9 липня о 10.00 у режимі відеоконференції відбудеться засідання постійної комісії обласної Ради з питань бюджету, фінансів та обласних програм

Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Школярам у Вахнівці розповіли про героїчні сторінки визвольних змагань за незалежність України Роздрукувати

Днями у селі Вахнівці Липовецького району в місцевій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів відбувся круглий стіл з нагоди відзначення 100-річчя Української національної революції та 115-річчя з дня народження отаманші “Марусі” (Олександри Соколовської) за участі школярів, вчителів та активу села. Окрему увагу було присвячено вшануванню українських повстанців загону отаманші “Марусі”, який у 1920 році розгромив поблизу с. Вахнівки і Брицьке більшовицький продзагін. Участь у заході взяв депутат обласної Ради, член постійної комісії з питань освіти, культури, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини Володимир Барцьось.

Учасникам круглого столу, який ініціював начальник архівного відділу Липовецької райдержадміністрації, краєзнавець Олександр Роговий, розповіли про перебіг подій Української національної революції 1917-1921 років, про життя і бойовий шлях героїні українського антибільшовицького повстанського руху Олександри Соколовської – отаманші “Марусі”, яка очолювала загін повстанців, що активно діяв у боротьбі за українську державність проти московсько-більшовицьких окупантів на території Вінниччини, зокрема, Липовецького району.

Усіх загиблих українських повстанців, сучасних Героїв російсько-української війни присутні вшанували хвилиною мовчання та гуртом виконали державний гімн України. Згодом продемонстрували свій показовий виступ вихованці місцевої спортивної секції з рукопашного бою “Оріон”, з промовами виступили директор Вахнівської ЗОШ І-ІІІ ст. Тамара Шевченко, кандидат історичних наук, член історичного клубу “Холодний Яр” Костянтин Завальнюк, голова обласної організації ОУН, учасник Майдану Микола Мельник, вчитель історії школи Юрій Дячук, депутат обласної Ради Володимир Барцьось, начальник архівного відділу Липовецької райдержадміністрації, краєзнавець Олександр Роговий, заступник голови Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при облдержадміністрації Андрій Мельничук. 

– Важливо, що на місцях – у районах та селах Вінниччини, громадяни, особливо шкільна молодь, більше дізнаються про героїчні сторінки нашого визвольного руху за державність і соборність України, який протистояв московсько-більшовицькій окупації в період Української національної революції 1917-1921 років. Руйнуються радянські міфи про антибільшовицький повстансько-партизанський рух на Поділлі, головна мета якого полягала у відновленні державності УНР. Переможні бої повстанського загону отаманші “Марусі” та її козаків біля Вахнівки і Брицьке, серед яких було багато уродженців сіл Липовецького району, заслуговують на збереження пам’яті про них та належного вшанування з боку влади та громади, широкого інформування молоді, громадськості села і району про зазначені події, – наголосив у своєму виступі депутат обласної Ради Володимир Барцьось.

Депутат запропонував сільській і районній владі спільно з жителями територіальної громади спорудити у селищі пам’ятний знак на честь перемоги українських повстанців над більшовицькими окупантами. Сільська влада позитивно відгукнулась на цю пропозицію, тож наступного року заплановано спорудження і відкриття відповідного пам’ятного знака. Володимир Барцьось також подарував шкільній книгозбірні нещодавно презентовану у Києві книгу Українського Інституту національної пам’яті “Майдан від першої особи. Регіональний вимір” спогадів учасників Революції Гідності про Майдан, зокрема, вінничан.

Крім того, учасники круглого столу відвідали музей у Вахнівській ЗОШ І-ІІІ ст., присвячений сучасним Героям і подіям на сході України. Помітно, що дирекція школи і вчителі з учнями шанують пам'ять наших бійців, які загинули в боях на сході України. Така праця зі збереження експонатів і створення відповідних куточків патріотичного виховання у школах може бути прикладом для наслідування.

Довідка. В листопаді 1920 року повстанський загін отаманші “Марусі” - Олександри Соколовської розгромив між селами Вахнівка і Брицьке "продотряд" більшовицьких окупантів 24-ї Залізної дивізії, який грабував місцевих селян і відбирав у них хліб. Від несподіваного наскоку, від шабель і куль наших повстанців полягло більше 70 червоноармійців. Згодом було знищено продзагін і покарано комуністичних активістів у с. Брицькому, в якому до повстанців приєдналися місцеві жителі.

У Вахнівці також проживав і був священником брат Олександри Соколовської – Степан, який був засуджений ревтрибуналом і розстріляний у 1931 році у Вінниці. Загалом славна родина повстанців Соколовських з с. Горбулів Радомишльського повіту Київської губернії віддала на вівтар України життя 4 синів і доньки, які обрали нелегкий шлях служіння Україні. Детальніше про Олександру Соколовську, яка народилась 1 грудня 1902 року, можна прочитати у таких книгах: К. Завальнюк, Т. Стецюк “Українська амазонка Олександра Соколовська (отаманша “Маруся”)” 2010 року, О. Роговий “Соколіада. Життя і смерть української Жанни д’Арк”, 2017 року, дослідженнях керівника історичного клубу “Холодний Яр” Романа Коваля, романі Василя Шкляра “Маруся”.

Повернутись Створено: 6 грудня 2017 року, 10:58
Оновлено: 6 грудня 2017 року, 11:02
Переглядів: 1066

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація