Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

  • У Вінниці обговорили цілі та завдання нової Стратегії розвитку Вінниччини до 2027 року

    Минулого тижня у форматі фокусгруп відбувалось обговорення цілей та завдань нової стратегії регіону до 2027 року. Це вже друга зустріч з цих питань, кажуть в Агенції регіонального розвитку Вінницької області, але цей процес є динамічним: надходять нові пропозиції, уточнення від низки структурних підрозділів і виникає потреба для їхнього узгоджен ....

  • 46 депутатів підтримали звернення до Президента України щодо неприпустимості прийняття «формули Штайнмайера»

    Вінницька обласна Рада стала дев’ятою в Україні, яка прийняла позитивне рішення щодо звернення депутатів до Президента України Володимира Зеленського із закликом відмовитися від реалізації, так званої, «формули Штайнмайера», згідно з якою українська влада повинна відвести свої війська на Донбасі й дати провести вибори на окуповани ....

  • Вінниччина налагоджує співпрацю з Пакистаном

    17 жовтня відбулася офіційна зустріч голови обласної Ради Анатолія Олійника та голови облдержадміністрації Владислава Скальського із Надзвичайним і Повноважним Послом Ісламської Республіки Пакистан в Україні, Генерал-Майором у відставці Західом Мубаширом Шейхом та його заступником Зеб Алам Ханом. Також на зустрічі були присутні заступник Вінниць ....

У краєзнавчому музеї Вінниці відкрили виставку раритетних килимів Роздрукувати

18 серпня у залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулось відкриття виставки «З глибин українських традицій: килими і гобелени Вінниччини», присвяченої до Дня незалежності України.

За інформацією організаторів, в нинішньому проекті представлено 25 експонатів, серед яких — славнозвісні подільські килими, зібрані з фондів краєзнавчого музею, обласного центру народної творчості, приватної колекції Віктора Косаківського, а також твори сучасних майстрів, що продовжують традиції народного ткацтва – лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка Степана Ганжі, Петра Ганжі (м. Київ), відомих вінницьких митців Олени Кізімової, Галини Чекіної, заслуженого художника України Олександра Ковальчука.

– Вінниччина здавна славиться традиційним ткацьким ремеслом. У багатьох районах області досі зберігаються ткацькі традиції. – розповідає заступник директора Вінницького обласного центру народної творчості Олена Назарець. – На Поділлі яскраво виражений своєрідний стиль орнаментики. Наприклад, в народному килимарстві найчастіше використовують тему дерева Життя, як центру світу. Але улюбленим мотивом вважається «вазон». Подоляни гордяться своїми килимами – неповторними за малюнками та технологією. Вони чудово виглядають і у сучасних інтер’єрах.

Представлені на виставці експонати, виготовлені майстрами у різних куточках нашої області – Бершадському районі (с. Війтівці, с. Шляхова), Крижопільському районі (с. Вільшанка, с. Городківка), Томашпільському районі (с. Стіна), Тиврівському районі (с. Шершні) та в смт Піщанка.

Більшість килимів з Чечельницького району, зібрані з приватної колекції Віктора Косаківського, – ручної роботи 40-60-их років 20 століття. Їхніми авторами є сестри Жмурко (Косаківська) Соломія (1899-1979рр.) та Остаф’єва (Косаківська) Палажка (1905-1991рр.).

На особливу увагу заслуговує килим 30-их років з колекції ВОКМ, витканий на кроснах технікою «кругляння» в артілі «Художня праця» (с. Городківка Крижопільського району). Орнамент вазонного типу для нього створено за зразком килима кінця XVIII — першої половини XIX ст.

Як розповіли музейні працівники, на Поділлі здавна ткали безворсові килими двох видів – з рослинним і геометричним орнаментами. Килимові вироби були важливим компонентом інтер’єру подільського житла. Особливу цінність становлять килими вазонного типу. «Вазон» — один з найбільш типових і улюблених орнаментальних мотивів у народному мистецтві подолян. На площині килима бувало по 3-6 геометризованих «вазонів» із рослинами, розміщеними в ряд. Інколи між основними великими мотивами розташовані додаткові, менші квіти, пагони, які заповнюють вільні проміжки. Характерною особливістю східноподільських килимів вазонного типу є введення в їхню композицію зображень птахів, звірів, людей – вершників, озброєних воїнів, мисливців, музикантів, жанрових сцен.

У межах сучасної Вінниччини також ткали килими з великими ромбовидними фігурами, закомпонованими правильними рядами, з каймою із тих же знаків або стилізованих квітів. Трапляються монументальні восьмйпроменеві розетки-зірки ромбічних обрисів.

Всі бажаючі вінничани та гості міста зможуть відвідати виставку, яка триватиме до 9 жовтня.

Повернутись Створено: 19 серпня 2016 року, 10:21 Переглядів: 1496

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація