Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Сергій Свитко: “На вівтарі багатьох жертв за незалежність України є і душа Василя Стуса” Роздрукувати

3 вересня у місті Вінниці, на площі Василя Стуса біля пам’ятника нашому великому земляку, відбулися традиційні Стусівські читання «Журавлем небесним на Вкраїну вернусь…» з нагоди 30-ї річниці з дня загибелі в радянському концентраційному таборі поета, дисидента, Героя України - Василя Стуса.

Участь у заході взяли голова Вінницької обласної Ради Сергій Свитко, голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини, поет Василь Кобець, автор пам’ятника, скульптор Анатолій Бурдейний, студенти навчальних закладів міста та школярі, а також громадськість краю.

Організаторами читань виступили: Конгрес української інтелігенції Вінниччини, Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва за підтримки Вінницької обласної Ради та облдержадміністрації.

Василя Стуса вшанували покладанням квітів до його пам’ятника. Виступаючі виголошували патріотичні промови та читали вірші поета – борця за незалежність України із комуністичною тоталітарною державою СРСР.

- Ми зібралися сьогодні біля пам’ятника великому українцю, великому патріоту України – Василю Стусу, для того, щоб вклонитися його світлій пам’яті, його жертовній боротьбі за українську державу. Тридцять років тому зупинилося серце Василя Стуса - нашого земляка. Пройшло чимало літ, відбулась українська держава, яка сьогодні у страшній війні утверджує свою незалежність і територіальну цілісність. Але я переконаний, що українська держава не відбулась би 24 серпня 1991 року, якби не було жертовної боротьби багатьох мільйонів українців за свою державу. На вівтарі багатьох жертв за незалежність України є і душа Василя Стуса. Він казав: "Народе мій! До тебе я ще верну". Василь Стус повертається до нас у своїх віршах і творах, де висловлена велика біль за Україну, туга за рідною землею і надія на світле майбутнє нашого народу. Василь Стус повернувся на Вінниччину у цьому пам’ятнику, в якому навіки зафіксовано постать незламного борця за українську державу. У нас є символи боротьби за українську незалежність і державність, є свої національні герої. Серед цих героїв - Українських Січових Стрільців, воїнів ОУН-УПА, є і наші світочі, зокрема, Василь Стус. Сьогодні ми живемо в такий час, що наші сучасники стають героями. Героями стають ті, хто поклав життя за незалежність і територіальну цілісність нашої держави, - сказав під час виступу голова обласної Ради Сергій Свитко.

Довідка: Василь Семенович Стус – український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, один із яскравих представників українського руху дисидентів-шістдесятників, учасник гельсинської групи захисту прав людини, Герой України. Народився Василь Стус 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району Вінницької області у сільській родині. 1940 року разом з батьками переїхав у Донецьк. У 1954 році закінчив школу зі срібною медаллю. 1959 року з червоним дипломом закінчив педагогічний інститут у м. Сталіно (сучасний Донецьк), після чого працював учителем української мови і літератури. Поет був двічі засуджений радянською владою за власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури, розвитку національного відродження українського народу. У 1972 році він був засуджений до 5 років табірного суворого режиму в Мордовській АРСР і трьох років виселення до Сибіру за звинуваченням в «антирадянській агітації й пропаганді». У травні 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Його творчість була заборонена тоталітарним режимом. У 1985 році українська діаспора намагалась висунути Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії з літератури. Загинув 4 вересня 1985 року за досі нез’ясованих обставин у таборі ВС-389/36-1 біля села Кучино, Пермської області. Більшість дослідників життя і творчості Василя Стуса стверджують, що його смерть слід розглядати як вбивство, скоєне радянською тоталітарною системою. Похований на табірному цвинтарі у с. Борисово Чусовського району Пермської області. Перепохований 1989 року в Києві на Байковому кладовищі. Спадщина Василя Стуса нараховує 6 томів творів, більшість з яких було перекладено англійською мовою і опубліковано на Заході.

  

 

Повернутись Створено: 3 вересня 2015 року, 17:49 Переглядів: 1169

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація