самоврядців навчалися у Познані

18-19 жовтня представники органів місцевого самоврядування Вінниччини на чолі з головою обласної Ради Сергієм Татусяком перебували у м.Познань Республіки Польща. 40-особова делегація вінничан та ще 20 осіб із Кіровоградської, Тернопільської, Харківської і Донецької областей брали участь у Міжнародному науково-практичному семінарі «Реформування місцевого самоврядування». До участі у заході колег з України запросив Маршалок Великопольського воєводства Марек Возняк.

Як зазначив Сергій Татусяк, головною метою даного заходу було вивчення досвіду становлення та функціонування польської моделі влади.
– Крім того ми використовували можливості для встановлення нових контактів для співпраці між територіальними громадами Вінницької області і Великопольського воєводства, з яким, до речі у нас найбільше угод про співпрацю – близько вісімдесяти, – прокоментував голова облради.
Першого дня учасники семінару взяли участь у пленарному засіданні та секційних заняттях, модератором яких виступив Марек Возняк. Відкриваючи захід, маршалок привітав українських гостей (до речі, це були представники 5-ти областей, які співпрацюють із Великопольським воєводством) та подякував за участь у міжнародному семінарі.
Очільник польського регіону у своєму виступі зупинився на етапах адміністративно-територіальної реформи Польщі, окреслив здобутки по її завершенню та проблемні питання для сучасного польського самоврядування.
– На початку реформи нам дуже допомогло те, що ми мали лобістів у польському парламенті. Наприклад, Великопольське воєводство мало їх троє. Вам в Україні, аби прискорити реформу місцевого самоврядування, потрібно також мати лобістів у парламенті, – зауважив Марек Возняк.
Доповідь директора Інституту громадського сектору та суспільної політики університету Лазарського Єжи Стемпеня мала назву «Системна трансформація у Польщі – суть польських реформ у 1990 і 1999 роках».
– Завершення адміністративної реформи у Польщі не означає, що закінчилися робота над формою громадської адміністрації. Адже щоразу виникають нові проблеми, які стоять як перед суспільством, так і перед державою. Тому нам потрібен щоразу новий інструментарій вирішення цих проблем, – зазначив Єжи Стемпень.
Окрім того з промовами виступили представники Великопольського центру освіти і курсів самоврядування (м.Познань) та експерти з питань місцевого самоврядування Польщі.
Від імені української делегації слово тримав голова Вінницької обласної Ради Сергій Татусяк. Він наголосив, що польський досвід зміни моделі влади на користь громади є зразковим для України і дуже цінний особливо сьогодні, коли час реформи місцевого самоврядування у нашій країні назрів.
– Ця реформа дозволила польському самоврядуванню міцно стати на ноги та перебрати на себе практично всі функції щодо забезпечення життєдіяльності громади. Вона дозволила самоврядним органам відчути себе справжніми господарями на своїй території. Але головне, що дала полякам реформа місцевого самоврядування, – це фінансову самодостатність. Адже більшість податків, які збираються на території гміни чи повіту, там же і залишаються. Це дало полякам ті результати, якими вони сьогодні пишаються, – підкреслив Сергій Татусяк.


Він також додав, що маючи такий досвід сусідів-партнерів, українці можуть комплексно підійти до реалізації вітчизняної реформи самоврядування та принести максимальну користь своїй громаді, не повторюючи помилок сусідів.

Другого дня візиту до Познані українська делегація поділилася на групи, які відвідали гміни і повіти Великопольського воєводства. У територіальних громадах самоврядці практично знайомилися із функціонуванням польської моделі управління та діяльністю окремих сфер господарювання, як-от: охорони здоров’я, освіти, комунального господарства, спорту. Депутати обласних і районних рад, сільські й селищні голови, медики й підприємці – кожен цікавився польським досвідом у своїй сфері діяльності.

***
20-21 жовтня Сергій Татусяк на персональне запрошення Маршалка Мазовецького воєводства Адама Струзіка перебував у Варшаві. Він мав офіційну зустріч із маршалком і також взяв участь у засіданні Комісії територіальної єдності Комітету Регіонів Євросоюзу
– Ми там були присутні як почесні гості. Засідання розглядало питання про спрощення процедур отримання коштів регіонами Євросоюзу на реалізацію програм ЄС на 2013-20 роки. Також особливу увагу учасники приділили питанню контролю за використанням цих коштів, – повідомив С.Татусяк.
Наступного дня у столиці Польщі голова облради відвідав І-й з’їзд вуйтів сільських гмін та зустрівся щ представниками бізнесу Мазовецького воєводства.
Як повідомив Сергій Татусяк, вінничани повернулися додому з низкою домовленостей про співпрацю, а конкретно обласна Рада готується підписати угоду про співробітництво з Мазовецьким регіоном. Окрім того очільники окремих районів і сіл Вінниччини мають попередні домовленості про закріплення контактів із польськими повітами й гмінами.
– Поїздка була ефективною з усіх точок зору, – резюмував Сергій Татусяк.

 

Повернутись Створено: 25 жовтня 2011 року, 00:00 Переглядів: 988

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація