Голова Вінницької обласної Ради

Соколовий Вячеслав Петрович

Вінницька обласна Рада затвердила програму «Питна вода» на 2021-2025 роки Роздрукувати

На сесії обласної Ради 30 липня депутати затвердили нову обласну програму – «Питна вода» Вінницької області на 2021-2025 роки. Це питання було першим у порядку денному. Серед нових пропонованих заходів Програми – науково-технічні дослідження та аналіз стану водних ресурсів та питного водопостачання області, будівництво мереж водовідведення, безповоротна допомога та зменшення частки співфінансування з боку громад.

Голова обласної Ради Вячеслав Соколовий відзначив важливість ухваленої Програми.

– На кожній моїй зустрічі з мешканцями першим люди піднімають питання якісного водопостачання. І програма «Питна вода» стане ще одним дієвим інструментом для розвитку громад області, – прокоментував Вячеслав Соколовий. – Робоча група обласної Ради, створена за моєю ініціативою, напрацювала пропозиції до програми – зрештою, вийшли на змістовний якісний документ. Програмою заплановано ряд заходів – як будівництво мереж водопостачання, так і водовідведення, нові свердловини та каптажні колодязі, будівництво та реконструкція гідротехнічних споруд та інші. Важливо, що у Програмі вперше передбачені дослідження стану водних ресурсів області. Це дасть змогу комплексно підійти до розв'язання проблеми, адже одним з викликів є зміна клімату і як наслідок збільшення кількості маловодних районів.

Проєкт програми «Питна вода» обласна державна адміністрація мала подати ще наприкінці минулого року. Зрештою, у травні 2021 році своїм розпорядженням голова обласної Ради створив робочу групу, завданням якої стало напрацювання пропозиції до майбутньої програми. Доповнений пропозиціями робочої групи проєкт програми 19 липня розглянули й погодили на позачерговому засіданні профільної постійної комісії обласної Ради.

Новою Програмою пріоритети використання водних ресурсів пропонується визначати в такій послідовності:

1) Перш за все перевага повинна надаватися задоволенню потреб населення в питній воді й водозабезпеченості населених пунктів.

2) На другому місці за пріоритетністю повинно бути водозабезпечення сільського господарства, насамперед тваринництва, а також зрошувального землеробства, кормовиробництва й овочівництва.

3) Третє місце посідає водозабезпечення промисловості, енергетики й транспорту. Необхідно забезпечити раціональне й економне використання водних ресурсів, особливо у безводних і маловодних регіонах.

На Вінниччині доступ до систем централізованого водопостачання має 42,5% населення. І якщо усі 100% міст та селищ міського типу області забезпечені водогонами, то сіл – усього 24,5%.  Як джерело централізованого питного водопостачання використовуються відкриті водойми (річки) на 5 водогонах (у містах Вінниця, Калинівка, Хмільник Ладижин, Козятин) – це 85% всієї спожитої води в області. Решта споживачів області забезпечується питною водою із підземних джерел – це 429 свердловин та каптажних криниць. За результатами досліджень, які проводила Держпродспоживслужба, якість води в децентралізованих джерелах значно гірша ніж в централізованих. Усе це враховано у новій Програмі й пропонованих заходах. Тож однією з цілей Програми є перехід від децентралізованих джерел водопостачання до централізованих та розбудова систем водовідведення.

Планується, що загальне фінансування Програми на 2021-2025 роки матиме обсяг 345 млн грн. Зокрема, з обласного бюджету спрямують 50 млн грн. Загалом, серед джерел фінансування: державний бюджет, обласний бюджет, кошти місцевих бюджетів та кошти з небюджетних джерел.  

– У  редакції програми, яка була подана облдержадміністрацією, йшла мова про 40 млн 80 тис. грн. У новій редакції програми, яка була напрацьована, в тому числі робочою групою, і за яку проголосували депутати на сесії, ми збільшили фінансування до майже 345 млн грн. Ми напрацювали  багато пропозицій, які базувалися саме на позиції громад. Фактично збирали від них фідбек, щоб вони дали ініціативи  до текстової частини цієї програми, – коментує голова постійної комісії обласної Ради з питань будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури й голова робочої групи Андрій Ковальов. – Ми розуміємо, що місцеві громади зацікавлені у програмі «Питна вода» і готові до співфінансування. Це було враховано. Ще один аспект – у попередній редакції не було жодного фінансування з інших джерел, з грантових коштів, які будуть залучатися до у розв'язанні питання саме по питній воді. Врахували також те, що у 2022 році з державного бюджету планується виділення коштів з додатковим можливим фінансуванням на Вінницьку область – ці кошти теж заклали у програму.

Андрій Ковальов каже, що у новій програмі змінена важлива норма – громадам дали можливість заходити на співфінансування заходів не на умовах 50%, як було в минулій програмі, а на 10%.

– Я як член цієї комісії у минулому скликанні, бачив, як залишалися кошти, бо не було проєктів від громад. Зараз, коли ми зменшуємо відсоток співфінансування, впевнений, що кількість проєктів значно зросте, – переконаний він.

Кошти обласного бюджету на виконання заходів Програми спрямовуються на поворотній (бюджетні позички) та безповоротній основах (субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам). Передбачено, що при наданні субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам співфінансування проєкту на рівні громади має бути в обсягах не менше 50%. При наданні бюджетної позички, через конкурс, –  співфінансування громади має бути не менше 10% від залишкової кошторисної вартості проєкту (у попередній програмі співфінансування становило 50%).

Районним державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування рекомендовано розробити відповідні місцеві програми.

Стежте за новинами у Теlegram.

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

Повернутись Створено: 30 липня 2021 року, 15:10 Переглядів: 2406

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація