Голова Вінницької обласної Ради

Соколовий Вячеслав Петрович

У Вінниці відбулась науково-практична конференція «Українські Канни – перемога козацького війська під Батогом» Роздрукувати

28 травня в приміщенні Вінницької академії неперервної освіти відбулась науково-практична конференція «Українські Канни – перемога козацького війська під Батогом», яка зібрала науковців, представників влади, краєзнавців, громадських діячів Вінницької області. 

Цьогоріч виповнюється 363 роки з часу битви під Батогом у 1652 році, що відбулась поблизу с. Четвертинівка на Тростянеччині, в якій українські козацькі війська під проводом Богдана Хмельницького спільно з татарськими союзниками здобули блискучу перемогу над польсько-шляхетськими загарбниками. Нагадаємо, що цю звитягу українського козацтва порівнюють із перемогою карфагенського полководця Ганнібала над римськими легіонами під Каннами у 216 році до н. е., а також аналогічними успіхами Олександра Великого (Македонського) над р. Ґраніком і Наполеона в кампаніях 1806, 1809 рр.  

Участь у роботі конференції, організаторами якої виступили обласна Рада, облдержадміністрація та Вінницька академія неперервної освіти, взяли: голова обласної Ради Сергій Свитко, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Володимир Лазаренко, директор обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, координатор громадського оргкомітету зі створення історико-культурного заповідника «Батіг» (м. Ладижин), голова літературно-мистецького об’єднання «Стожари» Андрій Скакодуб, отаман Вінницького козацького полку ім. Івана Богуна Володимир Воловодюк, науковці та краєзнавці.

Конференція розпочалась виконанням Державного Гімну України. З вітальним словом до учасників конференції звернувся голова обласної Ради Сергій Свитко, який розповів про заходи керівництва обласної Ради, здійснені з метою увіковічення цієї славетної битви, зокрема створення історико-культурного заповідника “Батіг” на місці перемоги українського війська у с. Четвертинівці Тростянецького району.  

- Ми є українці і повинні пишатися своєю історією. Такі героїчні, яскраві сторінки нашої історії, як Батозька битва, надихають нас на будівництво омріяної України, за яку помирали наші славні попередники – козаки, січові стрільці, воїни УПА. За українську державу сьогодні ведуть боротьбу на сході країни українські воїни. Перемога українського війська над польськими загарбниками під Батогом демонструє силу українського духу, силу української зброї. Сьогодні, як ніколи, важливо пам’ятати про славні сторінки українського народу, про наші перемоги. Кожному із нас варто нагадати, що ми є нащадки славного козацького роду, а в наших жилах нуртує козацька кров, - сказав Сергій Свитко.

Очільник обласної Ради також відмітив: “На жаль, за 23 роки незалежності влада не зробила належних заходів для вшанування наших героїв – учасників битви під Батогом. Але крок за кроком ми рухаємося до того, щоб на належному рівні вшанувати наших героїв-козаків, які поклали життя в боротьбі за українську державність. Як голова обласної Ради, зроблю усе для того, щоб задуми із створення історико-культурного заповідника “Батіг” були реалізованими”.    

Професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри філологічних та суспільних дисциплін Вінницької академії неперервної освіти Олексій Струкевич підкреслив державотворче значення для української нації битви під Батогом. Зокрема, він зазначив: “Польщі було завдано такої поразки під Батогом, якої вона не зазнавала протягом 16-18 століть. Ні до, ні після цієї битви. Варто відмітити, що лише перемога козаків під Батогом дає можливість гетьману Богдану Хмельницькому титулуватися так: “Божою милістю гетьман Війська Запорозького”. Уже без приставки: “Його королівської величності”. Битва під Батогом – це перша передумова утвердження української суверенної козацької держави”.

У своїй доповіді про роль і значення Батозької битви професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри Історії України Інституту історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім.М.М.Коцюбинського Іван Романюк наголосив, що окрім цієї битви, у 1672 році сталась ще одна військова подія. Це стосується перемоги гетьмана Петра Дорошенка над польськими військами і українськими колаборантами на чолі із Михайлом Ханенком під Четвертинівкою.

Головний спеціаліст відділу інформації Державного архіву Вінницької області, кандидат історичних наук Костянтин Завальнюк виголосив цікаву доповідь про героїчну повстанську боротьбу уродженця Четвертинівки – отамана Охріма Левченка. Загін отамана діяв проти  московсько-більшовицьких окупантів у 20-х роках ХХ століття в околиці Ладижина, Гайсинському, Брацлавському та Ольгопільскому повітах. 

Про необхідність музеєфікації комплексу пам’яток на прикладі створення історико-культурного заповідника «Батіг» в с.Четвертинівка Тросятнецького району зазначила директор обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька. Вона підкреслила, це дасть можливість зберегти усі наявні у Четвертинівці пам’ятки та дати поштовх до розвитку цієї території, перетворення її на всеукраїнське місце Козацької Слави.

Координатор громадського оргкомітету зі створення історико-культурного заповідника «Батіг» (м. Ладижин), голова літературно-мистецького об’єднання «Стожари» Андрій Скакодуб відзначив, що майбутній історико-культурний заповідник «Батіг» стане невід’ємною частиною українського національного, духовно-ментального простору. Андрій Скакодуб, який спільно з громадськими організаціями Тростянеччини і Ладижина неодноразово піднімав це питання перед владою, наголосив на неприпустимості блокування ініціативи зі створення заповідника чиновниками. 

Під час засідання конференції виступили також історик, вчитель-краєзнавець вищої категорії Гніванської ЗОШ №2 Тиврівського району Олександр Коваль, отаман Вінницького козацького полку ім. Івана Богуна Володимир Воловодюк, які підкреслили унікальність перемоги козаків під Батогом, вказали на важливість продовження традицій національно-патріотичного виховання і проведення  заходів у с. Четвертинівці, наприклад, як у Холодному Яру на Черкащині.

В цілому, усі доповідачі зійшлися на думці про необхідність створення історико-культурного заповідника на місці битви під Батогом у с. Четвертинівці Тростянецького району, збереження інших місць національної пам’яті, яких є чимало на Вінниччині, проведення системної національно-патріотичної виховної роботи серед молоді у цьому напрямі.

Учасники науково-практичної конференції «Українські Канни – перемога козацького війська під Батогом» одноголосно ухвалили текст звернення до керівників області: голови обласної Ради Сергія Свитка і голови облдержадміністрації Валерія Коровія із пропозиціями. Так, науковці і громадськість області пропонують: підтримати ініціативу зі створення історико-культурного заповідника «Батіг» в с. Четвертинівка Тростянецького району та розглянути це питання на засіданні чергової сесії Вінницької обласної Ради; заборонити функціонування кар’єру у с. Четвертинівці на території історичних місць, зокрема поблизу гори Батіг; внести пропозиції щодо збереження історичних місць, пов’язаних із Батозькою битвою, розвитку цієї території до Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2020 року; започаткувати на обласному рівні щорічне вшанування цієї перемоги під назвою “Дні Козацької Слави”; провести Всеукраїнську науково-практичну конференцію на базі Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, присвячену вивченню історичної спадщини битви під Батогом; провести широку інформаційно-просвітницьку кампанію з популяризації ролі і значення битви під Батогом для українського народу і держави.

Невдовзі буде укладено збірник матеріалів і тез конференції «Українські Канни – перемога козацького війська під Батогом», яка ще раз привернула увагу громадськості нашого краю до цієї важливої за значенням військово-політичної сторінки в історії української нації.

Повернутись Створено: 28 травня 2015 року, 21:12

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація