Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

  • До завершення карантину обмежується допуск до приміщень обласної Ради та переноситься проведення чергової сесії

    Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з урахуванням рішення Обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуац ....

  • Уряд продовжив на всій території України дію адаптивного карантину до 22 червня

    З 22 травня в Україні стартує другий етап виходу з карантину. Обмежувальні заходи будуть скасовуватися за принципом адаптивності (тобто у кожному регіоні окремо), в залежності від ситуації на місці. Це дозволить тримати ситуацію з розповсюдженням вірусу під контролем. Про це Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив на щоденному бри ....

  • Карантин в Україні продовжено до 22 травня

    Кабінет Міністрів України продовжив карантин в Україні до 22 травня, але вже 11 травня буде скасована частина обмежувальних заходів. У кожному регіоні відбудуться різні послаблення, в залежності від епідеміологічної ситуації. Відповідне рішення було прийняте сьогодні 4 травня на позачерговому засіданні Уряду. – Пом’якшення, які ми за ....

З ініціативи депутата обласної Ради Володимира Барцьося вперше буде вшановано діяча УНР Івана Трейка Роздрукувати

В Погребищенському районі вперше за роки незалежності вшановують свого славетного земляка, уродженця с. Старостинці Івана Трейка – військового діяча, полковника УНР, повстанського отамана, генерала-хорунжого УПА. Ініціював це питання депутат обласної Ради, член постійної комісії з питань освіти, культури, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини, голова Міжфракційного депутатського об’єднання “Національна пам’ять” Володимир Барцьось.

У відповідь на звернення депутата до керівників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади у закладах культури Погребищенського району було проведено історичні заходи, в Погребищенській ЗОШ І-ІІІ ст., Гопчинецькій, Ширмівській, Борщагівській, Дзюнківській школах проведено тематичні уроки “Життєвий та творчий шлях Івана Трейко”, в Новофастівській, Очеретнянській школах проведено круглий стіл на тему уроки “Іван Трейко – борець за незалежну і соборну українську державу”, в Плисківській ЗОШ І-ІІІ ст. проведено учнівську конференцію  “Видатний уродженець нашого краю Іван Трейко”.

Важливим рішенням стало ухвалення 26 сесією 7 скликання Старостинецькою сільською радою Погребищенського району рішення про підтримку ініціативи депутата Володимира Барцьося про  встановлення у селі меморіальної дошки Івану Трейку. Сільська рада вже виділила для реалізації цього задуму 4 тис. грн. Відкриття дошки заплановано у 2018 році за участі місцевої влади та громадськості краю.

- Від району до району Вінниччини ми повертаємо із забуття імена наших видатних земляків - національних героїв, таких, як Іван Демидович Трейко, які віддали  свої життя за незалежну Україну. Нагадуємо молоді про їхнє героїчне і сповнене небезпек життя. Іван Трейко – постать всеукраїнського значення. Це ім’я тривалий період часу було несправедливо забуте на Вінниччині. Він був повстанським отаманом, полковником УНР, одним із творців УПА-“Поліська Січ”, керував підрозділами розвідки УПА, посмертно йому було присвоєно звання генерала-хорунжого. Всього в Україні званням генерал-хорунжий УПА були удостоєно 9 чоловік. Тому ми пишаємося таким славетним земляком. Має бути не тільки дошка в його честь, а щороку варто проводити заходи вшанування, проводити для дітей і молоді інформаційно-просвітницькі акції, таборування, назвати вулиці, заклади його іменем у Погребищенському районі. А наступного року ми вперше на офіційному рівні розпочнемо низку заходів на честь вшанування Івана Трейка, зокрема, відкриття меморіальної дошки у його рідному селі, - підкреслив Володимир Барцьось.

Трейко Іван Демидович народився у 1893 році (за іншою версією 16 квітня 1898 р.) в с. Старостинці Київської губернії (сьогодні Погребищенського району Вінницької області). Після створення Центральної Ради вступає до армії УНР. В 1919 році сформував повстанський загін, діяльність якого поширювалася на Київщину, частково Поділля. Навесні 1921 року загін Трейка нараховував понад 100 повстанців. Протягом 1921-1922 рр. загін отамана Трейка входив до Північної групи повстанців, командиром якої у січні 1922 року С.Петлюра призначив полковника Карого-Яворського, якому були підпорядковані ще загони отаманів Заболотного, Богуна, Лиха, Вовка, Біди, Орла та Пугача. В червні-липні 1922 року загін Трейка зазнає втрат та під натиском Червоної армії відходить у Польщу. У серпні 1922 року Трейко із загоном повертається в Україну. Однак восени 1922 року повстанчий рух в Україні під натиском Червоної Армії та голоду пішов на спад. В 1923 році Трейка призначено командиром Київської повстанської групи, створеної поряд із Волинською та Подільською групами за рішенням еміграційного керівництва УНР. Вже влітку 1923 року була здійснена остання спроба підняти всезагальне повстання. Тоді з Польщі на Поділля виступила група отаманів Трейка і Грищенка. Однак реалізувати цей план не вдалося.

«Його способи боротьби з червоними були оригінальні, відмінні від тактики інших отаманів, - засвідчував сотник Армії УНР Яків Гальчевський. – Іван Трейко був для червоних несхопний тому, що на терені кількох повітів (Сквира, Тараща, Біла Церква) мав велику конспіративну сітку. Збере своїх людей, зробить, було, напад на якийсь комуністичний об’єкт, своїх козаків розпустить, а червоні попадають у порожнечу, шукаючи відділу отамана Трейка. Коли все перетреться, небезпека минеться, подія призабувається, то Трейко, було, знов вибирає місце удару, хитро реалізуючи задум. Своїх довірених козаків мав Трейко до 20. Були це люди відважні й добре озброєні. Козаків, якими послуговувався додатково й які могли бути вночі на повстанчій роботі, а вдень гречку сіяли, було кілька соток. Така тактика зробила Трейка на Київщині дуже популярним і грізним для комуністів».

Уже в жовтні 1924 році ГПУ фіксувала в Україні 18 збройних загонів (загальною чисельністю у 130 бійців), 5 з цих загонів визначалися як політичні, в тому числі і загін Трейка. У 1925 році органи держбезпеки намагалися знищити загін Трейка, сфера дій якого поширювалася на Білоцерківський, Бердичівський та Уманський округи. Внаслідок переслідувань Трейко переходить в Польщу. Екзильний уряд УНР підвищив його у званні до полковника. В 1925 році оселився на Рівненщині в с. Самостріли, де створив комітет допомоги емігрантам з України, допомагаючи матеріально й морально. В 1930-х рр. ГПУ здійснило на нього замах, проте невдалий. Куля влучила в щелепи і понівечила декілька зубів. У цей же період стає активним членом гетьманського руху Павла Скоропадського. 5 серпня 1941 роках Іван Трейко в м. Рівному оформив договір із Тарасом Бульбою-Боровцем про участь українських гетьманців у лавах УПА «Поліська Січ». В 1942 роках у м.Холм Трейко був заарештований гестапо. Вірогідно за допомогою бувших старшин армії УНР йому вдається вийти на волю.

В 1943 році працює в адміністративно-вишкільній частині штабу Тараса Бульби-Боровця, як консультант із військових питань отамана. Готувався до повернення на Наддніпрянщину. Згодом Трейко погодився на співпрацю з УПА, куди переходить з дружиною та сином. Від серпня 1943 році в УПА, призначений керівником відділу розвідки Штабу Воєнної Округи «Заграва» користуючись псевдонімами «Немо» та «Дибов». Восени 1943 році під керівництвом Трейка на хуторі Хвоянка, Сосновського району Рівненської області відбулося три вишколи розвідників та бойовиків СБ. 4 липня 1944 року призначений начальником відділу розвідки Штабу Воєнної Округи «Тютюнник» УПА-Північ, у серпні 1944 році заступник шефа штабу й начальник розвідки З’єднаних груп «44» УПА-Північ. У 1944–1945 роках постійно рейдує по Рівненщині з кінним почтом у 40 вояків, командував яким «Боєвий». Загинув Трейко у бою з військами НКВД 18 липня 1945 року в с. Сторожів, Корецького району, Рівненської області. 8 жовтня 1945 року Українська Головна Визвольна Рада присвоїла Івану Трейку звання генерал-хорунжого УПА (посмертно).

З книги Ярослава Коретчука “Трейко Іван – повстанський отаман та генерал-хорунжий УПА”

Повернутись Створено: 19 грудня 2017 року, 15:48 Переглядів: 1119

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація