Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

У Малинівці на Літинщині вшановано керівника партизанського спротиву на Поділлі отамана Якова “Орла” Гальчевського Роздрукувати

21 березня у селі Малинівці Літинського району відбулося громадське вшанування пам’яті визначного українського військового діяча, полковника Армії Української Народної Республіки, командира Подільської повстанської групи, командувача повстансько-партизанських сил Правобережної України, отамана Якова Гальчевського на псевдо “Орел”.

Участь у заході, що відбувся у центрі села, поблизу пам’ятника Якову Гальчевському, взяли голова обласної Ради Сергій Свитко, голова Народного Руху України Василь Куйбіда, керівник історичного клубу “Холодний Яр”, дослідник Роман Коваль, представники інтелігенції краю, Українського козацтва, громадсько-політичних організацій області та жителі місцевої територіальної громади. Організаторами вшанування виступили Вінницький козацький полк ім. Івана Богуна та районна організація Народного Руху України.

- Ми сьогодні вшановуємо пам'ять, без перебільшення, великого українця Якова Гальчевського. У нас є усі підстави пишатися тим, що ми є земляками такої великої людини, яка віддала життя в боротьбі за українську самостійну соборну державу. Як керівник українських військових підрозділів - він був неперевершеним. Яків Гальчевський був керівником партизанського руху опору до кінця 1925 року на Поділлі. Досвід Якова Гальчевського необхідний українцям і сьогодні, адже Російською Федерацією окуповано Крим і частину Донбасу. Я переконаний, що український народ здолає московську орду і ми звільнимо окуповані території України від ворога. Ніхто не зможе поставити на коліна народ, який прагне волі. Переконаний, що у війні із зовнішнім ворогом – отією московською ордою і внутрішнім ворогом – системою корупції, ми обов’язково переможемо, бо ми - українці, і це - наша земля, - зазначив у своєму виступі голова обласної Ради Сергій Свитко.

Виступаючі згадували подвиги козаків під командуванням Якова Гальчевського, героїчну національно-визвольну боротьбу з московсько-більшовицькими окупантами на Поділлі за незалежність України. Читали вірші на честь славного отамана, співали повстанських пісень, слухали кобзарський спів заслуженого артиста України Тараса Силенка, а козаки Школи козацького гарту ім. Данила Нечая з міста Гнівань продемонстрували свої бойові вміння і навички. Присутні погодились із тим, що варто увіковічити пам'ять Якова Гальчевського у назвах вулиць і площ, встановленні меморіальних дошок, проведенні патріотичних уроків у школах Вінницької області.

«Нас може і не стати, але залишимо по собі пам'ять, легенду для нових борців» - ці слова Якова Гальчевського викарбувані на пам’ятникові в його честь у його рідному селі, де пам'ять про отамана “святих і страшних” бережуть і плекають у підростаючого покоління нових українських патріотів.

Довідка: Яків Гальчевський на псевдо “Орел” народився 1894 року у с. Гута-Літинська, Літинського повіту Подільської губернії (нині Малинівка Літинського р-ну). Був учасником Першої світової війни, згодом вчителював на Вінниччині. Став одним із творців у області військових частин Армії Української Народної Республіки, спочатку був сотником, а згодом підвищений у чині до полковника. Організатор і командир Окремого Літинського куреня 2-го Українського корпусу, командир 61-го полку ім. Симона Петлюри. Після поразки визвольних змагань став повстанським отаманом і діяв до 1925 року на Поділлі. Був командувачем Подільської повстанської групи (1922), командувачем повстанських загонів і організацій Правобережної України (1922–1923), які діяли проти частин ЧК і Червоної Армії. Згодом на еміграції. Був публіцистом і письменником. 21 березня 1943 року Яків Гальчевський героїчно загинув у перестрілці із польськими шовіністами  у с. Пересоловичі, Грубешівського повіту, що на Холмщині (етнічні українські землі).

Повернутись Створено: 23 березня 2015 року, 13:57 Переглядів: 1517

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація