Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Круглий стіл: “Братерство Зброї. Польсько-український союз 1920 року” зібрав поляків і українців у Вінниці Роздрукувати

25 квітня в приміщенні Вінницького національного технічного університету відбулось засідання польсько-українського круглого столу: “Братерство Зброї. Польсько-український союз 1920 року”.

Круглий стіл був присвячений 95 річниці укладення польсько-українського військово-політичного союзу між Маршалком Польської держави Юзефом Пілсудським і очільником українського Уряду, Головним Отаманом Армії Української Народної Республіки Симоном Петлюрою. Організаторами заходу виступили: громадська організація "Кресов'яци" та спільнота “Історія Вінниці” за підтримки Вінницької міської ради та Генерального консульства Республіки Польща у місті Вінниці.

У заході взяли участь: голова обласної Ради Сергій Свитко, голова облдержадміністрації Валерій Коровій, виконувач обов’язків Вінницького міського голови Сергій Моргунов, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрік Літвін, Генеральний консул Республіки Польща у місті Вінниці Кшиштоф Свідерек, ректор Вінницького національного технічного університету Володимир Грабко, науковці та історики з польського і українського боку, представники місцевої польської громади, інтелігенція та громадськість Вінниччини.

З вітальним словом до присутніх виступили ректор Вінницького національного технічного університету Володимир Грабко, голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій, який від імені обласної і міської влади привітав учасників круглого столу та закликав пам’ятати уроки українсько-польської історії. Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрік Літвін у своєму виступі наголосив на правильності вибору предків українців і поляків у 1920 році, незважаючи на поразку цього союзу, який був спрямований на порозуміння і співпрацю заради захисту польської і української незалежності у боротьбі з московсько-більшовицькою навалою. Зокрема, Генрік Літвін зазначив: “Цей союз був витвором багатьох людей – поляків, які мешкали у різних куточках України і розуміли, що немає іншого виходу, як вибір спільної дороги, підтримки незалежної України”.   

З історичними доповідями про значення і наслідки польсько-українського союзу у 1920 році виступили історики з українського та польського боку: кандидат історичних наук, доцент, заступник декана історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Андрій Руккас, полковник авіації Війська Польського, представник Центру досліджень Східної Європи Варшавського університету Тадеуш Кшонстек, кандидат історичних наук, співробітник Інституту історії України НАН України Віталій Перкун, доктор історичних наук, професор, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун. Голова Союзу Польської Шляхти, меценат Генрік Грохольський, предки якого походили з Поділля, зупинився у своїй доповіді на історії родини Грохольських на Вінниччині до і після 1920 року.

В рамках обговорення присутнім було презентовано збірник історичних матеріалів “Разом за свободу” про польсько-український союз 1920 року, копії тогочасної преси, нові наукові польські праці  про спільні бойовій дії української і польської армій проти військ московсько-більшовицької Москви, тощо.

Усі доповідачі і присутні погодилися із думкою про те, що в українсько-польській історії варто шукати більше точок дотику і співробітництва в обороні державності і демократичних свобод двох народів, в ім’я розвитку дружніх відносин між Україною і Республікою Польща, що особливо актуально в умовах нових викликів сучасності, зокрема, військової загрози на Сході України від Російської Федерації.

Після завершення круглого столу, керівники області та міста спільно з польськими дипломатами поклали квіти до меморіальної дошки на честь зустрічі очільника Уряду і Головного Отамана Армії Української Народної Республіки Симона Петлюри і Маршалка Польщі Юзефа Пілсудського, яка відбулась 16-17 травня 1920 року у місті Вінниці, що встановлена на будівлі міського залізничного вокзалу. 

Повернутись Створено: 26 квітня 2015 року, 18:52 Переглядів: 1438

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація