Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Влада і громада діють консолідовано щодо збереження могили Данила Нечая та розвитку патріотичного виховання на Тиврівщині Роздрукувати

6 лютого депутат Вінницької обласної Ради Володимир Барцьось відвідав з робочою поїздкою Тиврівський район. Мета - обговорення з місцевою владою, краєзнавцями і громадськістю питання збереження і краєзнавчо-туристичного розвитку пам’ятки історії національного значення – могили соратника Богдана Хмельницького, Героя Хмельниччини, Брацлавського полковника Данила Нечая, розвитку проекту “Історико-патріотичне містечко ім. Д. Нечая” у с. Красному та активізації на Тиврівщині національно-патріотичного виховання дітей і молоді.

В рамках низки заходів відбувся круглий стіл в смт Тиврів, участь в якому взяли депутат обласної Ради Володимир Барцьось, голова Тиврівської районної ради Ярослав Красовський, виконувач обов’язків голови Тиврівської райдержадміністрації Віктор Бойко, сільський голова Новоміської сільської ради Володимир Максименко, доктор історичних наук, професор Вінницької академії неперервної освіти, автор підручника з sсторії України для 8-го класу Олексій Струкевич, директор БФ “Волонтерський тил” Ніна Бегас, керівник ГО “Красне-Нове Місто” Юлія Ткачук, краєзнавці Олександр Коваль та Анатолій Тамтура, представник ГО “Тейваз” Артем Ковальчук, місцеві посадовці та представники ЗМІ.

В ході обговорення йшлося про необхідність збереження могили Данила Нечая як пам’ятки історії національного значення та планування її подальшого благоустрою, розвитку її історико-туристичного потенціалу.

Є низка проблемних питань, які потребують невідкладного вирішення, зокрема, це будівництво дороги від с. Черемошне до місця поховання, а це майже 3 км. Тривалий час це питання є невирішеним, а на разі відсутній доступний під’їзд до пам’ятки відвідувачам. Не менш важливим є необхідність зміни надпису на монументі на честь “300-річчя воз'єднання з Росією”, який знаходиться на могилі і був встановлений ще у 1954 році. Домовлено ініціювати низку кроків з метою вирішення зазначених проблемних питань.

Обговорено й питання розвитку проекту на території Новоміської територіальної громади у с. Красне Тиврівського р-ну  “Історико-патріотичне містечко ім. Данила Нечая”, а також відзначення чергової річниці і проведення заходів у районі щодо вшанування пам'яті Данила Нечая 24 лютого цього року. Усі зазначені заходи в комплексі стануть міцною основою для здійснення системної діяльності у напрямі національно-патріотичного виховання дітей і молоді на Тиврівщині.

Згодом делегація відвідала Краснянську середню загальноосвітню школу І-ІІІ ст., де її представники виступили перед учнями та оглянули місцевий шкільний музей.

- Ви  - діти козацького роду, майбутні захисники української держави, берегині нашого народу, - звернувся до присутніх Володимир Барцьось. - Ви народились на козацькій землі, яку прославили такі герої як Данило Нечай, захищаючи українську націю від різних загарбників. Сьогодні важливо не тільки зберігати пам'ять про славні дні минулого нашого народу, а й активно виховувати дітей та юнацтво на прикладах звитяги українського козацтва, наших сучасних воїнів, які боронять нашу землю від московського окупанта, в пошані і любові до рідної землі, власної національної спадщини. Зі свого боку як депутат обласної Ради я допомагатиму вам у реалізації ваших патріотичних починань на місцевому рівні.

Згодом учасники поїздки оглянули стародавні вали – залишки козацької фортеці у с. Красне, ознайомилися із станом реалізації проекту “Історико-патріотичне містечко ім. Д. Нечая”, який здобув перемогу на 13-му Обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад. Присутні завітали до новоствореної кімнати-музею Данила Нечая, яка планується використовуватись і як творча лабораторія з вивчення та дослідження історичної спадщини краю, клубного навчання дітей і молоді.

В процесі обговорення йшлося про подальший розвиток території містечка, тематично-змістовне наповнення музею-кімнати, формування єдиного краєзнавчо-туристичного маршруту між селами Красне і Черемошне, встановлення інформаційно-просвітницьких табличок і стендів.

За підсумками зустрічі вирішено підготувати низку депутатських і колективних звернень, зокрема, до обласної влади, адже районна влада погодилась активно допомагати громаді у вирішенні поставлених завдань. Низку заходів на місцевому рівні планується провести в межах реалізації Обласної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2017-2020 роки. З цією метою депутат обласної Ради Володимир Барцьось звернувся до керівництва райдержадміністрації і районної ради в частині передбачення коштів на співфінансування окремих заходів.

Слід зазначити, що могила Данила Нечая – є унікальним і єдиним в області та одним із небагатьох в Україні місцем поховання українського полководця доби національно-визвольної війни української нації у XVII ст. під проводом Б.Хмельницького проти польсько-шляхетського панування. Вона занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України і має статус пам’ятки культурної спадщини національного значення.

Саме під стінами Краснянської фортеці відбулась битва у 1651 році із польськими військами, в якій героїчно загинув брацлавський полковник Данило Нечай. Про Данила Нечая зберігається пам'ять в багатьох історичних джерелах, усній народній творчості: думах, піснях - "Пісня про Нечая", легендах, переказах, в яких народний улюбленець і герой оспіваний і вкритий невмирущою славою. Михайло Грушевський зауважував, що за своїм впливом на козацтво він не поступався самому Богданові Хмельницькому. Cучасники шанобливо визнавали також його "надзвичайну відвагу і розум". Вірний побратим Івана Богуна і Максима Кривоноса – Данило Нечай мав славу характерника. Визначний французький дослідник Проспер Меріме у своєму нарисі "Богдан Хмельницький" сказав про нього так: "Полковник Нечай, подвиги якого ще дотепер оспівують думи Південної України, в очах своїх сучасників уособлював шляхетні риси козацького ватажка".

Повернутись Створено: 8 лютого 2017 року, 11:30 Переглядів: 1567

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація