Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

У Вінниці відкрито меморіальні дошки в пам'ять про поховання римо-католиків і закатованих більшовицькою Москвою українців Роздрукувати

31 серпня у Вінниці, на території Центрального парку культури і відпочинку з ініціативи польської громадської організації «Кресов'яци» та за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у місті Вінниці, відбулась церемонія відкриття меморіальних дошок, присвячених вшануванню пам'яті знищеного римо-католицького кладовища та жертв політичних репресій комуністичного режиму 1937-1938 років. Голова Вінницької обласної Ради Сергій Свитко взяв участь у зазначених жалобних заходах.

Вшанувати пам'ять невинно убієнних українців і поляків, які знайшли свій останній спочинок на території Центрального парку культури і відпочинку, прийшли представники польської громади, Генеральний консул Республіки Польща у місті Вінниці Кшиштоф Свідерек, громадськість міста і області, польські байкери - учасники “Катинського Рейду”, українське і римо-католицьке духовенство, посадовці обласної і міської влади: перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко, заступник Вінницького міського голови Валерій Коровій. Відкрив офіційну частину заходів голова громадської організації «Кресов'яци», редактор видання “Слово Польське” Юрій Войціцький, який був ініціатором цієї благородної справи. Він зазначив, що в підтримку встановлення таблиць підписалися 1,5 тис. громадян, і що це лише перший етап на шляху до вшанування жертв сталінських репресій у Вінниці, серед яких були українці, поляки та представники інших націй.

Голова обласної Ради Сергій Свитко подякував польській громаді за справу вшанування пам’яті закатованих московсько-більшовицькою владою жителів області у 30-х-40-х роках, і у своєму зверненні до присутніх сказав:

Сьогодні у Вінниці незвичайна подія. Відкриваються меморіальні дошки, які нагадуватимуть усім нам і майбутнім поколінням про трагедію вінницького парку “культури і відпочинку”, який відомий у світі, як місце масових поховань жертв політичних репресій. Парк також відомий, як місце розташування колишнього католицького кладовища. У 1943 році відкрилася страшна правда. Виявилося, що Центральний парк культури і відпочинку ім. Горького є спецоб’єктом НКВС. Саме у 1943 році окупаційною німецькою адміністрацією було здійснено розкопки масових поховань і було перепоховано 9 432 тіла жертв невинно убієнних, а також героїв, що боролися із комуністичним режимом. На території парку працювала міжнародна комісія, яка встановила, що в переважній більшості, жертвами були українські селяни та представники інших національностей, які жили на Вінниччині. Протягом останніх 22 років незалежності у цьому парку здійснювалися розваги і святкування, навіть відзначення свята Незалежності України. Вперше за 23 роки незалежності в цьому році з ініціативи керівництва обласної Ради на території парку не відзначався День Незалежності, бо ми знаємо, що за даними науковців на території парку і досі знаходяться тіла від 2 до 5 тис. жертв закатованих подолян. Правда завжди перемагає, і сьогодні зроблений важливий крок у відновленні історичної пам’яті, яку наші недруги намагалися перекреслити, - сказав Сергій Свитко.

Генеральний консул Республіки Польща Кшиштоф Cвідерек зазначив: “Дуже добре, що ми зібралися разом в цей складний і тривожний час. Це місце можна назвати катівнею НКВС, Вінницькою Катинню. Маємо пам’ятати про це трагічне місце завжди. Дякуємо нашим братам українцям, міській і обласній владі за підтримку. Ви разом із нами, а ми в свою чергу, разом із вами”.

Далі учасники вшанування вислухали пісню парафіяльного хору “Аве Марія”, представники римо-католицької церкви провели літургію за спокій душ померлих польською і українською мовами. Очільника обласної Ради Сергія Свитка, Генерального консула Республіки Польща у Вінниці Кшиштофа Cвідерека та представників духовенства було запрошено до урочистого відкриття пам’ятних таблиць, після чого відбулось їх освячення. Усі присутні поклали квіти, вінки і лампадки до місця освячення. Дві таблиці із надписом польською і українською мовами були встановлені на колишній вцілілій капличці, що знаходилась на території римо-католицького цвинтаря, знищеного радянською владою. На завершення поминальних заходів хор виконав пісню: “Боже, Великий, Єдиний”. Присутні на заходах городяни і гості міста могли також ознайомитися із інформаційним стендами, на яких було розміщено фото і документи про старий католицький цвинтар.

Нагадаємо, що вперше за роки незалежності на Вінниччині з ініціативи голови обласної Ради Сергія Свитка проведення урочистих заходів до Дня Незалежності України, було перенесено з парку культури і відпочинку. Детальніше за посиланням: http://www.vinrada.gov.ua/sergij-svitko-proponue-vidmovitisya-vid-ganebnoi-tradicii-svyatkuvannya-na-kistkah-v-centralnomu-parku-kulturi-i-vidpochinku.htm.

Довідка: В 1943 році у місті Вінниці німецьким військовим командуванням за участі міжнародної комісії експертів було проведено розкопки масових могил жертв московсько-більшовицьких репресій 30-40-х років ХХ ст. Офіційно встановлено, що знайдено, досліджено і перепоховано 9 432 тіл, серед них 169 жіночих. За різними даними в місцевому Центральному парку культури й відпочинку ім. Горького і досі знаходяться масові поховання українців, знищених радянською владою в період сталінських репресій. Зокрема, у "Протоколі Міжнародної комісії закордонних судово-медичних експертів" від 15 липня 1943 р. вказано, що на території ділянки №3 - це територія парку культури і відпочинку ім. Горького: "знайдено 35 масових могил, з них розкопано 14". Отже, досі на території Вінницького Центрального парку культури і відпочинку ім. М. Горького знаходиться 21 нерозкрита могила. Розкопки і дослідження у м. Вінниці були припинені в зв'язку із наступом Червоної Армії. Ця тема у подальші часи була суворо засекречена і заборонена для обговорення. Після скоєння злочинів комуністична московська влада побудувала на могилах "парк для розваг". Детальніше про ці події можна прочитати в книгах: Антін Драган. “Памятаймо про Вінницю”. – Вінниця., 1992; “Вінниця: Злочин без кари” (документи, свідчення, матеріали про більшовицькі розстріли у Вінниці в 1937-1938 роках). – К: “Воскресіння”, 1994. 

Повернутись Створено: 1 вересня 2014 року, 09:36 Переглядів: 1442

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація