Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

  • До завершення карантину обмежується допуск до приміщень обласної Ради та переноситься проведення чергової сесії

    Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з урахуванням рішення Обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуац ....

  • Уряд продовжив на всій території України дію адаптивного карантину до 22 червня

    З 22 травня в Україні стартує другий етап виходу з карантину. Обмежувальні заходи будуть скасовуватися за принципом адаптивності (тобто у кожному регіоні окремо), в залежності від ситуації на місці. Це дозволить тримати ситуацію з розповсюдженням вірусу під контролем. Про це Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив на щоденному бри ....

  • Карантин в Україні продовжено до 22 травня

    Кабінет Міністрів України продовжив карантин в Україні до 22 травня, але вже 11 травня буде скасована частина обмежувальних заходів. У кожному регіоні відбудуться різні послаблення, в залежності від епідеміологічної ситуації. Відповідне рішення було прийняте сьогодні 4 травня на позачерговому засіданні Уряду. – Пом’якшення, які ми за ....

У краєзнавчому музеї Вінниці відкрили виставку раритетних килимів Роздрукувати

18 серпня у залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулось відкриття виставки «З глибин українських традицій: килими і гобелени Вінниччини», присвяченої до Дня незалежності України.

За інформацією організаторів, в нинішньому проекті представлено 25 експонатів, серед яких — славнозвісні подільські килими, зібрані з фондів краєзнавчого музею, обласного центру народної творчості, приватної колекції Віктора Косаківського, а також твори сучасних майстрів, що продовжують традиції народного ткацтва – лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка Степана Ганжі, Петра Ганжі (м. Київ), відомих вінницьких митців Олени Кізімової, Галини Чекіної, заслуженого художника України Олександра Ковальчука.

– Вінниччина здавна славиться традиційним ткацьким ремеслом. У багатьох районах області досі зберігаються ткацькі традиції. – розповідає заступник директора Вінницького обласного центру народної творчості Олена Назарець. – На Поділлі яскраво виражений своєрідний стиль орнаментики. Наприклад, в народному килимарстві найчастіше використовують тему дерева Життя, як центру світу. Але улюбленим мотивом вважається «вазон». Подоляни гордяться своїми килимами – неповторними за малюнками та технологією. Вони чудово виглядають і у сучасних інтер’єрах.

Представлені на виставці експонати, виготовлені майстрами у різних куточках нашої області – Бершадському районі (с. Війтівці, с. Шляхова), Крижопільському районі (с. Вільшанка, с. Городківка), Томашпільському районі (с. Стіна), Тиврівському районі (с. Шершні) та в смт Піщанка.

Більшість килимів з Чечельницького району, зібрані з приватної колекції Віктора Косаківського, – ручної роботи 40-60-их років 20 століття. Їхніми авторами є сестри Жмурко (Косаківська) Соломія (1899-1979рр.) та Остаф’єва (Косаківська) Палажка (1905-1991рр.).

На особливу увагу заслуговує килим 30-их років з колекції ВОКМ, витканий на кроснах технікою «кругляння» в артілі «Художня праця» (с. Городківка Крижопільського району). Орнамент вазонного типу для нього створено за зразком килима кінця XVIII — першої половини XIX ст.

Як розповіли музейні працівники, на Поділлі здавна ткали безворсові килими двох видів – з рослинним і геометричним орнаментами. Килимові вироби були важливим компонентом інтер’єру подільського житла. Особливу цінність становлять килими вазонного типу. «Вазон» — один з найбільш типових і улюблених орнаментальних мотивів у народному мистецтві подолян. На площині килима бувало по 3-6 геометризованих «вазонів» із рослинами, розміщеними в ряд. Інколи між основними великими мотивами розташовані додаткові, менші квіти, пагони, які заповнюють вільні проміжки. Характерною особливістю східноподільських килимів вазонного типу є введення в їхню композицію зображень птахів, звірів, людей – вершників, озброєних воїнів, мисливців, музикантів, жанрових сцен.

У межах сучасної Вінниччини також ткали килими з великими ромбовидними фігурами, закомпонованими правильними рядами, з каймою із тих же знаків або стилізованих квітів. Трапляються монументальні восьмйпроменеві розетки-зірки ромбічних обрисів.

Всі бажаючі вінничани та гості міста зможуть відвідати виставку, яка триватиме до 9 жовтня.

Повернутись Створено: 19 серпня 2016 року, 10:21 Переглядів: 1736

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація