Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Сергій Свитко: “Реформа місцевого самоврядування і децентралізація влади має посилити громади, а не “місцеві еліти” Роздрукувати

Про це 21 березня заявив голова Вінницької обласної Ради Сергій Свитко на засіданні  Четвертого Форуму Мережі Вільних Місцевих Політиків, на якому лідери громадських організацій з усієї України та експерти обговорили питання реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади в державі.

Форум Мережі Вільних Місцевих Політиків “Децентралізація в Україні: нові можливості територіальних громад та участі громадян”, відбувся 20-22 березня 2015 року на базі комплексу “Batterfly” у селі Садове Літинського району. Організаторами Форуму виступили Центр громадських ініціатив та Фонд Фрідріха Науманна за Свободу. Участь у роботі Форуму взяли народні депутати України Юрій Македон та Юрій Ганущак – експерт з питань місцевого самоврядування та адміністративної реформи, Василь Куйбіда – доктор державного управління, професор, міністр регіонального розвитку 2007-2010 рр., голова Народного Руху України, політики і громадські діячі із 16-ти регіонів України, інші почесні гості.

В ході обговорення йшлося про можливості участі громадян в процесі здійснення реформування, впливу на механізм об’єднання громад, специфіку впровадження адміністративно-територіальної реформи, моделювання об’єднання територіальних громад, децентралізацію влади очима територіальної громади і громадських лідерів.

Голова обласної Ради Сергій Свитко привітав учасників Форуму на Вінниччині та побажав плідних результатів.

- Український народ сьогодні в очікуванні змін на краще. Ключовою реформою, на моє переконання, є реформа місцевого самоврядування. Реформування і процеси децентралізації влади мали б відбутися ще на початку незалежності України. Важливо пройти цей шлях, який пройшли наші європейські партнери, щоб наблизити владу до людей і забезпечити доступність та якість відповідних послуг для громадян. Сьогодні ми приречені, щоб швидко і послідовно втілити заплановані зміни у цьому напрямі.  Проте, я переконаний, що об’єднання громад має ухвалюватися не на рівні місцевих рад або бути накиненим зверху, а колегіально - на рівні громади. Зокрема, шляхом місцевих референдумів, за участю усіх зацікавлених громадян – мешканців громади. Бо механічне об’єднання громад нічого не дасть, лише призведе до протилежного ефекту. Створення спроможних територіальних громад має відбуватися системно, для цього необхідно одночасно ухвалити низку законів, які б забезпечили економічну і фінансову самодостатність громад. На шляху об’єднання важливо чітко змоделювати ситуацію, що це дасть для мешканців громади, які переваги вона отримає у випадку об’єднання, - наголосив Сергій Свитко.

Очільник обласної Ради також зазначив, що необхідно забезпечити реальні повноваження органам місцевого самоврядування, а не декларативні, як у часи СРСР, щоб представники громадян – депутати місцевих рад різного рівня дійсно могли реалізувати свої повноваження і передвиборчі обіцянки. На думку Сергія Свитка варто закласти фінансові та економічні механізми для розвитку територіальних громад, зберегти за громадами повноваження і ресурси.

- Дуже важливо законодавчо забезпечити повноваження сільських рад щодо розпорядження землями і водними об’єктами за межами населених пунктів, що дасть можливість наповнювати місцеві бюджети. На мою думку - це шлях до створення спроможних територіальних громад. Паралельно із цим в законодавстві має бути прописаний механізм відкликання чиновників і депутатів, які зрадили своїх виборців. Бо сьогодні в сучасних умовах є небезпека створення місцевих князівств, які контролюватимуть місцеві клани, лобіюючи при цьому свої власні інтереси та зневажаючи інтереси і думку громади. Ця позиція має бути ключовою. Бо інакше реформа буде неефективною і в результаті нічого не дасть, а лише посилить позиції так званих “місцевих еліт”. Реформа місцевого самоврядування і децентралізації влади має посилити громади, а не “місцеві еліти”, - підкреслив Сергій Свитко.   

Повернутись Створено: 23 березня 2015 року, 21:08 Переглядів: 1363

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація