Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

  • У Вінниці обговорили цілі та завдання нової Стратегії розвитку Вінниччини до 2027 року

    Минулого тижня у форматі фокусгруп відбувалось обговорення цілей та завдань нової стратегії регіону до 2027 року. Це вже друга зустріч з цих питань, кажуть в Агенції регіонального розвитку Вінницької області, але цей процес є динамічним: надходять нові пропозиції, уточнення від низки структурних підрозділів і виникає потреба для їхнього узгоджен ....

  • 46 депутатів підтримали звернення до Президента України щодо неприпустимості прийняття «формули Штайнмайера»

    Вінницька обласна Рада стала дев’ятою в Україні, яка прийняла позитивне рішення щодо звернення депутатів до Президента України Володимира Зеленського із закликом відмовитися від реалізації, так званої, «формули Штайнмайера», згідно з якою українська влада повинна відвести свої війська на Донбасі й дати провести вибори на окуповани ....

  • Вінниччина налагоджує співпрацю з Пакистаном

    17 жовтня відбулася офіційна зустріч голови обласної Ради Анатолія Олійника та голови облдержадміністрації Владислава Скальського із Надзвичайним і Повноважним Послом Ісламської Республіки Пакистан в Україні, Генерал-Майором у відставці Західом Мубаширом Шейхом та його заступником Зеб Алам Ханом. Також на зустрічі були присутні заступник Вінниць ....

Вінниччина – друга область в Україні за кількістю втілених проектів міжмуніципального співробітництва Роздрукувати

9 листопада у Вінниці відбувся круглий стіл «Впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад»: стан та перспективи розвитку». Він став майданчиком для закріплення успішних практик співпраці громад Вінниччини та напрацювання нових ідей для подальшого використання інструменту міжмуніципального співробітництва в області.

Організатори засідання – представники комітету Верховної ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, зокрема, народний депутат Сергій Кудлаєнко, за сприяння й підтримки європейських партнерів проекту «Реформа управління на сході України II»,  що виконується за дорученням Федерального уряду Німеччини, та Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (DESPRO).

До обговорення були запрошені заступник голови обласної Ради Михайло Кременюк, Вінницький міський голова Сергій Моргунов, народний депутат України, голова підкомітету з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Андрій Река, керівник проекту GIZ «Реформа управління на сході України II» Тарас Журавель, керуючий справами виконавчого апарату обласної Ради Тетяна Яременко, представники районних рад та райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування області, експерти.

– Ми запросили керівників органів місцевого самоврядування Вінницької області, щоб обговорити проблемні питання, які виникають в процесі підготовки та впровадження об’єднання, ­– сказав народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Кудлаєнко. – Ми запросили також колег з Полтавської області, які є лідерами з впровадження процесів децентралізації, аби вони поділилися своїм досвідом. Усі сьогоднішні напрацювання будуть передані до власності Комітету, аби надалі ці проблеми врахувати у законодавстві.

Вінницька область є другою в Україні за кількістю втілених проектів міжмуніципального співробітництва. На Вінниччині їх втілено 55. Поступилась наша область лише Полтавській, де реалізовано 85 проектів.

– Полтавщина у питаннях міжмуніципальної співпраці є лідером в Україні, – зазначив народний депутат України Андрій Река. – У Полтавській області 300 громад займалися цим співробітництвом. Це і є прямим шляхом до об’єднання громад та об’єднання районів.

Закон «Про співробітництво територіальних громад» є чинним з липня 2014 року. Вже станом на жовтень 2018 року 1050 громад стали користувачами інструменту міжмуніципального співробітництва. За даними Мінрегіону, ці громади створили 263 проекти в сферах ЖКГ, благоустрою, пожежної безпеки, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення.

– Громади, які першими почали господарювати в умовах децентралізації та створення ОТГ, вже показують успіхи – бюджети зростають, відроджуються території, інфраструктура, але не всі мають високі статки місцевих бюджетів, недостатньо концентрації коштів: підприємств, власних надходжень до бюджетів, – поінформував народний депутат України Сергій Кудлаєнко. – Особливо це стосується сільських, селищних рад. Ресурси розпорошуються і для великого обсягу робіт – дороги, транспорт, комунальні питання, енергоефективність – краще об’єднуватися в рамках міжмуніципальних договорів співпраці.

Для цього в Україні є умови, переконаний народний обранець, прийнято ЗУ «Про співробітництво територіальних громад». Фактично, парламентом було напрацьовано інструмент для досягнення спроможності громад через об’єднання ресурсів. Низка територіальних громад зрозуміли це і успішно користуються такими механізмами.

Це вже не перша виїзна зустріч Комітету на Вінниччині, зокрема, і з питань співробітництва громад. Сьогодні стоїть питання поширення позитивного досвіду та підтримки місцевого самоврядування на законодавчому рівні.

– Міжмуніципальне співробітництво територіальних громад є інноваційним інструментом в реалізації реформи місцевого самоврядування, – наголосив керівник проекту GIZ «Реформа управління на сході України II» Тарас Журавель. – Уряд Німеччини надає всебічну підтримку його реалізації як на центральному рівні, так і на місцевому, зокрема в Полтавській області, щодо реалізації практичних проектів співробітництва громад. Вже розроблені секторальні моделі співробітництва громад у таких галузях: управління твердими побутовими відходами, розвиток місцевої пожежної охорони, інтернет-технологій та надання адміністративних послуг.

Вінниччина також має досвід у міжмуніципальному співробітництві. 22 червня під головуванням очільника обласної Ради Анатолія Олійника у Вінниці відбувся круглий стіл на тему: «Добровільне об’єднання територіальних громад: реалії, проблеми, перспективи» в рамках виїзного семінару за участі офіційної делегації Хмельницької обласної ради. В ході зустрічей голови обласних рад Анатолій Олійник і Михайло Загородний підписали Меморандум про співпрацю між Вінницькою обласною Радою та Хмельницькою обласною радою. Підписаний документ включає співробітництво у сфері розвитку територіальних громад та реформування місцевого самоврядування, соціально-економічного розвитку, в галузі освіти, культури, туризму та спорту, охорони здоров’я; охорони навколишнього природного середовища.

Також відбулось підписання меморандумів про співпрацю між ОТГ Хмельницької та Вінницької областей – між Волочиською міською і Іллінецькою міською ОТГ, Меджибізькою селищною і Тростянецькою селищною ОТГ, Староушицькою селищною і Краснопільською сільською ОТГ, Крупецькою сільською і Райгородською сільською ОТГ, Вовковинецькою селищною і Росошанською сільською ОТГ, Смотрицькою селищною і Ситковецькою селищною ОТГ, Солобковецькою сільською і Студенянською сільською ОТГ, Жванецькою сільською і Шляхівською сільською ОТГ, Колибаївською сільською і Якушинецькою сільською ОТГ.

– У Вінницькій області реалізовується конкурс проектів розвитку територіальних громад, – розповів учасникам круглого столу заступник голови обласної Ради Михайло Кременюк. – Завершили вже 15-й і цьогоріч з’явилась нова категорія «Громади, які уклали договори про міжмуніципальне співробітництво». До участі в конкурсі зареєструвались за цією категорією 24 проекти, 20 з яких стали переможцями. Серед переможців 8 проектів були профінансовані із загального фонду бюджету на суму 2 млн 698 тис. грн та 12 проектів профінансовані зі спеціального фонду на суму 2 млн  992 тис. грн. Це фінансування дозволило залучити 6 млн 964 тис. грн. партнерських коштів та задіяти 7 млн 632 тис. грн  власних активів. Відтак, загальний бюджет склав понад 20 млн грн.

– Та найголовніший здобуток такої співпраці – це наочний приклад ефективного об’єднання зусиль різних громад для вирішення спільних завдань на взаємовигідній основі, що є першим кроком до об’єднання, – додав Михайло Кременюк.

– Для Вінницької області проектом DESPRO розробляється регіональний план управління твердими побутовими відходами, – повідомив експерт з питань публічних послуг та моніторингу Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO В’ячеслав Сороковський. – Однією зі стратегічних перспектив, що запропонує план, будуть кластери — зони оптимального охоплення послугою поводження з побутовими відходами. Такі кластери покриватимуть територію кількох районів області, а відтак, кількох громад. Реалізувати регіональний план у цій частині можна буде виключно через співробітництво громад. Але як це зробити, якщо співробітництво є винятково добровільним? Потрібні правильні «меседжі» від влади, а також фінансові стимули.

Учасники круглого столу, зокрема, голови об’єднаних територіальних громад разом з експертами, у форматі загальної дискусії обговорили шляхи та перспективи подальшого розвитку міжмуніципального співробітництва у Вінницькій області.

Повернутись Створено: 9 листопада 2018 року, 14:15
Оновлено: 9 листопада 2018 року, 14:25
Переглядів: 632

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація