Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

У Вінниці відкрито меморіальну дошку першому міністру – генеральному секретарю праці УНР Костянтину Василенку Роздрукувати

24 серпня у Вінниці на території мікрорайону “Поділля” було урочисто відкрито меморіальну дошку члену Центральної Ради, першому міністру – генеральному секретарю праці Української Народної Республіки Костянтину Прокоповичу Василенку. Дошку було встановлено з ініціативи керівництва Вінницького обласного відділення виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на фасаді будинку зазначеної установи.   

Слід зазначити, що кошти на дошку було зібрано працівниками обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а виготовлена вона була майстрами-каменотесами Лядовського Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря. Дошку відкрили керівники області і міста, а усі присутні на заході представники влади і громадськості поклали до неї квіти та вінки.

З вітальним словом на урочистому заході виступили голова обласної Ради Сергій Свитко, заступник голови облдержадміністрації ігор Івасюк, заступник Вінницького міського голови Андрій Рева, директор Вінницького обласного відділення виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Віталій Давиденко, голова Федерації профспілок області Микола Колесник.

- Перш за все я вітаю вас із величним святом – Днем незалежності України. Сьогодні у Вінниці відкривається пам’ятна дошка видатному українцю, першому міністру праці в Уряді Української Народної Республіки – Костянтину Василенку. Ми відкриваємо нові сторінки нашої української історії, дізнаємося про нові імена наших героїв - будівничих української держави. Мені пригадалися слова Володимира Винниченка, одного із соратників Костянтина Василенка, що: “Історію України не можна читати без брому”. Дійсно, історія українського народу має трагічні сторінки. Якби тоді, на початку 20 століття нам вдалося зберегти українську державу, так як це зробили наші сусіди - поляки, то не було б тих трагедій, які мали місце у зв’язку із репресіями, що здійснювала більшовицька Москва. Під час репресій знищували українське духовенство, українську інтелігенцію, українське селянство, українських патріотів. І якби ми мали українську державу і втримали її, я переконаний, не було б Голодоморів. В той час Уряд УНР помилково вважав, що Україні не потрібна армія. Якби ми мали національну армію, ми б змогли зберегти нашу державність, - сказав Сергій Свитко.

Сергій Свитко окремо зупинився на проблемі поховань у Центральному парку культури і відпочинку м. Вінниці: “Костянтин Василенко загинув у липні 1941 року у Вінниці і невідомо де він похований. Можливо на території вінницької тюрми, а можливо на території сучасного парку, який, на жаль, має назву “Центральний парк культури і відпочинку ім. Горького”. Німецька окупаційна влада знайшла у 1943 році 35 гуртових могил, з яких було розкрито 14. 21 могила не розкрита досі. За даними науковців, на території парку знаходиться від 2 до 5 тисяч невинно убієнних українців, і там звичайно поховані герої, які боролися за незалежність України. Тому ми повинні належним чином вшанувати усіх тих хто боровся за державність України. Найбільша цінність – це українська держава. Ми маємо зробити усе, щоб наша держава була збережена для майбутніх поколінь”.

Під час заходу було повідомлено, що керівництво і працівники обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ініціюють  розглянути питання щодо надання одній з вулиць міста Вінниці імені Костянтина Василенка, на що представники міської і обласної влади відповіли, що підтримують зазначену пропозицію і врахують її під час ухвалення рішення.

Довідка: Костянтин Прокопович Василенко (1877-1941 рр.)  - молодший брат Миколи Василенка — члена Центральної Ради, голови Ради Міністрів, міністра закордонних справ і народної освіти Української Держави за гетьмана Павла Скоропадського. У 1917 року був обраний членом Центральної Ради. Був затверджений генеральним секретарем-міністром праці Української Народної Республіки. Неодноразово заарештовувався радянською владою, у грудні 1921 року був засуджений до розстрілу, проте втік з-під варти. У 1923 році К. Василенка було знову заарештовано і засуджено до 10 років позбавлення волі у сфабрикованій НКВС справі «Київського обласного центру дій». У 1929-1932 роках перебував на засланні у Сибіру. З травня 1938 року 
К. Василенко — політв'язень Лук'янівської тюрми у Києві, куди потрапив на 62-му році життя на 5 років позбавлення волі. Згодом був переведений до виправної колонії №2 м. Вінниці (сучасна назва — Вінницька виправна колонія №86). 1940-1941-й роки у вінницьких тюрмах стали останніми роками життя полум'яного патріота і незламного борця за незалежність України Костянтина Василенка. У липні 1941 року, коли вже фронт наближався до м. Вінниці, Костянтина Василенка було розстріляно разом із іншими політичними в’язнями. За повідомленням управління держдепартаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області, у зв'язку з тим, що обліково-реєстраційні картки в'язнів ВК №2 м. Вінниці, в тому числі особова справа ув'язненого тюрми К.П. Василенка були знищені, тому встановити місце його поховання вже неможливо.

Повернутись Створено: 25 серпня 2015 року, 18:28 Переглядів: 1766

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація