Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Виступ голови обласної Ради Роздрукувати

Виступ Сергія Татусяка під час Міжнародної науково-практичної конференції «Збалансований розвиток громад – основа формування Державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року», 17.05.2013р.

Шановні учасники Конференції!

Головною метою Конференції є науково - практичне обґрунтування формування стратегій регіонального та місцевого розвитку до 2020 року, визначення ефективних шляхів забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку територіальних громад.

Досвід економічно та соціально розвинутих країн свідчить, що важко досягти сталого розвитку територій без ефективної моделі державної влади та її невід’ємної складової – самодостатнього місцевого самоврядування.

Хочу відзначити, що після двадцяти років дискусій з цього питання в Україні нарешті зроблено конкретні та дієві  кроки. 

21 березня цього року на засіданні Ради Регіонів був презентований проект Указу Президента України про Концепцію розвитку місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, який  вже 8 квітня був підтриманий на засіданні Кабінету Міністрів України.

В основу Концепції покладено принципово новий вектор  - задоволення інтересів і потреб людини та громади. І це повинно стати головним критерієм оцінки роботи влади.   

Вперше за часів незалежності Україна підійшла до реформи місцевого самоврядування послідовно і комплексно, з врахуванням заходів щодо  вдосконалення адміністративно-територіального устрою та забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку територій, опікуючись розвитком громадянського суспільства, як невід’ємної складової доброго врядування на локальному рівні.

Сьогодні це є масштабний проект всеукраїнського рівня і ми єдині в тому, що вже давно назріла гостра необхідність проведення змін в системі  регіональної влади і місцевої самоврядності, оскільки нагромадилась критична маса проблем, які залишаються не вирішеними та суттєво гальмують регіональний та місцевий розвиток.

Серед головних – концентрація повноважень, матеріальних та фінансових ресурсів на центральному рівні управління, нечіткий розподіл повноважень та компетенцій між самоврядними та виконавчими органами влади, неефективна система місцевих бюджетів, податків і зборів,  та, як результат,  дотаційність більшості громад та регіонів.

За таких умов принципової ваги набуває пошук нових форм і методів діяльності місцевих органів влади щодо забезпечення економічної дієздатності територіальних громад.

Тому діяльність Вінницької обласної Ради в останні два роки була спрямована на прискорення реформування місцевого самоврядування, яке має відбуватися на засадах децентралізації, деконцентрації владних повноважень, субсидіарності, консолідації ресурсного забезпечення і стратегічного планування розвитку територіальних громад.

Ще в січні 2011 року на сесії обласної Ради  ми затвердили власну Концепцію реформування місцевої самоврядності, основні  положення якої увійшли до проекту Указу Президента України „Про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні”.

 І Вінниччина висловила свою готовність стати пілотним регіоном в реалізації реформи регіональної влади та взяти участь в експерименті з удосконалення моделі місцевого самоврядування.

Наступний пріоритетний напрям нашої роботи –стратегічне планування розвитку територіальних громад та області до 2020 року, яке, на нашу думку, є необхідною умовою забезпечення комплексного та збалансованого соціально-економічного розвитку територій.

Нам вдалось „перевернути піраміду” у прийнятті управлінських рішень від села до області. Вперше в історії Вінниччини стратегічний план формує не влада, а жителі територіальних громад, представники громадських організацій, трудових колективів, інтелігенції. Це відповідає головному принципу нашої роботи – „почути кожного подолянина".

Хочу Вас поінформувати, що поставлене Президентом завдання – забезпечити до 1 липня 2013 року ухвалення Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, на Вінниччині вже активно виконується.

Сьогодні із 707 сільських, селищних, міських рад власні стратегії розвитку до 2020 року прийняли 650, або 92%, та 25 з 27 районів.

І ще один важливий напрям діяльності - налагодження міжнародних зв'язків та розвиток міжрегіонального співробітництва, залучення інвестицій в розвиток громад, у тому числі і через міжнародні, вітчизняні та обласні фонди.

Для прикладу:

Вінницька область першою в державі започаткувала Конкурс програм розвитку територіальних громад, в якому щороку бере участь більше 200 проектів. Загальний обсяг їх фінансування з різних рівнів місцевих бюджетів становить близько 25 млн. грн., зокрема з  обласного бюджету  виділяється більше 2 млн. грн.
В регіоні успішно впроваджуються проекти: ПРООН/ЄС „Місцевий розвиток орієнтований на громаду” за підтримки Європейського Союзу та Швейцарсько – український „Підтримка децентралізації в Україні” DESPRO, якими охоплено 51 територіальну громаду в 17 районах області. Загальна вартість мікропроектів громад, що були впроваджені в області, становить майже 7 млн. грн.

• В рамках діяльності Єврорегіону „Дністер” реалізуємо за рахунок коштів європейських фондів різноманітні транскордонні та просвітницькі проекти у сферах культури, спорту, освіти, медицини на суму більше ніж 1,5 млн. грн. Ще майже два десятки проектів знаходяться у роботі. Серед них такі масштабні інфраструктурні напрями, як спорудження автомобільно-залізничного мосту „Ямпіль-Косоуци” (вартість - 8 млн. євро), очисних споруд у населених пунктах на березі Дністра (5 млн. євро), під'їзних шляхів до пропускного пункту „Бронниця-Унгурь” (3 млн. євро). Розвивається аеропорт „Вінниця”, 10 травня відкрито регулярний міжнародний авіарейс «Вінниця-Москва».

• В столиці Бельгії  Брюсселі відкрито офіс Вінницької області та Єврорегіону „Дністер”, що  дає можливість популяризувати наш економічний, культурний, туристичний потенціал без посередників, а напряму - у дипломатичних представництвах, бізнес-структурах, громадських організаціях. Цим самим активізуємо залучення інвестицій у регіон, в тому числі і через  реалізацію спільних проектів за кошти країн Євросоюзу.

Як результат, завдяки співпраці з міжнародними фондами-донорами в регіон надійшло більше 4 мільйонів гривень.

На сьогодні територіальні громади Вінниччини мають понад 200 угод про співпрацю в Європі, і найбільше – у Польщі.

В рамках проведення КОНФЕРЕНЦІЇ буде укладено  ще 12 партнерських угод між територіальними громадами Вінницької області і Румунії,  а також підписано протокол про наміри між Калинівським районом Вінницької області України і Регіоном Рача-Лечхумі і Квемо Сванеті Грузії щодо розвитку торговельно-економічного, науково-технічного і гуманітарного співробітництва.

Ми і надалі будемо поглиблювати й розширювати співпрацю з регіонами Європейського Союзу та  активно  використовувати можливості, що надають Україні ініціативи Європейського Союзу з підтримки політики регіонального розвитку.

Немає сумніву, що це на користь наших країн в цілому, регіону безпосередньо і кожного мешканця краю зокрема. Це реальний шанс вийти на новий рівень соціально-економічних реформ в Україні, прискорити євроінтеграційні процеси.

І насамкінець. Радий вітати всіх присутніх у ці святкові Дні Європи в Україні, які для нас вже стали доброю традицією.

 Ще Віктор Гюго, більше, ніж півтора сторіччя тому, передбачив, що ,,…усі нації нашого континенту об’єднаються у вищу спільноту і утворять європейське братерство, не втрачаючи при цьому своїх переваг та славної неповторності…”.

Я сподіваюся, що учасники науково-практичної конференції, обмінюючись інформацією та позитивним досвідом, зроблять свій вагомий вклад у вирішення проблем створення дієздатної ефективної моделі регіонального управління в Україні, визначення ефективних шляхів збалансованого соціально-економічного розвитку територій.

Дякую вам за те, що завітали до Вінниці.

Бажаю всім плідних  дискусій та успішної роботи!

Повернутись Створено: 20 травня 2013 року, 14:14 Переглядів: 1027

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація