Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

Як кожен житель села Сніткова став бізнесменом Роздрукувати

В селі Снітків Мурованокуриловецького району ви не знайдете жодної безгосподарської хати, чи клаптика землі. І все завдяки сільському голові, який запропонував громаді займатись фруктово-ягідним бізнесом. У Сніткові проживає 650 мешканців. За останні роки і створено понад 200 робочих місць і ще стільки ж планується.  Кількість дітей у Сніткові утричі більше, ніж у сусідньому, значно більшому селі. Довелось розширювати дитячий садочок.

- Все почалося в 2011 році з  навчального семінару для сільських голів щодо розробки стратегій розвитку громад при Вінницькій обласній державній адміністрації, -  говорить Віктор Ольшевський, сільський голова Сниткова. – Я почав цікавитись, як зробити так, щоб люди не хотіли покидати село. І потрібно було знайти спосіб, щоб раціонально використати землю та задіяти максимум робочих рук.

Спосерігаючи за ситуацією й тенденціями в селі, він почав думати, який продукт можна вирощувати, який би потребував трудового ресурсу та отримувати гарний прибуок. Такий спосіб підказав йому місцевий житель Володимир Нечитайло, який першим заклав у Сніткові приватний яблуневий сад на 5 га. Коли довелося залучати односельців до посадки дерев, сільський голова і побачив, наскільки це трудомістка справа.

- Дивитись, як село занепадає, вже не було сил, -  розповідає Вікор Ольшевський. - Через те, що не було роботи, деякі сімї  виїжджали в пошуках кращого життя, інші розвалювалися. Я не хотів, щоб моя територія знелюдніла. Ідея садівницва та ягідництва підходила якнайкраще.

Наступний етап - зацікавити інвестора засадити сади саме на цій території. Щоб почули і побачили - потрібна реклама і гарна промоція. Допоміг випадок і розсудливісь сільського голови.  Між селами Долиняни, Сніків і Супівка росте відоме в Україні поле диких жовтих ірисів. Коли телевізійники приїхали знімати сюжет про це місце, Віктор Валентинович дав інтерв’ю, в якому заявив, що має 200 га вільних земель під садівницво і ягідницво та запрошує до себе інвесторів.

- Землею почали цікавитись фермери, - продовжує далі сільський голова Снікова. - Але вирощування пшениці потребує невеликих трудових ресурсів, тому доводилось їм відмовляти. Тим паче, що в наших районах глиняний грунт і він ідеально підходить для вирощування садів. Згодом землею зацікавився інвестор з Вінниці Сергій Українець. Він вивчив рельєф, наявність під’їздних доріг, елекромережі, водопостачання, зробив аналіз грунту. Започаткував товариство «Тріада-МК»  і фермерске господарство «Щедрий хутір». А згодом почалася посадка саду, малини, полуниці, суниці, лохини, смородини.

На сьогодні така стратегія для Сніткова перетворилася у 20 млн. грн. залучених інвестицій та 160 га саду, 14 га приватних садів, 20 га малини, 14 га лохини і 10 га полуниці. Висаджено на фермерських полях 13 га вишні. А це дає можливість створити ще більше робочих місць.

Проте не лише залучення інвестора та створення робочих місць стало основою стратегії розвитку села Снітків. Тут садово-ягідною справою займаюься майже всі господарі.

- Всі приватні господарства мають коло хати чи в полі  клапик землі,  - веде далі розмову  Вікор Валенинович. - Інвестор вирішив скористатись цим. В рамках соціальнї програми кожному господарю безкоштовно роздав посадковий матеріал. Спеціалісти провели навчання, як правильно висаджувати та доглядати за садженцями.     Люди зацікавились цим, адже в селі є й пункт прийому товару. Так  створився кластер - об’єднання виробників з однаковим кінцевим продуктом.

- Коли у вас багато однакової продукції, ще й найвищої якості, вам не треба шукати ринок збуту - до вас покупці самі приїздять, - каже сільський голова. - Люди вже відчули перевагу  такого бізнесу, і на городах, замісь звичної картоплі та кукурудзи, красується малина, смородина та полуниця.

Саджанці жителів снітківцям надав Інститут садівництва та ягідництв. До прикладу, на 3 сотках городу можна розмістити 200 кущів смородини. Один кущ  на наступний рік може дати 1,5-2 кг ягід. Із 200 кущів виходить 3 центнерів. Якщо продати оптом по 10 грн за кг, отримаєте 3 тис грн прибутку. А через кілька років дорослий кущ даватиме 8-10 кг урожаю.

Найближчим часом товариство «Тріада-МК»  планує запустити лінію з виготовлення свіжих ягідних фрешів без консервантів у Мурованих-Курилівцях. Це має бути органічна продукція, яка максимально наближена до європейських стандартів якості. Адже консервантами слугуватимуть кислі сорти полуниці, які спеціально для цього вирощують в Снітках.

Нещодавно в селі завершили будівницво водогону. Він з’явився завдяки участі в грантовій програмі швейцарсько-українського фонду «DESPRO». І хоча за умовами проекту населення громади має становити не менше тисячі осіб, представники грантової програми повірили снітківчанам, бо побачили перспективу і можливості.

- Бюджет конкурсу становив 1,8 мільйона гривень, - підсумовує сільський голова. - А це вчетверо більше за річний бюджет села. Допоміг Вінницький обласний фонд сприяння інвестиціям і будівницву, який надав нам на пластикові труби кредит під 3% річних. Півмільйона зібрала громада, 88 тисяч – грантові кошти, 300 тисяч виділили з обласного бюджету, по 50 тисяч - з районного та сільського. Отак і побудувався водогін. Тепер в нас умови проживання не гірші, ніж в місті.

Отож перспектив та планів у Снітківської громади багато. Вони слугують гарним прикладом для наслідування. Переймати досвід сюди приїздять з усієї України.

 

 

Повернутись Створено: 5 липня 2016 року, 13:16 Переглядів: 1848

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація