21 вересня о 9.00 у приміщенні обласної Ради (каб. 301) відбудеться засідання постійної комісії з питань бюджету, фінансів та обласних програм                                 

Вітання

Голови Вінницької обласної Ради

Олійника Анатолія Дмитровича

  • Уряд подовжив адаптивний карантин до 31 жовтня

    Таке рішення Кабінет Міністрів ухвалив 26 серпня. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов зауважив, що документ передбачає посилення низки обмежувальних заходів. – Карантин в Україні подовжується до 31 жовтня 2020 року. Також посилюються обмежувальні заходи на території регіонів. Це пов’язано з різким зростанням кількості випа ....

  • Вінницька обласна Рада першою в Україні провела сесійне засідання з дотриманням усіх санітарних норм

    Вінницька обласна Рада 23 липня першою в Україні провела сесійне засідання з дотриманнях усіх санітарних норм, соціальної дистанції та застосуванням засобів індивідуального захисту. До того ж обласна Рада була першою в Україні, яка провела позачергову 43 сесію в період посиленого карантину у відеорежимі 16 квітня. – На сьогоднішню сесію вп ....

  • Продовжено карантинні обмеження допуску до приміщення обласної Ради

    Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та від 20 травня 2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на тери ....

Засідання координаційної ради з питань реалізації соціальної політики щодо ветеранів війни Роздрукувати

Шановні президія, керівники ветеранських організацій, ветерани, представники органів місцевої влади!

Свій виступ я хотів би розпочати відомими всім словами „Кожне суспільство є настільки цивілізованим і моральним, наскільки воно поважає своїх ветеранів”.

І сьогоднішнє зібрання є підтвердженням цього.

Поділяючи ваші тривоги і думки, хочу запевнити, що обласна Рада, органи місцевого самоврядування і державної виконавчої влади роблять все можливе, щоб поліпшити умови життя ветеранів війни та праці, бо розуміють, що ознакою духовної зрілості кожної порядної людини і цивілізованості будь-якої держави є ставлення до цієї найнужденнішої категорії населення.

Хочу наголосити, що ця робота в умовах сьогодення потребує пошуку нових підходів з урахуванням їх похилого віку, стану здоров’я, високого рівня інвалідизації та соціальної напруги в суспільстві.

Тим більше, що чисельність ветеранів війни щороку зменшується. Якщо 5 років тому в Україні проживало близько 4,5 млн. ветеранів війни, то у 2006 році їх чисельність зменшилась до 3,2 млн., у 2007 році – до 2,9 млн., а на початок 2008 року – становила вже 2,6 млн. чоловік.

Якщо в 2004 році в області нараховувалось біля 173 тис ветеранів війни., то в 2008 -138 тис., а в 2009 їх залишилось123 тисячі. Тобто за 5 років – 50 тисяч ветеранів війни вже не з нами.

Старіння ветеранів війни, погіршення стану їх здоров’я і зниження здатності до самообслуговування створюють певні проблеми медичного, соціального та економічного характеру, розв’язання яких потребує державної допомоги.

А тому створення належних умов для життєзабезпечення ветеранів війни, формування в суспільстві шанобливого ставлення до них є основним нашим завданням.

Особисто я, мої колеги-депутати нерідко буваємо в будинках інвалідів, стараємось допомогти, покращити умови їх життя, прислухаємося до побажань ветеранів, працівників цих закладів, отримуємо чимало інформації, над якою доводиться працювати.

Хочу поінформувати вас, що в області сформована певна система роботи стосовно соціального захисту ветеранів війни, яка визначає зобов'язання створити гідні умови життя ветеранам війни, забезпечити їх інтереси, права і потреби, увічнити подвиги наших співвітчизників.

Декілька фактів з цього приводу.

З метою забезпечення реалізації стратегії подолання бідності в області розроблена і діє довгострокова програма «Турбота» з питань розширення форм надання соціальних послуг найбільш вразливим верствам населення, в т.ч. ветеранам війни.

На фінансування пільг ветеранам війни з Держбюджету у 2008 році було використано біля 100,0 млн. грн., в тому числі житлово-комунальні послуги були надані на суму 21,0 млн. грн.. В поточному році за 2 місяця надано житлово-комунальних послуг на суму 3,2 млн. грн.

Закладами освіти значна увага приділяється патріотичному вихованню дітей та молоді, здійснюється організація зустрічей ветеранів війни з учнівською молоддю, походів по місцях бойової слави, відвідування музеїв військово-патріотичного напряму, проводяться освітньо-тематичні години.

На сьогоднішній день інваліди війни в області повністю звільнені від сплати за користування всіма комунальними послугами, учасники бойових дій сплачують лише 25%, учасники війни - 50%, діти війни - 75% вартості. Ветеранам війни та праці першочергово оформляються документи на отримання субсидій..

В області функціонують 36 територіальних центрів по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян та інвалідів.

На дому соціальними працівниками терцентрів обслуговується біля 23 тис. ветеранів. Зважаючи на те, що в області налічується понад 53 тис. чоловік, які потребують допомоги соцпрацівників, а навантаження на кожного з них становить 13-15 підопічних вважаю за необхідне звернутися до керівників районів з проханням щодо широкого залучення до цієї роботи шкільної та студентської молоді, волонтерів, безробітних з числа тих, що стоять на обліку в центрах зайнятості.


Соціально - побутове і медичне обслуговування ветеранів та інвалідів здійснюють 2 будинки - інтернати геріатричного профілю та 5 психоневрологічних інтернатів.

Виключно для ветеранів війни в області функціонують:
- обласний госпіталь для ІВВ на 220 ліжок з денним стаціонаром на 20 ліжок
- госпітальне відділення обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка на 50 ліжок
- відділення легеневого туберкульозу облтубдиспансеру, де виділено 20 ліжок для ІВ.

Успішно проведено в області три етапи Всеукраїнської акції "Зір", під час якої 7,8 тис. інвалідів війни були забезпечені засобами корекції зору.

У Вінницькому обласному госпіталі інвалідів пройшли курс лікування біля 5 тисяч ветеранів війни .

У 2008 році до Дня Перемоги отримали з Державного бюджету разову грошову допомогу 125,9 тис. ветеранів війни на суму 16,9 млн. грн..

52,5 тис. ветеранів війни отримали в 2008 році тверде паливо на суму 27,2 млн. грн., та 48,0 тис. ветеранів війни отримали пільговий балон скрапленого газу на суму 4,6 млн. грн.

Шановні присутні!

У вступному слові голови обласної державної адміністрації розкрита наша спільна діяльність по реалізації законодавчих положень щодо соціального, морально-правового захисту ветеранів війни. І справді, робиться ніби-то не мало. Удосконалюється законодавча база, хоч і повільно, але підвищуються розміри прожиткового мінімуму, пенсій та інших соціальних виплат. У багатьох населених пунктах ветерани на ділі відчувають підтримку і увагу.

Все це добре, але є ще одна правда. Суть її в тому, що усі ці і надбавки не перекривають стрімкого, обвального зростання цін і тарифів на продукти харчування, ліки, житлово-комунальні послуги тощо, ще багато положень законів виконуються не в повному обсязі, фактично, ігноруються посадовими особами.

Гострою залишається проблема санаторно-курортного лікування, забезпечення ветеранів ліками.

Всього на протязі минулого року покращили своє здоров’я 739 ветеранів війни, а це становить лише 50 відсотків від потреби.

Амбулаторне лікування ветеранів війни здійснюється безплатно в межах виділених для цього коштів з місцевих бюджетів.

В середньому по області на лікування одного ветерана в 2008 році витрачено по 8 грн. 51 коп. Які ліки можна за ці гроші придбати, якщо?

Стаціонарним лікуванням охоплено лише біля половини інвалідів війни та учасників бойових дій, а учасників війни проліковано тільки 12% до загальної кількості.

При цьому в більшості районів далеко не виконується норми на харчування (35 грн. на 1 ліжко-день) та придбання медикаментів і перев'язувальних засобів (40 грн. на 1 ліжко-день).

І основна причина - недостатність коштів, що виділяються місцевими адміністраціями на виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Скажімо в Крижопільському районі на слухове протезування кошти не виділялись взагалі.

Саме через подібне відношення до ветеранів в 2008 році лише 38% учасників війни забезпечено зубними протезами, 35% ветеранів війни - слуховими апаратами

За невикористані путівки виплачуються біля 250 гривень. Хоча середня вартість путівки на декілька порядків вища, а 3265 інвалідів війни, за станом здоров’я не змогли скористатись санаторно-курортною путівкою протягом останніх 2-х років.

Порушуються права ветеранів щодо безкоштовного проїзду громадським транспортом, надання пільгових місць у маршрутних таксі.

На жаль, не такими темпами, які б ми хотіли інваліди війни забезпечуються спецавтотранспортном.

На обліку для забезпечення спецавтотранспортом перебуває 7,5 тис. інвалідів, в т. ч. 2,7 тис. інваліди Великої Вітчизняної війни, які стоять на черзі з 1998 року, тобто десять років, очікують виконання задекларованого державою права на забезпечення автомобілем.


За даними Укртелекому, на протязі 2008 року 1334 ветерани війни отримали квартирні телефони, в тому числі: 209 інвалідів війни, а на черзі для встановлення квартирного телефону перебуває 5043 ветеранів війни. Мабуть не всі дочекаються цієї пільги.

Користуючись нагодою, просив би вас, керівників районів, керівників ветеранських організацій, вивчити це питання на місцях, а при необхідності звернутися до постійних комісій обласної Ради з питань соцзахисту та охорони здоров’я, яким я теж дам відповідне доручення з тим, щоб результати його розглянути на сесії обласної Ради.

Але сьогодні я акцентую вашу увагу не лише на соціальних, але і на моральних і правових аспектах захисту ветеранів війни тому, що на жаль у суспільстві, є чимало прикладів, коли наші ветерани - духовна еліта Вітчизни, кинута напризволяще.

Мені доводиться не один рік безпосередньо працювати з ветеранами війни, з ветеранськими організаціями.

І я добре знаю, що для більшості з них, принаймні для тих, хто ще не доведений до відчаю із своїм деколи жебрацьким існуванням, значення має не лише вирішення матеріально-побутових проблем.

Ветерани гостро реагують на несправедливу оцінку зробленого ними, на перекручення історії фактів у висвітленні періоду війни.

На те, що часто-густо ті, хто не нюхав пороху, роблять висновки і нав’язують суспільству думку стосовно причин розв’язання війни, перебігу її, джерел перемоги, внеску нашого народу в її здобуття.


Їм боляче, що впродовж останніх років за рецептами заморських консультантів цілеспрямовано переписується історія України, творцями якої є ветерани війни і праці, спотворюється героїзм воїнів і трудівників тилу в роки війни.

У багатьох населених пунктах чимало військових кладовищ, могил, меморіальних комплексів та інших споруд і об’єктів знаходяться у занедбаному стані. Є непоодинокі факти, коли політичні і кримінальні вандали руйнують пам’ятники війни та символи радянського періоду.

У ряді країн у День ветерана проводяться різноманітні заходи на державному рівні. На всіх будинках, де живуть ветерани, вивішуються державні прапори, а у нас у День ветерана керівники держави інколи навіть забувають поздоровити їх.

Більшість засобів масової інформації також замовчують цю подію.

У країнах Європи організації, які об'єднують ветеранів, мають велику силу, а в Америці ветеранський рух – другий по значущості в державі.


І ще одна проблема, про яку хотів би сказати. Вона не нова. Це - виховання підростаючого покоління. Хто, як не ви, допоможете нам в цьому. Ваш ратний і трудовий подвиг вселяє надію і оптимізм усім громадянам нашої держави.

Прошу вас і надалі передавати підростаючому поколінню свою мудрість і життєві сили, стійкість у воєнні та повоєнні роки, наполегливість у праці в мирний час.

Це тим більше необхідно сьогодні, оскільки саме на підростаюче покоління спрямований низькопробний ерзац, що заполонив екрани телевізорів та шпальти газет.

Адже від свідомості молоді, її життєвої позиції залежатиме, як швидко ми збудуємо шановану у світі державу.


На закінчення виступу хочу звернутися до всіх - давайте зробимо все можливе для забезпечення, справді, заслуженого відпочинку ветеранів, підтримаємо їх і словом, і ділом. Адже люди старшого покоління, ветерани війни, праці та військової служби, їх справи і заслуги – це жива історія, фундамент нашої держави і його не можна руйнувати.

Американський Президент Франклін Рузвельт у 1945 році сказав: „О Господи, якби я міг ходити, то дійшов би до тих святих місць: Ленінграда, Сталінграда, Севастополя, Москви і Києва, став на коліна і поцілував би цю святу землю”. Ось якої честі удостоєні мужні захисники нашої Вітчизна визволителі Європи від гітлерівського фашизму.

Ми живемо сьогодні тому, що вони перемогли у 1945 році.

Пам’ятаймо про це.

Ми в неоплатному боргу перед ними всіма, живими і полеглими:

Перед мільйонами тих, хто стояв до останнього на передовій і за лінією фронту, кому випали сліпучі миттєвості подвигу і многотрудні ратні дні та ночі, для кого шлях на війні завершився під скромними обелісками або у братських могилах, і кому судилося повернутися з неї живим.

Перед трудівниками тилу, для яких вищий сенс тих голодних і холодних років сконцентрувався у гаслі "Все для фронту, все для Перемоги!".

Перед святою самопожертвою солдатських вдів, які несли до кінця разом з похоронками свій непідйомний хрест, не щадячи себе у праці, ставлячи на крило і виводячи в люди знедолених сиріт.

Перед дітьми війни, у яких вона відібрала найкращу пору життя.

Вклонімося доземно їхній сивині, їхнім нагородам і зраненим серцям!

Наші славні діди і батьки зробили все, щоб ми могли з честю та гордістю називати себе їхніми нащадками.

Завершуючи, я хочу звернутися до представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

На моє глибоке переконання триєдине завдання влади– це соціальний захист ветеранів, вшанування їх великого подвигу, виховання молоді в дусі патріотизму”

Кожен з вас, критично оцінюючи сказане, може самостійно дати оцінку нашій роботі і я, як голова обласної Ради, також бачу ті напрями і програми, які потребують посилення.

А тому вважаю, що сьогодні нам вкрай необхідно:

• Райдержадміністраціям та органам місцевого самоврядування вишукати додаткові джерела фінансування на безплатне амбулаторне лікування ветеранів війни (в межах хоча б 20-25 грн. на пересічного ветерана на рік, як це робиться, скажімо в Вінницькому районі).

• Вирішити питання про збільшення асигнувань на зубне та слухове протезування ветеранів війни відповідно до потреб в цих видах допомоги – за місцем проживання ВВ.
Розрахунки мають зробити спеціалісти центральних районних лікарень. Вирішувати ці питання повинні керівники лікувальних закладів спільно з ветеранськими організаціями та відповідальними особами райдержадміністрацій.

• Ми маємо докласти всіх зусиль щодо безумовного виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2007 р. № 680 про збільшення грошових норм витрат на харчування (до 35 грн. на 1 ліжко-день) та на придбання медикаментів і перев'язувальних засобів при лікуванні ветеранів війни.

• Відкрити у кожному районі та місті обласного значення спеціалізований магазин або відділ для забезпечення ветеранів продовольчими і промисловими товарами за пільговими цінами та доставкою до місця їх проживання.

• Проводити роботу зі створення стаціонарних відділень територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян у Бершадському, Вінницькому, Козятинському, Мурованокуриловецькому, Немирівському, Тростянецькому, Чернівецькому, Чечельницькому, Шаргородському, Ямпільському районах та у містах Вінниця, Жмеринка, Могилів-Подільський, Хмільник.

• Впорядкувати систему виплати компенсацій за невикористане санітарно-курортне лікування та забезпечення протезно-ортопедичними виробами.

Однак ставлення цивілізованої громадянської спільноти до своїх ветеранів не має вимірюватися лише оцінкою виконання чинного законодавства. Кожен з нас, як син, онук чи правнук ветерана війни, і я в тому числі, несемо передусім моральну відповідальність за благополуччя цих людей.

Тож давайте об’єднаємо зусилля місцевих органів влади та самоврядування, громадськості і кожного трудового колективу задля того, щоб, дивлячись чесно в очі ветеранам мати моральне право сказати: ми зробили для вас усе, що могли!

Напередодні Дня Перемоги від усього серця бажаю вам, керівникам ветеранських організацій, дорогим ветеранам - щастя, здоров’я і добра, енергії та бадьорості духу. Нехай загальна любов, увага й тепло супроводжують вас скрізь і завжди – ви на це заслужили сповна.

Дякую за увагу!

Створено: 8 травня 2009 року, 10:54 Переглядів: 836

Логін: *

Пароль: *

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація