5 червня о 10.00 в сесійній залі обласної Ради відбудеться робоча зустріч з представниками окремих комунальних некомерційних підприємств у сфері охорони здоров’я.
 

Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Виступ голови обласної Ради Сергія Татусяка Роздрукувати

Виступ голови обласної Ради Сергія Татусяка 
на урочистих зборах з нагоди 
Дня місцевого самоврядування, 05.12.11р.

Високоповажне зібрання! Шановні колеги! Однодумці!

Прийміть щирі вітання з Днем місцевого самоврядування - державним святом, що підкреслює велику значимість існування цього важливого інституту демократичного суспільства!

Це - свято нашого способу суспільного життя, в основі якого самоврядна громада. Це - традиція вільних людей, котрі не мають над собою володаря, а визнають лише провідника і виборних людей, яким довіряють і яких наділяють владними повноваженнями. Тільки така влада є справді народною — владою не над громадою, а легітимною владою самої громади, для громади і в інтересах громади.

У сучасному світі місцеве самоврядування сприймається як єдино можлива і раціональна модель влади на місцях, один з головних атрибутів громадянського суспільства.

Громадянське суспільство передбачає і, насамперед, гарантує законом вільний вибір форм економічного й політичного буття людини, утверджує пріоритет прав людини, виключає монополію однієї ідеології, одного світогляду, забезпечує свободу совісті. В політичному житті таке суспільство надає всім громадянам доступ до участі в державних і суспільних справах. Тут держава та громадянин пов’язані взаємною відповідальністю за верховенством демократично прийнятих законів.

Сьогодні нам усім необхідно усвідомити те, що ніхто не побудує державу, якщо кожен не зрозуміє своєї історичної місії в цьому. Людина, яка перебуває на високому рівні громадянського розвитку, відрізняється сформованістю громадянських цінностей, серед яких особливе місце посідають рівність громадян перед законом, суверенітет особи, пошана до закону, прагнення до соціальної гармонії, право на життя, безпеку, приватну власність, право на свободу думки, совісті, вибору конфесії, участі у політичному житті, толерантне ставлення до чужих поглядів.

Становлення місцевого самоврядування - особлива сторінка в історії українського державотворення. Адже доводилось переборювати складні, а часом і драматичні обставини, поки воно набуло теперішнього стану і якостей. Однак сьогодні мабуть доцільніше зосередитись не на історичному аспекті його розвитку, а на реалізації тих можливостей самоврядування, які гарантуються чинною Конституцією та наявною законодавчою базою.

І тут на жаль я повинен сказати, що незважаючи на спроби України робити певні кроки у напрямі реформування місцевого самоврядування, багато проблем, пов’язаних із здійсненням громадами своїх повноважень, залишаються, по суті, не вирішеними.

Для повноцінної роботи в місцевому самоврядуванні донедавна не вистачало не тільки законів та підзаконних актів, але й політичної волі, сміливості, стабільності, дефіцит яких небезпечніший за дефіцит бюджету.

На жаль, поки що місцеве самоврядування за багатьма позиціями залишається стороннім спостерігачем негативних процесів, не маючи ні ресурсів, ні повноважень. Відомо, якщо немає стимулів і важелів — не буде розвитку.

Низка прийнятих останнім часом законів «розмиває» повноваження місцевих влад, а це призводить до нівелювання ролі самоврядування.

Хочу зазначити і те, що до сьогоднішнього часу в Україні не виконується половина вимог і принципів Європейської Хартії про місцеве самоврядування. У діючій Конституції України щонайменше 12 основних протиріч та неточностей, які стосуються адміністративно-територіального устрою і організації місцевого самоврядування.

Разом з тим з цієї високої трибуни хочу завірити всіх присутніх: альтернативи реформуванню місцевого самоврядування в Україні, передачі йому повноважень із адекватними ресурсами – немає. Україна повинна бути державою самоврядних громад.

Україна визначила місцеву демократію одним з пріоритетів. І вірна своїм обіцянкам перед континентальною спільнотою, зрештою, за словами очільника нашої держави, переходить від слів до конкретних дій. 
Безвідкладне проведення реформи місцевого самоврядування істотно посилить розвиток України. «Це — вимога часу, сказав Президент України Віктор Федорович Янукович. — Це те, що потрібно сьогодні, щоб дати новий поштовх розвитку економіки країни, розвитку регіонів».

Шановні присутні!

Попри існуючі труднощі наша область за темпами зростання економічних і соціальних показників досягла помітних позитивних зрушень і займає ведучі місця серед регіонів України, у т.ч. й серед тих, що мають значно кращий потенціал.

Нинішній рік ми завершуємо з позитивними показниками по усіх напрямках. На даний момент усі основні соціально-економічні параметри на рівні або вище середньо українських.

Для забезпечення нормального життя в регіоні сьогодні необхідно створювати нові робочі місця, нарощувати обсяги виробництва, розвивати будівельну галузь, покращувати інфраструктуру, активно вести просвітницьку роботу.

Робота з реалізації цих напрямів спрямована на вирішення основного завдання – прискорення реформи місцевого самоврядування в Україні з повною децентралізацією влади і передачею юридичних, матеріальних та фінансових повноважень на місця.

На цьому наполягає і Президент України Віктор Янукович, який виступаючи перед учасниками Міжнародних муніципальних слухань в столичному Українському домі, включив «зелене світло» довгоочікуваній реформі місцевого самоврядування, та фактично презентував її «дорожню карту».

Ми просто зобов’язані виконати цю велику роботу. Перефразовуючи слова відомого державного діяча початку ХХ століття, скажу: ця робота вимагає від нас фізичної форми атлета, терпіння матері і мужньої витримки ранніх християн.

Для цього кожен з нас зобов’язаний піднести планку своєї професійної, політичної, моральної та інтелектуальної відповідальності. Період «жити високо, думати скромно і діяти абияк» належить перетворити в епоху «жити скромно, думати і діяти високо».

Вінниччина першою всерйоз заявила про зміну моделі влади на регіональному рівні. Це – прецедент і визнання нас іншими регіонами країни. В цьому велика заслуга депутатів рад усіх рівнів та органів місцевого самоврядування, які за рік зробили для реформи місцевого самоврядування те, до чого ми йшли двадцять років незалежності.

Наші звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України із резолюцією пришвидшити процес децентралізації влади в Україні уже знайшли підтримку не тільки в інших регіонах країни, а й на центральному рівні органів держаної влади.

Ми напрацювали «Концепцію реформування місцевого самоврядування», яка пройшла експертизу громадських організацій, міжнародних експертів та взята до роботи Адміністрацією Президента України і Міністерством регіональної політики, будівництва і ЖКГ.

Цим документом на рівні держави заявили – і сьогодні ще раз це підтверджуємо – Вінниччина готова стати пілотним регіоном у запровадженні реформи регіональної влади !!! Своє бачення механізму здійснення проекту ми напрацювали у зверненні до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, яке ви отримали під час реєстрації. Думаю, що і в цьому ми будемо одностайні.

Бо зрештою, все, що ми робимо зараз, і що будемо робити по тому, має бути підпорядковане одній найвищій меті - створенню сприятливих умов, і матеріальних, і духовних, для поліпшення життя громадян нашої держави.

Ми маємо унікальний шанс, використовуючи здобутки світового демократичного управління, закласти підвалини для стабільного розвитку українського самоврядування. Не скористатись ним, коли ми маємо сильного Президента і ефективний парламент, є неприпустимо.

Переконані, децентралізація влади, передача повноважень і ресурсів на місця потрібні не стільки депутатам, як самим громадам, які втомилися жити за наказом «згори». Наші люди, вінничани, – гарні господарі, кожен на своїй території добре знає, що потрібно зробити сьогодні, щоб завтра було краще. Маємо прислухатися до громади і діяти в унісон з її побажаннями.

Позитивним є те, що з року в рік вінничани стають все більш активними як у житті своєї громади, так у житті регіону в цілому. Це правильно. Адже кожен з нас відповідає за спільне майбутнє, за те, яким буде Подільський край завтра.

Прикладом може слугувати успішне впровадження Проектів ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» за підтримки Європейського союзу та швейцарсько – українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Проектами охоплено 51 територіальну громаду в 17 районах області. Загальна вартість мікро-проектів громад, що були впровадженні в області, становила майже 7 млн. грн.

Саме тому всі ключові рішення обласна Рада приймала, заручившись громадською думкою. Ми перші почали формувати «Стратегію регіонального розвитку Вінницької області на період до 2020 року» за участю широких верств населення.

Обласна Рада звернулася до жителів кожного населеного пункту долучитися до створення стратегії розвитку своєї територіальної громади. Провели велику просвітницьку роботу, організувавши у громадах виїзні засідання круглих столів, наради та семінари.

Впевнені, що єдиною командою ми напрацюємо дієві механізми створення програмного документа області – стратегії розвитку. Адже ми працюємо не заради процесу, а заради результату, в основі якого покращення добробуту кожної вінницької родини, підвищення стандартів життя, де комфортно і якісно жити матерям і дітям, молоді й пенсіонерам, селянам і жителям міст.

Віримо: наше майбутнє, майбутнє наших дітей – у розвиненій, процвітаючій Вінниччині, яка є складовою сильної європейської демократичної держави Україна! Нам необхідно вийти на практичні системні реформи. На реформи як життєздатну альтернативу соціальному супротиву. На реформи, які мають не лише характер доцільності, а й суспільної, моральної пріоритетності.

Час розмов і намірів та примірок на реформи завершився, потрібна робота. Жити у минулому і встеляти дорогу у майбутнє словами – це вже пройдений для нас етап.

Тому основне наше завдання на цьому етапі - дійти до кожного жителя, аби люди відчули, що саме від їхніх рішень та активної життєвої позиції залежить загальний добробут. Якщо такий зсув у свідомості відбудеться, то впевнений, що докорінно зміниться і ставлення людей до розвитку територіальної громади.

Ми розпочинаємо реалізацію в області першого пілотного проекту адміністративно-територіальної реформи. Для регіону це забезпечить підвищення ефективності регіонального і місцевого управління, створить умови для розвитку самодостатніх та дієздатних територіальних громад. Надіюсь на ваше розуміння і підтримку.

З метою залучення інвестицій в економіку та агропромисловий комплекс області, продовжиться діяльність щодо розвитку міжрегіонального співробітництва. Ми плануємо розширити партнерство з регіонами країн Євросоюзу, СНД та Азії. Крім того, представники органів місцевого самоврядування матимуть змогу вивчати та обмінюватися досвідом з питань регіонального та місцевого врядування, планування та соціально-економічного, культурного розвитку територіальних громад.

Варто зазначити, що вже на сьогодні укладено 200 угод про співпрацю з територіальними громадами Польщі, Німеччини, Румунії, інших держав, що дає можливість сільським, селищним, міським головам, депутатам місцевих рад активно вивчати систему адміністративно-територіального устрою зарубіжних країн та впроваджувати досвід ефективного управління розвитком територіальних громад.

Зовсім недавно Вінницьку область прийняли до Асамблеї Європейських Регіонів, що є об’єднавчим органом для більшості регіонів країн Європи.

Шановні колеги!
Сьогодні у цій залі зібралися ті, чиєю наполегливою працею, волею, енергією, професіоналізмом створюється історія місцевого самоврядування Вінниччини. Ви щодня в гущі людського буття, покладаючи на свої плечі важкий тягар непростого діалогу з людьми.

Я переконаний, що з такою командою, з такими традиціями і досвідом ми здатні вирішити будь-які найскладніші завдання.

Це – ваше свято. Це свято всіх громадян, яким близька ідея громадянського суспільства. Це свято людей, яких обирає суспільство. Це свято більше як сімсот рад різного рівня, до яких входять півтори тисячі міст, сіл і селищ Вінниччини. Це свято гілки влади, котра найбільше наближена до наших громадян. За результатами вашої роботи люди формують думку про роботу влади в цілому.

Саме завдяки вам у регіоні зберігається стабільна і злагоджена ситуація.
Слова вдячності за сумлінну працю, мудру життєву позицію хочу висловити депутатам обласної Ради.

Сьогодні є нагода подякувати Народним депутатам України, які відстоювали і захищали інтереси області у парламенті, особливо при формуванні бюджету, плануванні субвенцій з Державного бюджету, допомагали вирішувати інші проблеми нашого краю.

Хочу подякувати депутатському корпусу місцевих рад, який на своєму місці, спільно з райдержадміністраціями, головами та членами виконкомів вносять посильний вклад у нашу загальну справу. До речі, з нагоди професійного свята грамотами обласної Ради та обласної державної адміністрації та дипломами нагороджено 140 посадових осіб та працівників органів місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад. 
Збереження традицій – це святий обов’язок кожного народу. Якщо не знати минулого, неможливо зрозуміти істинний сенс сучасного й мету майбутнього.

Сьогодні не можна уявити собі історію самоврядування без людей, які з 1932 по 1991 роки захищали права територіальних громад області на посаді голів облвиконкому.

Серед них: Лісовик Олександр Григорович, Триліський Олексій Лукич, Годов Михайло Прокопович, Бурченко Дмитро Тимофійович, Дементьєв Георгій Гаврилович, Слободянюк Маркіян Сергійович, Слободянюк Дмитро Онуфрійович, Бугаєнко Леонід Григорович, Таратута Василь Миколайович, Кавун Василь Михайлович, Темний Василь Федорович, Дідик Микола Анатолійович.

А з 1991 року їхні традиції продовжували, тільки уже на посаді голів обласних Рад - Ткач Полікарп Ілліч, Мельник Микола Євтихійович, Бондарчук Іван Миколайович, Калетнік Григорій Миколайович, Іванов Юрій Іванович, Заболотний Григорій Михайлович. Усі вони своєю щоденною працею вносили „золоті” сторінки в літопис Вінниччини.

Але історія – це не лише події минулих віків, це і наші сучасники у містах і селах області. В усі часи найбільшим скарбом Вінниччини були, є і завжди будуть наші талановиті, мудрі, роботящі люди.

Нині у місцеві ради прийшли нові керівники, покликані внести свіжий струмінь у розвиток територіальних громад. Хай вам у нагоді стануть досвід, вміння і мудрість ветеранів самоврядування

На завершення дозвольте від усього серця побажати усім, хто працює на благо територіальної громади, відстоює її потреби та інтереси, міцного здоров’я, щастя і непохитної віри у щасливе майбутнє рідної Вінниччини та України.

Нехай день 7 грудня об’єднає нас у спільному прагненні зробити наші міста, села і всю Україну щасливими й багатими.

Нехай цей урочистий день додасть усім вам сил і наснаги на добрі справи, впевненості у майбутньому нашої держави, порозуміння і єдності задля добра і благополуччя Українського народу.

Щастя вам, добробуту, всіляких земних гараздів!

Створено: 18 червня 2013 року, 11:27 Переглядів: 3390

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація