Голова Вінницької обласної Ради

Соколовий Вячеслав Петрович

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї презентували відреставрований стіл Петлюри Роздрукувати

2 березня в оновленій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею презентували відреставрований славнозвісний стіл Петлюри. Захід присвячений сторіччю Визвольних змагань (1917-1921) на теренах Поділля.

Участь у презентації взяли заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк, голова облдержадміністрації Сергій Борзов, голова постійної комісії з питань освіти релігії, культури, молоді та спорту Наталя Замкова.

– Пам’ятаю, як у 2018 році було ухвалено рішення про реставрацію столу і для цього вдалося вишукати відповідні кошти. І ось через два з половиною роки ми можемо подивитися на результати. Наш обласний музей отримав дійсно чудовий історичний експонат. Адже є підтвердження на світлинах про те, що у свій час за цим столом Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським. Цей експонат наділений не лише історичною складовою, а й просякнутий тим духом історії та подій, які відбувалися у буремні 20-ті роки минулого століття, – зазначив заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк.

Він нагадав, що на реставрацію стола Петлюри з обласного бюджету було виділено 140 тисяч гривень. Також за словами Ігоря Івасюка, обласний краєзнавчий музей зміцнюється, наразі об’єднує вже 7 потужних філій. І надалі обласна Рада буде максимально підтримувати всі починання, які ініціює краєзнавчий музей.
На початку ХХ століття Вінниця тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки (УНР): у листопаді-грудні 1918 р., у лютому-березні 1919 р., у травні-червні 1920 р. За цим кабінетним столом XIX століття, ймовірно, працював Головний Отаман Симон Петлюра під час перебування Уряду Директорії у Вінниці.

У вінницькому музеї стіл Петлюри – із 1965 року. Завдяки історику, археологу і краєзнавцю Івану Зайцю, який на той час очолював музей, унікальний стіл XIX століття з червоного дуба зберігся до наших днів.

Є кілька версій щодо того, кому ж міг належати цей стіл. Можливо, це були любителі старовини або масонське товариство, яке діяло у місті. Пізніше з’явилася версія, що стіл належав родині Ґрохольських, а в часи Директорії він стояв у кабінеті Симона Петлюри. Ймовірно, що за цим столом Головний Отаман Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським, який 16 травня 1920 р. перебував у Вінниці.

Під час однієї з наукових конференції, яка відбулася у Вінницькому педагогічному університеті ім.М. Коцюбинського, польські історики презентували документальні хроніки, де фігурував цей стіл. Музейники впізнали його за стільницею та розкішним різьбленням. Світлини «Стола Петлюри» зустрічаються у багатьох джерелах, зокрема й у пресі, коли йде мова про Пілсудського і польсько-українські відносини.
Стіл вражає своєю величністю та композиційністю: ніжки у вигляді лежачих левів з відкритими пащами; всю поверхню займає різьблення; підстілля прикрашене різьбою з рослинним орнаментом, символічними знаками масонського типу (півмісяцем, зірками, двома схрещеними молотами), геральдичними знаками, грифонами, поясними чоловічими фігурами.

Реставрація відбувалася у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України (м. Київ) з листопада 2018 по лютий 2021 року. Здійснив реставраційні заходи завідувач науково-дослідного відділу реставрації по дереву художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії Олександр Закусило. Майстер зняв старий клей та фарбу, відновив розкішну стільницю, котра відшарувалася. Крім того, реставрував різноманітні різьблення людських фігур і тварин. Оскільки на двох ніжках стола не вистачало левів, реставратор заново їх відтворив в оригінальний спосіб, склеюючи дубові дошки між собою так, щоб утворилася голова тварини. Доповнив втраченими деталями.

Тепер відреставрований стіл Симона Петлюри набув свого оригінального вигляду і зайняв чільне місце в експозиції, де облаштовано робочий кабінет військового відомства Директорії.

Стежте за новинами у Теlegram.

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

Повернутись Створено: 2 березня 2021 року, 15:13 Переглядів: 564

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація